جمعه, ۳۰ فروردین ۱۳۹۸
آخرین خبر با عنوان ، گزارش تصویری از نمایشگاه آیین و فرهنگ ایران باستان در 12 ساعت قبل منتشر شده است .
»   فرهنگی, میراث فرهنگی  »   گزارشی از آفت زدایی سرو روستاهای زین آباد و حسینی
672 بازدید
۱۴ آذر ۱۳۹۷ , ساعت ۱۳:۰۰
گزارشی از آفت زدایی سرو روستاهای زین آباد و حسینی

گزارشی از آفت زدایی سرو روستاهای زین آباد و حسینی

درختان سرو کهنسال روستاهای زین آباد و حسینی از توابع شهرستان تفت،  آفت زدایی شدند.

درخت سرو کهنسال روستای زین آباد در دو نوبت شستشو و سم پاشی شد، همچنین سم پاشی درخت سرو روستای حسینی نیز انجام گرفت.

شاهرخ کاویانی که مسئولیت و سرپرستی انجام این کار را بر عهده داشته است در گفتگو با برساد می گوید: سال گذشته شاهد پژمردگی، خشکیدگی و آفت زدگی سرو زین آباد بودم، بنابراین از دکتر نادری دارای مدرک دکترای گیاه پزشکی که با پدرم همکاری دارد دعوت کردیم، پس از معاینه سرو، گفتند که درخت به بیماری کنه زدگی دچار شده است ونیاز به شستشوی با آب و سم پاشی و محلول پاشی دارد تا از پیشرفت بیماری جلوگیری شود و آفتها از بین برود.

در نتیجه سال گذشته با کمک اهالی روستا و همکاری پدر و مادرم، آب پاشی و شستشوی کامل سرو را با ۱۲ مخزن سم پاش و در طول ۵ روز انجام دادیم. نوبت دوم بر اساس دیدگاه دکتر نادری می بایست در زمان خنکی هوا انجام می شد تا باعث از بین رفتن آفتها بشود.

بدین ترتیب در آبان ماه سال جاری، با اجاره سم پاش و جرثقیل و با دعوت از دکتر نادری برای نظارت و آماده سازی محلول و سم، کار سم پاشی با ۷ مخزن  در طی ۵ ساعت انجام شد. همچنین قبل از آغاز کار سم پاشی مرحله دوم، آیین اوستاخوانی با حضور موبد اردشیر فرهی برپا شد.

در ادامه به دعوت آقای بهروز جمشیدیان، دکتر نادری از سرو حسینی نیز بازدید کرد و مشخص شد که هر دو سرو به آفت همگون و بیماری مشابهی دچاره شده اند، بنابراین پس از اتمام سم پاشی درخت سرو زین آباد، جابجایی وسایل انجام گرفت و با کمک دکتر نادری و همکاری پدرم، رشید کاویانی و آقایان بهروز جمشیدیان و آرمین آذرفر، سم پاشی کامل سرو روستای حسینی با ۸ مخزن سم پاش انجام شد.

شاهرخ کاویانی در مورد هزینه های انجام شده، می گوید: برخی از هزینه ها همچون اجاره سم پاش، تهیه سم و محلول ها، حق الزحمه دکتر نادری را خودم پرداخت کردم و هزینه حضور جرثقیل در روستای زین آباد توسط آقای اسفندیار رشید فولادیان پرداخت شد. وی تاکید می کند که درختان سرو کهنسال یکی از یادگارهای دیرین گذشتگانمان است و باید در حفظ و نگهداری آن کوشا باشیم.

 


مطالب مرتبط با برچسب

2 دیدگاه برای گزارشی از آفت زدایی سرو روستاهای زین آباد و حسینی

 1. رستم
  0

  دست مریزاد . همت کم مباد.

 2. همکیش
  0

  زنده باشید و همت کم نکنید. سپاس فراوان از انجام دادان چنین کار مهمی.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

 • آخرین خبرها