چهارشنبه, ۰۵ تیر ۱۳۹۸
آخرین خبر با عنوان ، آیین گاهنبار در خانه نرگس و رستم باغ برگزار می شود در 14 ساعت قبل منتشر شده است .
»   آن سوی مرزها, درگذشتگان, دینی  »   موبد بزرگ پارسی درگذشت
429 بازدید
۱۰ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۱۵
موبد بزرگ پارسی درگذشت

موبد بزرگ پارسی درگذشت

دستورجی جاماسب آسا، ۲۹ اردیبهشت ماه در لندن درگذشت. موبد بزرگ زرتشتیان، وادا دستور صاحب کیخسرو دستور منوچهر جاماسب آسا موبد آتش بهرام دوبیتالو بمبی درگذشت.

وی بیش از ۶۰ سال دستوری این آتشکده را برعهده داشت. وادا دستورجی کیخسرو نخستین فردی در بمبی بود که این مدت طولانی به عنوان روحانی فعالیت داشت.

وادا دستورجی کیخسرو از یک خانواده روحانی برجسته بود. پدربزرگش دستورجی صاحب جاماسب جی جاماسب آسا، پایه گذار انجمن آتش بهرام بیش از ۱۰۰ سال پیش بود.

با درگذشت این موبد ۸۷ ساله در ۲۹ اردیهشت امسال،‌ جامعه پارسیان یکی از محققان برجسته، رهبر مدهبی و یک دوست را از دست داد.

او در ۱۱ مارچ ۱۹۳۲ میلادی در بمبی به دنیا آمد و تحصیلات خود را در اوستایی و پهلوی از کالج سنت خاویار در بمبی گذراند. سپس دکتری فلسفه خود را در سال ۱۹۶۶ میلادی از دانشگاه بمبی دریافت کرد. وی در سوم اکتبر ۱۹۵۶ به عنوان موبد بزرگ انجمن آتش بهرام فعالیت خود را آغاز کرد و تا زمان مرگ این عنوان را داشت. بیش از ۳ دهه نیز به عنوان استاد مطالعات ایرانی در کالج سنت خاویار فعالیت کرد. همزمان او مدیر مدرسه سر جی جی زرتشتی برای ده سال بود و به عنوان استاد نیز در مدرسه ملا فیروز در بمبی تدریس می کرد.

دستورجی به زبان های المانی و فرانسه تسلط کامل داشت و در رشته خود مطالعات ایرانی صاحب نظر بود. او مدتی نیز به عنوان استاد میهمان در موسسه آسیاشناسی دانشگاه شیراز فعالیت داشت. او همچنین کتابهای متعدد و نیز مقالات فراوانی را در ژورنال های علمی بین المللی منتشر کرده بود.

زیر نظر او صدها تن از موبدان جوان آیین نوزوتی خود را برگزار کردند و آیین های دینی فراوانی را برگزار کرد.

 

در این زمینه بخوانید:

پیام آرامش باد انجمن موبدان تهران در پی درگذشت موبد بزرگ پارسی

برساد-کامبیز رستمی

مطالب مرتبط با برچسب

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها