سه شنبه, ۲۵ تیر ۱۳۹۸
آخرین خبر با عنوان ، توضیح انجمن زرتشتیان تفت و توابع در مورد اهدای جوایز جشنواره پیر نارکی در 12 ساعت قبل منتشر شده است .
»   تصاویر, دینی, مراسم ها, هیرمبا  »   گزارش تصویری از روز دوم آیین هیرومبا در زیارتگاه پیر هریشت
1,030 بازدید
۳۱ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱:۴۲
گزارش تصویری از روز دوم آیین هیرومبا در زیارتگاه پیر هریشت

گزارش تصویری از روز دوم آیین هیرومبا در زیارتگاه پیر هریشت

دومین روز از آیین هیرومبا، ۲۶ فروردین ماه در زیارتگاه پیر هریشت آغاز شد. گزارش تصویری از این برنامه را در ادامه مطلب ببینید:

بامداد روز اشتاد ایزد و فروردین ماه در گاهشمار زرتشتی، ساعتی مانده به برآمدن آفتاب، بانوان شریف آبادی در تهیه و تدارک سیروگ برای صرف صبحانه زرتشتیان باشنده در زیارتگاه هستند.

مردان غیزلی پس از زیارت پای پیر و صرف صبحانه( سیروگ و پشمک و چایی ) راهی دشت پیرامون پیرهریشت برای چیدن غیزل می شوند. ( غیزل به بوته های خار در دشت گفته می شود که پس از چیدن و انبوه کردن برروی هم به شریف آباد منتقل شده که آتش هیرومبا از برکت این غیزل افروخته شود)

پس از نیایش پای پیر و خیرات آش و مراسم خش و خیر زوجهای جوان نوبت به مراسم چوب زنی می رسد. مراسم با دف زنی بانوان زرتشتی و فریاد هابیرو هابیرو شاباش شاباش شروع می شود. این مراسم امسال توسط آقای داریوش کاموسی انجام می شود و تا پیش از این روانشاد خدایار اردشیر مندگاری مسئولیت چوب زنی را برعهده داشت. گفتنی است مراسم چوب زنی، معمولا برای زوجهای جوان و تازه عروس و داماد و همچنین به مناسبت اولین قدم نو رسیده برای عروس و داماد، بهدینانی که برای اولین بار در مراسم غیزل چینی شرکت کرده و دست به غیزل می زنند و همچنین جوانانی که در مسابقات مهم علمی و دانشگاهی مقام ممتاز را به دست آورده اند. اجرا می شود.

پس از پایان مراسم چوب زنی، باشندگان در سالن پیر هریشت گرهم آمده و مجری برنامه ( آقای داریوش کاموسی ) ضمن خیرمقدم به تمامی همکیشان اسامی تمام بهدینانی که گوسفند نذر کرده اند را بیان نموده و مراسم با آوای خوش بانوان زرتشتی پایان می پذیرد.

پس از صرف ناهار که به همت و تلاش شبانه روزی زنان و مردان هیرومبایی تهیه شده است ، همکیشان به سوی شریف آباد روانه می شوند تا همانند آداب و سنن پیشنیان خود آتش هیرومبای دیگری را در آتشکده شریف آباد بیفروزانند.

 

در این زمینه بخوانید:

قصه هیرمبا

 

 

برساد-آرش ترکی شریف آباد

مطالب مرتبط با برچسب

آب گیری آب انبار پیر هریشت با آب بهداشتی
آب انبار زیارتگاه سپندینه پیر هریشت، برای نخستین بار با آب بهداشتی آب گیری شد.
گزارش تصویری از آیین هیرمبا، روز اول در زیارتگاه پیر هریشت
آیین هیرمبا در روز یکشنبه 25 فروردین در زیارتگاه پیر هریشت آغاز شد.
گزارش تصویری از آیین بازگشایی پیر هریشت
آیین بازگشایی پیر هریشت پس از بازسازی و بهسازی نمای بیرونی این زیارتگاه یکشنبه چهارم فروردین برگزار شد. گزارش تصویری از این مراسم که در تالار پیر هریشت انجام شد را در ادامه مطلب ببینید:
گزارش تصویری از پیر هریشت در روز چهارم فروردین
آیین بازگشایی پیر هریشت، پس از بهسازی و بازسازی نمای بیرونی این زیارتگاه، روز چهارم فروردین برگزار شد.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • آخرین خبرها