سه شنبه, ۰۴ تیر ۱۳۹۸
آخرین خبر با عنوان ، آیین گاهنبار در خانه نرگس و رستم باغ برگزار می شود در 30 دقیقه قبل منتشر شده است .
»   انجمن ها, سازمان زنان زرتشتی, علمی, فرهنگی  »   گزارش و تصاویری از سخنرانی اسفند ماه سازمان زنان زرتشتی
700 بازدید
۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۶:۵۴
گزارش و تصاویری از سخنرانی اسفند ماه سازمان زنان زرتشتی

گزارش و تصاویری از سخنرانی اسفند ماه سازمان زنان زرتشتی

سخنرانی نخستین دوشنبه ماه اسفند سازمان زنان زرتشتی با حضور انوشه باستانی، کارشناس کودک و مشاور مهارتهای سالم زیستن برگزار شد.

این نشست دوشنبه ۶ اسفند و از ساعت ۱۰ صبح در تالار خسروی انجام شد. بخشهایی از سخنان خانم باستانی را می توانید در ادامه مطلب بخوانید:

تعصب در اصل از ریشه عصب به معنای رگ ها و پی هایی است که مفاصل را به هم ارتباط می دهند. از دیدگاه طب سنتی، عصبیت، حرارت را در انسان بالا می برد و سبب ترس و آشفتگی و خشم بسیار می گردد. در دستور زبان فارسی، خشک اندیشی، غیرت، سخت گیری، عصبیت، کینه، طرف داری، هواداری افراطی، جانب داری، حمایت معنی شده است.

از نظر رفتارشناسان، فرد متعصب معمولا رفتارش با خشم و پرخاشگری همراه است به همین دلیل تعصب یکی از موضوعات اخلاقی است که اغلب بار منفی دارد. از نظر روانشناسی ریشه تعصب به غریزه ترس و نیاز به قدرت خواهی بالای انسان بر می گردد. یک فرد عصبی در درون احساس ترس و ناامنی دارد، برای همین با هیجان وسواس گونه ای برای رسیدن به اهدافش در زمینه های مختلفی مانند باورهای دینی و مذهبی، قومی و نژادی، ملی و … اغلب اقداماتی نامناسب و آسیب زننده انجام می دهد.

در آموزه های اشوزرتشت آمده باید «به یاری خرد اهورایی» بین، نیک و بد و راستی و ناراستی، انتخاب هایی آگاهانه داشته و از راستی و نیکی پیروی کنیم(یسنا ۳۰ بند ۲)، دین باید مطابق عقل و عاطفه باشد. در اوستای «کم نامزدا» می خوانیم: «توهمات آترسچا مننگ هسچا» یعنی با آتش ایمان و منش باید از اصول دین پیروی کنیم، مثل تشکیل خانواده، داد و دهش، سنت ها که از هر دو پیروی می کند.

خانم انوشه باستانی بهترین شیوه انتقال آموزه های دینی و سنتی را بالابردن آگاهی و دانش فرزندان در محیطی امن و آرام دانست و افزود حتی برای کودکان زیر ۱۰ سال می توان از زبان اسباب بازی هایی مانند عروسک های مختلف و یا در قالب داستان های زیبا آموزش های دینی و سنتی را انجام داد. هنگامی که خیلی دوستانه و با مهربانی، آگاهی بچه ها را بالا ببریم، آنها تمایل پیدا کرده که بیشتر بدانند و تنها از این راه است که اصول دین در ذهن آنها نهادینه خواهد شد و به نسل بعدی نیز منتقل می شود.

مطالب مرتبط با برچسب

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها