گزارش تصویری از روز دوم آیین هیرومبا در زیارتگاه پیر هریشت

چاپ

دومین روز از آیین هیرومبا، ۲۶ فروردین ماه در زیارتگاه پیر هریشت آغاز شد. گزارش تصویری از این برنامه را در ادامه مطلب ببینید:

بامداد روز اشتاد ایزد و فروردین ماه در گاهشمار زرتشتی، ساعتی مانده به برآمدن آفتاب، بانوان شریف آبادی در تهیه و تدارک سیروگ برای صرف صبحانه زرتشتیان باشنده در زیارتگاه هستند.

مردان غیزلی پس از زیارت پای پیر و صرف صبحانه( سیروگ و پشمک و چایی ) راهی دشت پیرامون پیرهریشت برای چیدن غیزل می شوند. ( غیزل به بوته های خار در دشت گفته می شود که پس از چیدن و انبوه کردن برروی هم به شریف آباد منتقل شده که آتش هیرومبا از برکت این غیزل افروخته شود)

پس از نیایش پای پیر و خیرات آش و مراسم خش و خیر زوجهای جوان نوبت به مراسم چوب زنی می رسد. مراسم با دف زنی بانوان زرتشتی و فریاد هابیرو هابیرو شاباش شاباش شروع می شود. این مراسم امسال توسط آقای داریوش کاموسی انجام می شود و تا پیش از این روانشاد خدایار اردشیر مندگاری مسئولیت چوب زنی را برعهده داشت. گفتنی است مراسم چوب زنی، معمولا برای زوجهای جوان و تازه عروس و داماد و همچنین به مناسبت اولین قدم نو رسیده برای عروس و داماد، بهدینانی که برای اولین بار در مراسم غیزل چینی شرکت کرده و دست به غیزل می زنند و همچنین جوانانی که در مسابقات مهم علمی و دانشگاهی مقام ممتاز را به دست آورده اند. اجرا می شود.

پس از پایان مراسم چوب زنی، باشندگان در سالن پیر هریشت گرهم آمده و مجری برنامه ( آقای داریوش کاموسی ) ضمن خیرمقدم به تمامی همکیشان اسامی تمام بهدینانی که گوسفند نذر کرده اند را بیان نموده و مراسم با آوای خوش بانوان زرتشتی پایان می پذیرد.

پس از صرف ناهار که به همت و تلاش شبانه روزی زنان و مردان هیرومبایی تهیه شده است ، همکیشان به سوی شریف آباد روانه می شوند تا همانند آداب و سنن پیشنیان خود آتش هیرومبای دیگری را در آتشکده شریف آباد بیفروزانند.

 

در این زمینه بخوانید:

قصه هیرمبا