گزارش تصویری از آیین تشییع پیکر پرویز بهرام

چاپ

آیین تشییع پیکر پرویز بهرام، گوینده و دوبلور سرشناس سینما و تلویزیون، چهارشنبه هشتم خورداد در تالار وحدت برگزار شد.

پرویز بهرام که از سال ۱۳۹۳ درگیر بیماری سرطان بود، ساعت ۸ صبح روز ۶ خرداد ۱۳۹۸ در خانه شخصی خود در تهران درگذشت.

وی در سال ۱۳۱۲ در تهران متولد شد و تحصیلات خود را در رشته حقوق به پایان برد. پرویز بهرام که وکیل دادگستری بود، سال‌ها در زمینه درگیری‌های حقوقی مربوط به حق مولف فعالیت داشت. او از ابتدای دهه ۱۳۳۰ فعالیت گویندگی خود را آغاز کرد و در کنار آن به بازی در تئاتر هم می‌پرداخت. او از هنرجویان هنرستان هنرپیشگی با مدیریت مهدی فروغ و مهدی نامدار بود و چهره‌های سرشناسی چون جمشید لایق، بیژن مفید، فهیمه راستکار، علی نصیریان و جعفر والی از هم‌کلاسان او بودند.

با آنکه او شخصیت‌های اصلی بسیاری از فیلم‌ها و سریال‎های ایران و خارجی را دوبله کرده بود، اما او بیشتر با صدایش در مستندهایی که از تلویزیون ایران پخش می‌شد، شناخته شده بود. سریال مستند جاده ابریشم مشهورترین کاری بود که با روایت پرویز بهرام پخش شده است.

همچنین صدای او بر روی شخصیت امیرکبیر با بازی ناصر ملک مطیعی در سریال سلطان صاحبقران، ساخته علی حاتمی از شناخته‌شده‌ترین آثار صداپیشگی او است. یک بار دیگر در فیلم “ناصرالدین شاه، آکتور سینما” ساخته محسن مخملباف که در سال ۱۳۷۰ ساخته شد، شخصیت امیرکبیر – و در بخش‌هایی نقش ملیجک- را دوبله کرد. دوبله شخصیت‌ “ژان والژان” در سریال بینوایان و لارنس الیویه در فیلم‌های هنری پنجم و اتللو از مشهوترین آثاری است که با صدای او به نمایش در آمده است.

در مراسم تشییع پیکر «پرویز بهرام»، علی نصیریان، پانته آ بهرام، بهزاد فراهانی، فاطمه معتمد آریا، ناصر ممدوح، رضا بنفشه خواه، افشین زی نوری، چنگیز جلیلوند، اتابک نادری، منوچهر والی زاده، جواد پزشکیان، سیامک اطلسی و جمعی از هنرمندان و مسئولان حضور داشتند: