چهارشنبه, ۰۲ امرداد ۱۳۹۸
آخرین خبر با عنوان ، گزارش تصویری از آتش افروزی سپیده دم اورمزد و فروردین ماه در شریف آباد در 4 دقیقه قبل منتشر شده است .
»   درگذشتگان  »   دکتر پرویز وخشوری درگذشت
919 بازدید
۱۹ تیر ۱۳۹۸ , ساعت ۲۰:۵۶
دکتر پرویز وخشوری درگذشت

دکتر پرویز وخشوری درگذشت

دکتر پرویز مهربان وخشوری، فرنشین گردش ۱۲ انجمن زرتشتیان کرمان، هفدهم تیر ماه چشم از جهان فروبست.

آن روانشاد در سن ۷۶ سالگی در کانادا چشم از جهان فروبست. آیین پرسه آن روانشاد امروز، پنجشنبه، ۲۰ تیر ماه از ساعت ۵ تا ۷ پسین در تالار آتشکده کرمان برگزار می شود.

دکتر پرویز وخشوری بزرگترین فرزند پسر مهربان وخشوری و خورشیدبانو خانی زاده در تاریخِ نهم اردیبهشت سال ۱۳۲۲ در کرمان زاده شد. دوران  تحصیل خود را در دبستان و دبیرستان ایرانشهر کرمان سپری کرد. در نوجوانی و زمانی که تنها ١۴ سال داشت پدرش را از دست داد. با وجود سن کم، مشغول به کار شد تا از مادر و خواهر و برادرانش نگهداری کند.

در سال ١٣۴٢ در رشته پزشکی‌ دانشگاه علوم پزشکی‌ اصفهان پذیرفته شد و در سال ۱۳۴۹ به کسب درجه دکترای حرفه ای در رشته پزشکی‌ عمومی‌ نائل آمد. سپس به خدمت سربازی در سپاهِ بهداشت در کنارک زاهدان اعزام شد.

در سال ۱۳۵۱ برای ادامه تحصیل و کسب درجه تخصص موفق به پذیرش در رشته داخلی‌ و قلب و عروق در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان شد و در سال ۱۳۵۵ فارغ التحصیل گردید دکتر وخشوری علیرغم حوادث و ناملایمات زیادی که در طولِ زندگی‌ متحمل شد هیچ گاه از خدمت به زادگاه، همنوع و به خصوص زرتشتیان کوتاهی‌ ننمود.

آن روانشاد در سالِ ۱۳۵۴ با خانم نوشین نوبخت ازدواج کرد که حاصل آن سه فرزند به نامهای کورش، آرش، کیارش و یک نوه به نام آروین می‌باشد.

دکتر پرویز وخشوری فعالیت حرفه ای‌ خود را در سال ۱۳۵۶ در کرمان آغاز کرد. وی در بیمارستانهای شهر کرمان با سمت‌های  مختلفی از جمله ریاست بیمارستان خداداد مهرابی، ریاست بخش داخلی بیمارستان راضیه فیروز، کاشانی و ارجمند به خدمت به بیماران می پرداخت. فعالیت‌های وی در چارچوب پزشکی‌ محدود نبود و ایشان ریاست گردش دوازدهم انجمن زرتشتیان کرمان و کمیسیون موقوفات را بر عهده داشت. و در این مدت به تأسیس کتابخانه زرتشتیان به نامگانه برادرشان شادروان کورش وخشوری، ایجاد موزه زرتشتیان در آتشکده و… اقدام نمود.

دکتر وخشوری در سال ۱۳۷۶ با خانواده راهی‌ تهران شد و در آنجا به ادامه طبابت پرداخت. وی در اسفندِ ۱۳۹۷ برای دیدار با فرزندان، به همراهِ همسر خویش به کشور کانادا رفت و سرانجام در تاریخ هفدهم تیر سال ۱۳۹۸در کمال آرامش درگذشت.

 

تارنمای برساد، درگذشت  دکتر پرویز وخشوری را به خانواده آن روانشاد آرامش باد می گوید.

 

 

برساد-شاهرخ قاضی گری

مطالب مرتبط با برچسب

گزارش تصویری از آیین پرسه روانشاد دکتر پرویز وخشوری در تهران
آیین پرسه روانشاد دکتر پرویز مهربان وخشوری، فرنشین گردش ۱۲ انجمن زرتشتیان کرمان در تهران برگزار شد.
تصاویری از آیین پرسه روانشاد دکتر پرویز وخشوری
آیین پرسه روانشاد دکتر پرویز مهربان وخشوری، فرنشین گردش 12 انجمن زرتشتیان کرمان برگزار شد.

5 دیدگاه برای دکتر پرویز وخشوری درگذشت

 1. منوچهر گژگینی
  +4

  جهان هستی سرای گذر است و آنان که راه راستی و درستی برگزینند و برای خدمت به بشریت و جهان هستی بکوشند پس از مرگ نامشان به نیکی یاد خواهد گردید . دکتر پرویز وخشوری خدماتش به جامعه زرتشتی همیشه به یادگار خواهد ماند. روانش شاد و سپنتامینو جایگاهش باد. بازماندگان آن روانشاد بویژه همسر ش نوشین نوبخت و فرزندان برومندش کوروش , آرش و کیارش و خانواده های وابسته و خواهر و برادرانش دیر زیوند و تا زیوند به شادی و تندرستی زیوند. روانش شاد باشد.
  نسرین نوبخت و منوچهر گژگینی

 2. +3

  روانش شاد ‌بهشت برین جایگاهش باد به باز ماندگان آرامش باد گفته ودیر زیوی شان را از اهورامزدا خواستارم .
  هرمزدیار اختری و خانواده .

 3. پرویز ملک پور
  +2

  یکی ازاقدامات هوشمندانه وخدمات ارزنده ای که روانشاد دکتر پرویز مهربان وخشوری در زمان سرنشینی انجمن زرتشتیان کرمان با کمک اعضای انجمن انجام داد گرد آوری اسناد و مدارک مربوط به موقوفات این انجمن در یک مجموعه (Document) و اعلام آن به زرتشتیان ،مراجع رسمی و دادگاهها ی وقت بود . او با این خدمت بزرگ مایملک وقفی انجمن زرتشتیان کرمان را که در گستره پهناوری پراکنده بود از گزند دست درازی دیگران حفظ کرد . روانش شاد و بهشت برین جایگاهش باد. بااحترام _ پرویز ملک پور

 4. منوچهر مبارکه
  +2

  روانش شاد و یادش گرامی باد

 5. زاهد شیخ
  +2

  روانش شاد و یادش گرامی باد 🌹🌹🌹 ،
  بزرگمردی که عمر گرانمایه ی خویش را صرف درمان هم میهنان و هم کیشان خویش نمود ،
  وجودش مایه ی خوبی و برکت نمود ،
  انسانی که هم به حرفه ی پزشکی مشغول بوده و هم در امورات مربوط به هموطنان زرتشتی کارهای ماندگاری انجام داده است .

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


 • آخرین خبرها