دوشنبه, ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
آخرین خبر با عنوان ، گزارش تصویری از آیین گاهنبارخوانی در پذیرشگاه پارسایی در 8 ساعت قبل منتشر شده است .
»   فرهنگی  »   خانم خادم: آرش گونه زندگی کن
1,376 بازدید
۱ مهر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۷:۲۹
خانم خادم: آرش گونه زندگی کن

خانم خادم: آرش گونه زندگی کن

خانم تاج گوهر خداداد کوچکی(خادم) مادر جان باخته زنده روان، شهید مهندس فرهاد خادم عصر چهارشنبه ۳۱ شهریور ماه در برنامه زنده تلویزیونی عصر خانواده از فرهاد گفت.
خانم خادم، یکی از مهمانان این برنامه بود که حدود ۱۵ دقیقه با مجری برنامه در مورد فعالیتها و خاطرات شهید مهندس فرهاد خادم گفت.
این بخش از برنامه با خواندن بخشهایی از کتاب جای پای فرهاد توسط مجری آغاز شد. کتابی که به چاپ چهارم رسیده است و خانم خادم خاطرات پسرش را در آن بازگو می کند.
” آمده بود مرخصی و بی تابی می کردم که بیشتر بمون، رفت از ساکش یه لنگه جوراب آورد گذاشت کف دست من، گفتم باز شوخی کردنت گل کرد، گفت: به خاطر این لنگه جوراب اگر هم بخوام دیگه نمی تونم بمونم، مامان.
یه لنگه جوراب ساده بود، از این بافتنی ها، خیلی هم باسلیقه بافته شده بود، گفتم: چرا پس فقط یه لنگه است. گفت یه روز پیرزنی را آوردن و گفت که با من کار داره، پیرزن میگه، تو فرمانده این لشکری، و فرهاد می گوید من الان فقط کوچیک شما هستم، امرتون را بفرمایید. پیرزن لنگه جوراب را دو دستی می گذارد کف دست فرهاد و میگه: توی خونمون فقط اندازه همین یه لنگه جوراب نخ داشتم. اینو بپوش و خدا رو یاد کن، سالم بمون و برو با دشمنت بجنگ.
توی چشمام خیره شد و گفت تو مادرمی و اونم منو پسر خودش می دونه. حرف کدومتون را گوش کنم مادر؟ ساکت شدم، قدرت نداشتم بگم، حرف دلتو گوش کن”
اما مادر شهید فرهاد خادم سخنانش را با یاد و نام اهورامزدا آغاز کرد و به آموزه های اشوزرتشت اسپنتمان یعنی راستی، اندیشه و گفتار و کردار نیک اشاره کرد و گفت ایرانی ام، نیاکانم در ایران زندگی می کردند و من خیلی افتخار می کنم که ایرانی هستم و از غیرت، جوانمردی، دلیری و ایثار تمام شهدا گفت که این کشور را حفظ کرده اند. خانم خادم از عدم تفاوت بین شهدا سخن گفت.
مجری برنامه با اشاره به تعداد شهدای زرتشتی ادامه داد “واقعا زندگی همین قصه است، زن و شوهری با هم آشنا می شوند، در نهایت با هم ازدواج می کنند و با عشق و محبت بچه ای به دنیا می یاد و در نهایت می شود فرهاد نامی و فرهادهایی که برای کشور، حالا فارغ از دین، فارغ از مذهب و اعتقاد، برای این کشور و برای این خاک جونشون را دادند و درود به ساحت مقدس همه شهدا”.

خانم خادم در بخش دیگر سخنانش از مسئولیت پذیری و با خرد بودن فرهاد گفت و ادامه داد که پیغمبر من ، اهورامزدا را خرد مقدس نام نهاده، یعنی اگر کاری با خرد انجام بشود، نتیجه خوبی خواهد داشت.مادر شهید فرهاد خادم از کمک فرهاد به آموزش دو خواهر خود و آمادگی برای کنکور و قبولی در امتحان پزشکی تا راه اندازی کمیته مددکاری توسط آن روانشاد و دیگر هموندان کانون دانشجویان زرتشتی و از برگزاری اردوهای دانش آموزی و گفت که در این سالها تلاش کرده تا ادامه دهنده راه فرهاد باشد.

مادر جان باخته زنده روان فرهاد خادم، اشاره کرد که در ابتدا نمی خواسته فرزندش راهی جبهه شود اما موقعی که فرهاد از او پرسیده اگر دشمن کشور را بگیرد آیا می توانیم زندگی کنیم، دیگر حرفی برای زدن نداشته است، خانم خادم از زبان فرهاد گفت: اگر نمی خواستی من از کشور دفاع کنم نباید داستان آرش را برای من می گفتی. “ما یک آرش داریم که به خاطر از دست نرفتن یک وجب خاک ایران، تنش تکه تکه شد و تیری در کمان گذاشت و پرتاب کرد تا یک وجب خاک ایران را توران نگیرد”
در پایان نیز نحوه شهادت فرهاد خادم عنوان شد و خانم خادم سخنان خودش را با این اشعار به اتمام رساند.
هرآنچه گفتم و زین پیش دیگران گفتند حکایتی کهن از روزگار دیرین است
هماره زنده و پاینده نام ایران باد که سهم آن ز تمدن برون ز تخمین است
شکست راه ندارد به ملتی که او را چو سام و رستم و گودرز و گیو و گرگین است

شهید مهندس فرهاد خادم در سن ۲۴ سالگی و در تاریخ ۱ اسفند ۱۳۶۰ هنگام عملیات فتح المبین در خط مقدم جبهه تنگه چزابه به همراه ۶ تن از مهندسین دانشگاه شریف هنگامی که مشغول ساختن پل برای رزمندگان ایران زمین بودند، مورد اصابت تیر دد منشان قرار گرفت و شهید شد. فرهاد در گوشه ای از وصیت نامه خود می نویسد: “مادرم با آنکه می‌دانم که ایمان داری باید هر کس، هست و نیست خود را برای آزادی و رهایی ایران بدهد، ولی اگر جز این بود و حتی تو کوشش می‌کردی تا مرا در خانه نگه داری باز هم به جبهه می‌رفتم و برای وطنم می‌جنگیدم.”
روانش شاد و بهشت برین جایگاهش.

 

فیلم این این برنامه را می توانید از اینجا مشاهده کنید

مطالب مرتبط با برچسب

گفتگوی همشهری محله با مادر جان باخته شهید فرهاد خادم
همشهری محله منطقه 11 تهران، در روز چهارشنبه اول دی ماه، گفتگویی خواندنی با خانم خادم، جان باخته شهید فرهاد خادم دارد که با تیتر «فرهاد برایم شیرین ترین بود»، روی جلد چاپ شده است.  

یک دیدگاه برای خانم خادم: آرش گونه زندگی کن

  1. محمد طاها
    -1

    من این مصاحبه را ندیدم ولی به ایشان وپسر شهیدشان و همچنین جامعه زرتشتی ایران وسایت خوب شما درود میفرستم

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها