دوشنبه, ۳۱ تیر ۱۳۹۸
آخرین خبر با عنوان ، ساعت آغاز افتتاحیه جام جان باختگان اعلام شد در 4 ساعت قبل منتشر شده است .
»   دبستان گیو, مدارس  »   تاریخچه دبستان دخترانه گیو
327 بازدید
۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۲۲:۵۲
تاریخچه دبستان دخترانه گیو

تاریخچه دبستان دخترانه گیو

در سال ۱۲۹۲ خورشیدی، آموزشگاه دخترانه زرتشتیان بنام ایرج از همت دو بانوی خیرخواه پارسی به نامهای سونابائی و زربائی دوباش بنام برادر ناکامشان ایرج و زیر نظر ارباب کیخسرو شاهرخ در زمینی متعلق به انجمن زرتشتیان تهران گشایش یافت.

این مدرسه حدود ۳۰ سال در تعلیم و تربیت دانش آموزان دوره دبستان و متوسطه به بهره برداری رسید. از آنجا که ساختمان مدرسه قدیمی و محلش مناسب دبستان نبود و همچنین گنجایش پذیرفتن دانش آموزان بیشتری را هم نداشت، جناب آقای ارباب رستم گیو نماینده محترم مجلس که ریاست انجمن زرتشتیان تهران را نیز عهده دار بودند به وراث برادر فقیدشان آقای ارباب گیو شاهپور پیشنهاد احداث ساختمانی در خور دبستان نمودند که ایشان نیز با کمال میل از این امر خیراستقبال نمودند و همراه با کمکهای مادی و معنوی ارباب رستم گیو بنای مجلل و آبرومند دبستان به شکل فعلی ساخته شد. این دبستان در پنجم اردیبهشت ماه ۱۳۲۷ خورشیدی طی جشن باشکوهی به نام دبستان گیو گشایش یافت و از آن تاریخ تاکنون برای آموزش و پرورش نونهالان کشور مورد استفاده قرار گرفته است.

در همان زمان با همت ارباب رستم گیو و همسر نیکوکارشان تالار نمایش موجود در بخش غربی ساختمان آموزشی نیز به بهره برداری رسید. در سالهای بعد با توجه به نیاز به فضای ورزشی سرپوشیده در دبستان، انجمن زرتشتیان تهران یک تالار ورزشی در غرب تالار نمایش احداث کرد. در اواخر دهه ۱۳۳۰ و اوایل دهه ۱۳۴۰ به رغم کمبود بودجه شدید در خزانه انجمن زرتشتیان تهران به سبب آگاهی و اشراف هموندان هیات مدیره انجمن وقت زرتشتیان تهران برای بهسازی و مدرن کردن ساختمان و تاسیسات و همچنین به کارگیری بهترین و دلسوزترین کادر آموزشی بودجه مناسبی برای دبستان گیو و دیگر آموزشگاه های انجمن زرتشیان تهران اختصاص یافت و بدین ترتیب دبستان گیو به وسایل آموزشی مدرن روز از جمله لابراتوار آموزش مکالمه زبان خارجی و مدرن ترین تاسیسات گرمایشی وقت مجهز شد.

سیر تجهیز و بهسازی آموزشی و ساختمانی دبستان گیو تا اوایل سال ۱۳۵۷ خورشیدی ادامه یافت و سوابق آماری موجود از آن سالها گواه این است که بدون تردید این دبستان تا آن زمان از بهترین آموزشگاه های ابتدایی تهران به شمار می آمده است. از سال ۱۳۵۷ تا کنون نیز دبستان دخترانه گیو به عنوان یک مدرسه دولتی و زیر نظر آموزش و پرورش در تعلیم و تربیت دانش آموزان این مرز و بوم فعال می باشد. در طی این زمان دبستان همچنان از حمایت های مادی و معنوی انجمن زرتشتیان برخوردار بوده است .

برگرفته از سایت دبستان گیو

مطالب مرتبط با برچسب

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • آخرین خبرها