گزارش و تصاویری از نشست پرسش و پاسخ دبیرستان فیروزبهرام

چاپ

کمیسیون آموزشی و جوانان انجمن زرتشتیان تهران در راستای ارتقای کیفیت مدارس زرتشتی و آشنایی با خواسته های همکیشان در مورد مدارس، نشست پرسش و پاسخی را با حضور مسولین دبیرستان فیروزبهرام برگزار کرد.

این برنامه بامداد پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه در تالار دبیرستان فیروزبهرام برگزار شد:

 

برگزاری کم جشن ها در مدرسه

یکی دیگر  از پرسش های مطرح شده برگزاری اندک جشن های ماهیانه و سالیانه در مدرسه فیروزبهرام بود. کامران فریدونی در پاسخ به این پرسش عنوان کرد که یکی از اتفاقهایی که در سالهای اول فعالیتم در فیروزبهرام رخ داد بازگشایی کتابخانه مدرسه بود. من اصلا کتابخانه را به عنوان یک سالن مطالعه قبول ندارم. سعی می کردم کاری کنم که بچه ها در زنگ های تفریح حتی اگر به خاطر فرار از سرما هم که است به کتابخانه بیایند و خوراکی بخورند ولی با یکدیگر و با من صحبت کنند. اینگونه آشنایی پیش می آمد و می توانستیم بفهمیم که مشکلاتشان چیست و از سوی دیگر به هنرهایشان پی می بردیم. برنامه ریزی جشن صورت می گرفت و مانند آن. بچه ها لازم است که خودشان بخواهند تا در جشن ها اجرا کنند و کارهای جشن را انجام دهند نمی توان که انتظار داشت من به صورت دستوری این موضوع را پیش ببرم. گرچه گاه این کار را می کنم.

 

توهین به دانش آموزان

فریدونی در این باره گفت که اگر موردی بوده است لازم است تا به صورت موردی مطرح شود و ببینیم واقعا چه اتفاقی افتاده است. وی با این حال یادآور شد که فرشته نیست و ممکن است اشتباهاتی سر زده باشد ولی این یک اتفاق رایج نیست که اخلاق من باشد. بسیاری از اتفاقها و حرف ها از دانش آموزان می بینم و سعی می کنم نادیده و ناشنیده از کنارش بگذرم و در خلوت و به صورت عیرمستقیم سعی کنم آنرا درست کنم.

شفافیت مالی و پرداختی ها و دریافتی های مدرسه

یکی از پرسش های مطرح شده در مورد شفافیت مالی مدرسه و پرداختی های آن بود. بوذرجمهر پرخیده با بیان آنکه سیستم مالی مدرسه شفاف است و زیر نظر شورای مالی مدرسه با حضور نماینده دبیران،‌ انجمن اولیا و مربیان و کادر مدرسه کلیه پرداختی ها و درآمدها صرف می شود و کلیه پرداختی ها در سیستم مالی ثبت می شود و اگر فردی بخواهد می تواند به این پرداختی ها اطلاع پیدا کند.

 

استخدام سرایدار مدرسه

پرخیده مدیر دبیرستان فیروزبهرام با بیان آنکه مدرسه به حداقل ۳ نفر سرایدار و مستخدم برای کارهای خود نیاز دارد افزود آموزش و پرورش برای اختصاص سرایدار و مستخدم و دیگر امکانات آموزشی یک کف تعداد دانش آموز دارد ادامه داد. در گذشته آقای کاظمی سرایدار مدرسه بود و دو نفر دیگر مستخدم های مدرسه بودند که از طرف آموزش و پرورش در مدرسه فعالیت می کردند،  پس از درگذشت یکی از مستخدم ها، ما از آموزش و پرورش خواستیم تا فردی را جایگزین ایشان کند ولی به صورت کلی آموزش و پرورش مشکل سرایدار دارد و سرایدار کم دارد و این موضوع تنها مختص به فیروزبهرام نیست. پس از بازنشست شدن آقای کاظمی نیز آموزش و پرورش امکان اختصاص مستخدم به مدرسه را نداشت که در نهایت ما از آقای کاظمی به صورت ساعتی دعوت به کار کردیم و اکنون مدرسه با این دو نفر، ادامه فعالیت می دهد.

 

وضعیت معلمان فیروزبهرام

یکی از پرسش های مطرح شده در مورد سمت و وضعیت معلمان و کادر فیروزبهرام بود. بوذرجمهر پرخیده با بیان آنکه سه نوع کادر در فیروزبهرام فعالیت می کنند افزود بیشتر دبیران و کادر فیروزبهرام استخدام آموزش و پرورش هستند و از آموزش و پرورش حقوق می گیرند ولی گاه برخی از آنها با هدف افزایش رضایت و کیفیت دبیران، مبلغ اندکی علاوه بر این حقوق، از انجمن اولیا و مربیان دریافت می کنند. همچنین دومی هستند که حق التدریس هستند و کلا استخدام دبیرستان هستند و انجمن اولیا و مربیان حقوق آنها را پرداخت می کند. برخی به مانند دبیر دینی دبیرستان نیز به صورت حق التدریسی از سوی انجمن زرتشتیان تهران حقوق دریافت می کنند.

 

کیفیت دبیران فیروزبهرام

پرسشهای متعددی در مورد کیفیت دبیران فیروزبهرام صورت گرفت. پرخیده با بیان آنکه طبق بخشنامه آموزش و پرورش مدیر و معاون دبیرستان لازم است حداقل ۱۲ ساعت آموزشی در مدرسه تدریس کنند افزود شاید من خوب تدریس نکرده باشم ولی در مورد دبیر فیزیک دبیرستان و ریاضی رشته های تجربی و ریاضی می توانم بگویم که بهترین دبیران منطقه هستند و هیچ کم کاری در مورد درسشان صورت نمی دهند.

 

کیفیت رشته تجربی

پرخیده در مورد رشته تجربی دبیرستان نیز گفت با آنکه بهترین معلمان ممکن را برای رشته تجربی استفاده کردیم ولی با توجه به موضوع تعداد زیاد متقاضیان رشته های خاص و پذیرش کم آنها در دانشگاه ها باید بگویم این موضوع نه تنها در سطح مدرسه بلکه حتی آموزش و پرورش وجود دارد که تنها افرادی که واقعا به این رشته علاقه دارند و استعداد دارند وارد آن شوند.

 

انگیزه پایین دانش آموزان

یکی از سوالات مطرح شده در مورد تعداد کم قبولی های مدرسه بود. رمضانی نسب معاون دبیرستان در این باره گفت یکی از مشکلات کلی نه در این مدرسه که در کل سیستم آموزش و پرورش این است که انگیزه دانش آموزان کم شده است. دانش آموزانی که تا سال یازدهم درسشان بسیار خوب است ناگاه به خاطر اخبار و شایعات و ایجاد حس ناامیدی اصلا دیگر درس نمی خوانند. وی افزود بچه ها باهوش هستند و از اخبار و شرایط جامعه باخبرند و انگیزه کافی برای تحصیل را ندارند. فریدونی در این باره گفت یکی از مشکلاتی که در سنین مدرسه وجود دارد و بسیاری از اولیا نیز حتما آنرا تجربه کرده اند عاشق شدن در این سن است. بسیاری از دانش آموزان در این سن عاشق می شوند و اصلا حواسشان به درس نیست. ما لازم است با کمک اولیا به اندازه کافی به آنها نزدیک شویم تا اینگونه موضوعات را مدیریت کنیم.

 

علاقه پایین دانش آموزان رستم آبادیان برای حضور در فیروزبهرام

یکی از موضوعات مطرح شده ادعای عدم علاقه ۸۰ دانش آموزان رستم آبادیان برای ادامه تحصیل در فیروزبهرام بود. پرخیده با بیان آنکه نمی شود چنین موضوعی را قبل از آمارگیری، بیان کرد، گفت: باید در طولانی مدت، آمار گرفت و بررسی کرد که دانش آموزانی که به فیروزبهرام نمی آیند و به مدارس دیگر می روند چقدر موفق هستند. وی افزود متاسفانه بیشتر مدارس غیردولتی دنبال سواستفاده از دانش آموزان هستند.این مدارس از برخی دانش آموزانی که دارای استعداد هستند از نام و استعدادشان برای تبلیغ مدرسه سواستفاده می کنند و برخی که استعداد چندانی ندارند از پولشان به بهانه های مختلف چون کلاس های آموزشی و …  همچنین به عنوان نمونه به یکی از شاگردان خصوصی اش در سالهای گذشته اشاره کرد که در یکی از این مدارس تحصیل می کرد و با وجود اینکه پول فراوانی به مدرسه داد، در نهایت موفق نشد تا در رشته خوبی قبول شود و دچار آسیبهای روحی هم شد. وی اگر به فیروزبهرام آمده بود در این رشته هم قبول می شد و حتی اگر پذیرفته نمی شد، دچار آسیب نمی شد.

وی به راضی بودن دانش آموزان از فیروزبهرام اشاره کرد و گفت: روز قبل، تعداد زیادی از دانش آموزان رشته کامپیوتر بدون آنکه کسی به آنها بگوید و یا با هم هماهنگ کنند، تک تک به دفتر من می آمدند و تشکر می کردند و می گفتند در این ۳ سالی که در فیروزبهرام بوده اند به آنها خوش گذشته است.