سه شنبه, ۲۵ تیر ۱۳۹۸
آخرین خبر با عنوان ، توضیح انجمن زرتشتیان تفت و توابع در مورد اهدای جوایز جشنواره پیر نارکی در 12 ساعت قبل منتشر شده است .
»   فرهنگی, هنری  »   باشندگي پريا ماوندي و نوجوانان نقال زرتشتي در راديو فرهنگ
567 بازدید
۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۳:۵۲
باشندگی پریا ماوندی و نوجوانان نقال زرتشتی در رادیو فرهنگ

باشندگی پریا ماوندی و نوجوانان نقال زرتشتی در رادیو فرهنگ

موبدیار پریا ماوندی و مانترا خسرویانی مهمان برنامه رادیویی «اسطوره های ایرانی» در رادیو فرهنگ بودند.

روز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه برنامه «اسطوره های ایرانی» که به بررسی محتوایی شاهنامه می پردازد، میزبان موبدیار پریا ماوندی، نقال و شاهنامه پژوه زرتشتی و مانترا خسرویانی نقال نوجوان زرتشتی بود.
موبدیار پریا ماوندی در ابتدای این برنامه در پاسخ به پرسشهای مجری از سوابقش در نقالی و شاهنامه خوانی سخن گفت و اشاره کرد که از ۸ سالگی با راهنمایی مادرش شعرخوانی و دکلمه را در جشن ها و برنامه های فرهنگی آغاز کرده است و از ۱۴ سالگی نیز با روایت داستان سهراب و گردآفرید وارد وادی نقالی شده است.
موبدیار پریا ماوندی که دانشجوی دکترای فرهنگ و زبان های ایران باستان است در ادامه سخنانش به آموزش کودکان و نوجوانان علاقه مند به شاهنامه خوانی نیز اشاره کرد و افزود که از ۱۹ سالگی در حال انجام این کار است. وی در حال حاضر سابقه ۲۰ سال فعالیت در نقالی را دارد.
در ادامه و پس از گفت و گوی مجری با موبدیار ماوندی، از مانترا خسرویانی نوجوان ۹ ساله زرتشتی که ۲ سال است زیر نظر موبدیار پریا ماوندی به شاهنامه خوانی می پردازد، دعوت شد تا یک نقالی را اجرا کند. بدین ترتیب مانترا خسرویانی به روایت داستان کاوه آهنگر و ضحاک پرداخت.
بخش نخست این گفتگو و اجرا را می توانید از تارنمای رادیو فرهنگ، بخش برنامه ها و اسطوره های ایرانی، بشنوید و بخش دوم این گفتگو و اجرا، چهارشنبه ۲۴ اردیبشت ماه ۹۸، ساعت ۱۴.۳۰ از رادیو فرهنگ پخش خواهد شد.
در پخش پنج شنبه، بیست و ششم اردیبهشت برنامه اسطوره های ایرانی نیز قسمت نخست اجرای دوشیزه ویستا بلندی، را خواهید شنید
این دو نقال نوجوان دارنده مقام نخست نقالی منطقه ۶ در استان تهران و از هموندان گروه نقالی و شاهنامه خوانی نونهالان و نوجوانان زرتشتیان ایران به استادی بانو پریا ماوندی هستند.
گفتنی است قرار است در هر نوبت از برنامه اسطوره های ایرانی از یکی از برگزیدگان و مقام آوران نوجوان نقال و شاهنامه خوان ایرانی، دعوت شده و به اجرا بپردازند.

 

مطالب مرتبط با برچسب

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • آخرین خبرها