چهارشنبه, ۲۶ مهر ۱۳۹۶
آخرین خبر با عنوان ، گزارش تصویری از جشنواره صبحانه سالم در دبستان دینیاری در 8 ساعت قبل منتشر شده است .

کارگاه آموزشی آردوینو مقدماتی

معرفی کارگاه آموزشی آردوینو مقدماتی

آردوینو چیست؟

آردوینو، چیزی است شبیه کامپیوتر شما! البته بسیار کم حجم تر و ضعیف تر. با این حال در مواردی چون ساخت ربات ها، هوشمند کردن اشیا و … از کامپیوتر شما قدرتمندتر و بهتر است!

آردوینو برای کاهش زمان یادگیری، سادگی و استفاده سریع ساخته شده است. آردوینو تنها یک دستگاه نیست. یک پلتفرم سخت افزاری- نرم افزاری opensource است که برای نمونه سازی بسیار مناسب است. این پلتفرم از یک میکروکنترلر ساخته شده است که می تواند محیط پیرامون را با حسگرها، درک کند و با توجه به اتفاقاتی که در محیط رخ می دهد و برنامه ای که شما به آن داده اید، روی محیط اثرگذار باشد.

مزیت آردوینو

دنیای پردازنده ها عموما به دو بخش میکروکنترلر و میکروپروسسور تقسیم می شود. میکروپروسسورها معمولا پر سرعتر هستند ولی میکروکنترلر ها دارای حافظه، تایمر، دسترسی آسانتر به پایه ها و … هستند که آنها را برای استفاده در اشیا مناسبتر می کنند. همانگونه که گفتیم آردوینو جدا از یک میکروکنترلر، دارای بردی است که می توان به سادگی روی آن برنامه ریخت، برنامه هایی که با خود نرم افزار آردوینو نوشته می شوند. کتابخانه عظیمی که در دسترس همگان قرار دارد برنامه نویسی برای انواع سنسورها و موتورها را ساده تر کرده است. آنقدر ساده که شما می توانید در یک جلسه بخش زیادی از آنرا بیاموزید.

کارگاه آردوینو

آردوینو آنقدر ساده است که اگر علاقه داشته باشید می توانید آنرا از طریق اینترنت و سایت های فارسی و انگلیسی بیاموزید ولی شاید به خاطر عدم تسلطتان به برنامه نویسی، یا الکترونیک و یا منابع متعدد در اینترنت، آغاز یادگیری آن برایتان دشوار باشد. کارگاه آردوینو مقدماتی قرار است گام نخست را برایتان آسانتر کند. قرار است در این کارگاه اصول اولیه آردینو را به شما یاد بدهیم تا بعد بتوانید با سادگی بیشتر از منایع استفاده کنید.

چه می آموزید؟

ما در آغاز اصول اولیه یک سیستم کنترلی را توضیح می دهیم و اینکه میکروکنترلر و میکروپردازنده چه تفاوتهایی با آردوینو دارند. گریزی هم به بردهای مشابه می زنیم و اهمیت سیستم های نهفته در دنیای امروز را می گوییم. سپس پلتفرم آردوینو شامل برد، محیط برنامه نویسی و شیلدهای آردوینو را معرفی کوتاهی می کنیم و محیط نرم افزاری آردوینو را روی سیستم های خود نصب می کنید و در گام بعد نخستین سخت افزار خود را یک مدار چشمک زن است را می سازید. در حالی که محیط یک برنامه را شرح می دهیم. در ادامه سنسورها و اهمیت آنها را یادآور می شویم و با یک سنسور و یک آژیر و البته آردوینو یک دزدگیر می سازید که به حرکت حساس خواهد بود. در حالی که اصول اولیه برنامه نویسی را هم در حین اجرای این پروژه توضیح می دهیم.

آیا این کارگاه برای من مفید است؟

این سوالی است که باید از خودتان بپرسید. آیا به این جور چیزها علاقه دارید؟ آیا ایده ای مثل اتوماسیون خانه، یا دستگاه خاصی دارید. شاید بخواهید آبیاری گیاهان باغچه خود را خودکار کنید؟ یا کولر خانه خود را اتوماتیک کنید؟ شاید هم ایده ای در کار خود دارید. یا اصلا به اینترنت اشیا که عنوان اصلی کارگاه است علاقه داشته باشید.

شاید اگر تجربه کار با میکروکنترلرها را داشته باشید، سطح این کارگاه برایتان پایین باشد. گرچه اگر تاکنون با آردوینو کار نکردید، بازهم برایتان مفید است. به طور کلی در هر رشته و سنی باشید می توانید اولین محصول خود را تولید کنید. گرچه اگر تجربه قبلی و یا آشنایی با برنامه نویسی و الکترونیک داشته باشید کار برایتان ساده تر می شود. اگر چه حتی دانش آموزان دوره اول دبیرستان به بالا هم می توانند از این کارگاه استفاده کنند.

در ۴ ساعت می توان همه اینها را آموخت؟

پاسخ کوتاه این است که خیر! با این حال در همین مدت شما یک پروژه عملی انجام داده اید. ( اگر به هر دلیلی مباحث برنامه ریزی شده و اجرای پروژه در این کارگاه تمام نشود، جلسه دوم را میهمان ما خواهید بود!) هدف ما آموزش کامل برنامه نویسی، الکترونیک و یا خود آردوینو نیست. ما قرار است در این ۴ ساعت با اصول اولیه این کار آشنا شویم تا گام های یادگیری بعد را سریعتر برداریم.

چگونه ثبت نام کنم؟

ثبت نام کارگاه آموزشی آردوینو مقدماتی، در سایت evand.com  امکان پذیر است. کافی است برای ثبت نام به آدرس https://evand.com/events/iot-1  بروید و با پر کردن فرم و پرداخت هزینه ثبت نام، در این کارگاه ثبت نام کنید.

هزینه ثبت نام زودهنگام کارگاه ۶۰ هزار تومان و هزینه ثبت نام عادی کارگاه ۱۰۰ هزار تومان است. اگر تا ۲۴ دی ماه ثبت نام کنید، می توانید جدا از هزینه کمتر برای ثبت نام، جزو افرادی باشید که از وسایل ما به صورت امانی استفاده می کنند و هزینه خرید برد آردوینو، سنسور و برد بورد و … را ندهید. هزینه ثبت نام بدون پکیج آموزشی ۳۰ هزار تومان است. گرچه این روش را توصیه نمی کنیم!!!

برای تعداد معدودی نیز تخفیف ۵۰ درصدی در نظر گرفته شده است که با کد تخفیف ztakhfif می توانید از آن استفاده کنید و در واقع ثبت نام شما می تواند حتی با ۱۵ هزار تومان صورت بگیرد!

توجه کنید ظرفیت کارگاه حداکثر ۱۵ نفر است!