چهارشنبه, ۰۲ امرداد ۱۳۹۸
آخرین خبر با عنوان ، گزارش تصویری از آتش افروزی سپیده دم اورمزد و فروردین ماه در شریف آباد در 42 دقیقه قبل منتشر شده است .
»   تصاویر, دینی, مراسم ها, هیرمبا  »   گزارش تصویری از شب اول و دوم هیرومباگویی در شریف آباد
776 بازدید
۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۹:۰۷
گزارش تصویری از شب اول و دوم هیرومباگویی در شریف آباد

گزارش تصویری از شب اول و دوم هیرومباگویی در شریف آباد

پس از پایان پذیرفتن آیین آتش افروزی هیرومبا، زرتشتیان شریف آباد بر اساس سنتی دیرینه به مدت سه شب متوالی بر در خانه تک تک زرتشتیان این محله رفته و فریاد هیرومبا سرداده و به فروهر پاک درگذشتگان درود می فرستند.

گردهم آیی ساعت ۸ شب، در زیر ساباط شاه مهر ایزد. با حضور مردان و جوانان شریف آبادی آغاز می شود، سپس باشندگان به دو گروه تقسیم شده، یک گروه به محله پایین و گروهی دیگر به محله بالای شریف آباد رهسپار می شوند. در هر گروه فردی به عنوان مسئول خدابیامرزی دادن حضور دارد که اسامی درگذشتگان هر خانه را یادآور می شود. داریوش کاموسی مسئولیت خدابیامرزی دادن در محله پایین را عهده دار است. پیش از این روانشاد موبدیار گشتاسپ بلیوانی (رییس انجمن زرتشتیان شریف آباد طی سالهای ۷۷ تا ۸۷ ) این مسئولیت را برعهده داشت. مسئولیت خدابیامرزی دادن در محله بالا را نیز ایرج دهموبد برعهده دارد.

نحوه برگزاری مراسم :

هر کدام از دسته ها به ترتیب به در تک تک خانه ها رفته، مسئول هیرومباگویی در جلو و بقیه در پشت سر او می آیند. پس از گردهم آیی بر در هر خانه مسئول خدابیامرزی دادن اینگونه می گوید :

نوم بزرگو نوموخذا، به معنی به نام خداوند بزرگ

در ادامه تمامی همکیشان که دورتادور مسئول هیرومباگویی ایستاده اند با صدای بلند پاسخ می دهند :

مس وهبو ( دین زرتشت )، به معنی جاویدان باد دین زرتشت.

در ادامه مسئول هیرومباگویی اسامی تک تک بهدینان هر خانه که تا سی سال پیش خدابیامرز شده اند را یادآور شده و همکیشان در جواب فریاد هیرومبا سر می دهند. با پایان پذیرفتن خدابیامرزی دادن، مسئول هیرومبا گویی جملات زیر را برزبان می آورد :

مسیر مسیر واز بوت :  به معنی همیشه مسیر در مسیر باد باشد.

گنم انبار شادینو مادین ، به معنی : هم گندم در خانه شما و هم در خانه ما باشد.

روزن و جو : رناس و جو نیز در خانه ما و شما باشد.

اسب تازی کمر زرین باد : اسب تازی کمر زرین و زیبا باشد.

در پایان مسئول خدابیامرزی دادن می گوید :

راستشم کشا، به معنی اینکه هرچه پیش از این گفتم راست و درست بود.

باشندگان در پاسخ فریاد “های شاباش” سر می دهند.

پس از پایان پذیرفتن خدابیامرزی دادن، کدبانوی خانه در را گشوده و بشقابی پر از آجیل را در داخل چادر شبی که انباردار به کمر بسته است خالی می کند. بدین ترتیب هر دو دسته هیرومبا همین روند را ادامه داده و به در تک تک خانه ها می روند و هیرومبا می گویند و در انتها هر دو دسته در کوچه نو جمع شده و آجیل ها را یکی می کنند و خدایار آذرمنش آن را در بین همکیشان توزیع نموده و پس از لحظه ای گفتگو و در کنارهم بودن و خش و خیر کردن راهی خانه هایشان می شوند.

 

تصاویر آیین هیرومباگویی در روز ۲۷ فروردین:

 

 

 

تصاویر هیرومباگویی در روز ۲۸ فروردین:

برساد-آرش ترکی شریف آباد

مطالب مرتبط با برچسب

گزارش تصویری از آتش افروزی سپیده دم اورمزد و فروردین ماه در شریف آباد
آیین آتش افروزی سپیده سال نو بر اساس گاهشمار قدیم زرتشتیان که در آن روزهای کبیسه محاسبه نشده است، در شریف آباد اردکان برگزار شد.
جشن تیرگان در شریف آباد برگزار شد
خجسته جشن تیرگان (جشن تیر و تشتر) با اجرای مراسم زیبا و سنتی چک و دوله برگزار شد.
گزارش تصویری از گاهان بار چهره میدیوزرم گاه در شریف آباد(بخش دوم)
اولین چهره گاهان بار سال، چهره میدیوزرم گاه (زمان آفرینش آسمان) با همت و باشندگی زرتشتیان روزهای 10 تا 14 اردیبهشت به صورت سنتی و خانه به خانه در شریف آباد اردکان یزد برگزار گردید.
گزارش تصویری از گاهان بار چهره میدیوزرم گاه در شریف آباد(بخش نخست)
اولین چهره گاهان بار سال، چهره میدیوزرم گاه (زمان آفرینش آسمان ) با همت و باشندگی زرتشتیان به صورت سنتی و خانه به خانه در شریف آباد اردکان یزد برگزار شد.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • آخرین خبرها