سه شنبه, ۰۴ تیر ۱۳۹۸
آخرین خبر با عنوان ، آیین گاهنبار در خانه نرگس و رستم باغ برگزار می شود در 2 ساعت قبل منتشر شده است .
»   انجمن زرتشتیان شریف آباد, انجمن ها, دینی, مراسم ها, هیرمبا  »   تصاویری از آیین هیرمبا در پیر هریشت و آتشکده شریف آباد
1,416 بازدید
۲۷ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۳۳
تصاویری از آیین هیرمبا در پیر هریشت و آتشکده شریف آباد

تصاویری از آیین هیرمبا در پیر هریشت و آتشکده شریف آباد

آیین هیرمبا، یکی از جشنهای کهن است که در زیارتگاه پیر هریشت و محله شریف آباد اردکان برگزار می شود.

برگزاری این جشن به مدت ۵ روز ادامه دارد و بر اساس گاهشمار قدیمی زرتشتیان از روز ارد ایزد و آذر ماه آغاز می شود البته چند سالی است که زرتشتیان شریف آباد این جشن را از ۲۵ فروردین ماه آغاز می کنند.

در روز نخست زرتشتیان راهی زیارتگاه پیر هریشت در نزدیکی اردکان می شوند و گروهی نیز با پای پیاده مسیر شریف آباد تا پیر هریشت را طی می کنند. نیایش و ستایش خداوند یکتا و شادی و همبستگی و همازوری از جمله برنامه هایی است که در این زیارتگاه انجام می شود، عده ای نیز در تدارک تهیه خوراک های سنتی برای همکیشانی هستند که به زیارت آمده اند.

در روز دوم، برابر با اشتاد ایزد، گروهی به کندن غیزلهای خشک (بوته هایی که در اطراف زیارتگاه می روید) می روند و آن را آماده می کنند تا به شریف آباد منتقل کنند، چوب زنی دیگر رسمی است که همراه با آواز و شادی در پیر هریشت برگزار می شود و در نهایت نیز باشندگان گرد هم می آیند و با کیک و شیرینی و شربت پذیرایی می شوند.

پسین روز دوم زرتشتیان راهی مجموعه آتشکده شریف آباد می شوند. در حیاط آتشکده، هیزمهایی که از خانه های زرتشتیان و از زیارتگاه جمع شده است، روی هم قرار می گیرد و با حضور موبدان، یاد و خاطره درگذشتگان شریف آباد زنده نگاه داشته می شود، با خواندن اسامی درگذشتگان نیز یکی از دو گروه زرتشتیان به گفتن هیرمبا می پردازند و در نهایت نیز آتش هیرمبا افروخته می شود.

 

تصاویری از آیین هیرمبا در زیارتگاه پیر هریشت و آتشکده شریف آباد را در ادامه مطلب ببینید:

مطالب مرتبط با برچسب

گزارش تصویری از شب پایانی آیین هیرومبا در شریف آباد
مراسم پایانی هیرومبا در روز پنجم، برابر با 29 فروردین در شریف آباد اردکان برگزار شد. گزارش و تصاویر این برنامه را در ادامه مطلب ببینید:
گزارش تصویری از شب اول و دوم هیرومباگویی در شریف آباد
پس از پایان پذیرفتن آیین آتش افروزی هیرومبا، زرتشتیان شریف آباد بر اساس سنتی دیرینه به مدت سه شب متوالی بر در خانه تک تک زرتشتیان این محله رفته و فریاد هیرومبا سرداده و به فروهر پاک درگذشتگان درود می فرستند.
گزارش تصویری از همپیوندی آتش ها در آیین هیرومبا
سپیده دم دوشنبه 27 فروردین و یک روز پس از آیین آتش افروزی هیرومبا، مراسم همپیوندی آتش ها برگزار شد.
گزارش تصویری از روز دوم آیین هیرومبا در آتشکده شریف آباد
مراسم آتش افروزی آیین هیرومبا در آتشکده شریف آباد برگزار شد.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها