شنبه, ۲۹ تیر ۱۳۹۸
آخرین خبر با عنوان ، بازدید علی زند وکیلی از اقامتگاه بومگردی ناردونه در 4 ساعت قبل منتشر شده است .
»   انجمن ها, سازمان زنان زرتشتی, علمی, فرهنگی  »   بررسی روشهای پیشگیری از آلزایمر در سازمان زنان زرتشتی
568 بازدید
۷ آذر ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۵۰
بررسی روشهای پیشگیری از آلزایمر در سازمان زنان زرتشتی

بررسی روشهای پیشگیری از آلزایمر در سازمان زنان زرتشتی

 

دکتر فرزاد مختاری دوشنبه ۵ آذر به دعوت سازمان زنان زرتشتی از روشهای پیشگیری از آلزایمر سخن گفت.

این برنامه در قالب سلسله سخنرانی های نخستین دوشنبه هر ماه برگزار شد و دکتر فرزاد مختاری، دکترای بیوشیمی سیستم های عصبی با موضوع روشهای پیشگیری از آلزایمر به سخنرانی پرداخت که بخشهایی از سخنانش را می توانید در ادامه مطلب بخوانید:

آلزایمر یک نگرانی بزرگ را در  همه جوامع به خصوص جوامع پیشرفته ایجاد کرده است و متاسفانه روز به روز بر مبتلایان به این بیماری افزوده می شود که علاوه بر خود بیمار، حدود سه نفر دیگر را هم اسیر می کند.

باتوجه داشته باشیم که هر فراموشی، آلزایمر نیست، فراموشی های کوچک مثل گم کردن لوازم و اشیا از عدم توجه و تمرکز است که با کوچکترین توجه به کارهایی که داریم در لحظه انجام می دهیم، دیگر تکرار نمی شود.

بیماری آلزایمر را ۱۲۰ سال پیش پزشکی به نام آلزایمر شناسایی کرد، آلزایمر نوعی اختلال عملکرد مغزی پیش رونده است که غیر قابل برگشت می باشد، ولی می توان پیشگیری و یا از سرعت آن کم کرد. در آلزایمر عملکردهای شناختی انسان دچار مشکل می شود(انگار که چیزی یاد نگرفته ایم) مثلا فرد در بستن دکمه هایش و یا بندکفش هایش دچار مشکل می شود.

در این بیماری مغز کوچک می شود. دو فاکتور عمده این بیماری ژنتیک حدود ده درصد و سن و سال افراد است. هر چه سن بالاتر باشد، ریسک مبتلا شدن بیشتر است. از سن ۶۵ سالگی به بالا شدت بیشتری دارد.

بیماریهای جانبی که این بیماری را تشدید می کنند عبارتند از: دیابت، فشارهای عصبی(استرس)، پارکینسون و دمانس

پیری از موثرترین عواملی است که فرد را مستعد ابتلا به زوال عقل می کند، از آنجاییکه خود بیمار به وضعیت خود آگاهی ندارد بیشتر موارد به تشخیص و درمان به موقع توجهی نمی شود. درحالی که با تشخیص زودهنگام می توان از سرعت آن کم کرد.

برای پیشگیری از این بیماری ۶ اصل مهم را باید رعایت کرد:

۱.ورزش یا نرمش مداوم و آرام، مثل پیاده روی و یا حرکات تعادلی بسیار ساده می تواند خون رسانی به مغز را افزایش دهد و گردش خود مغز زیاد شده، مولکول های اضافه را که بر اثر فکر کردن ایجاد شده را با خود می شوید و به طرف کلیه و کبد هدایت می کنند.

۲.شرکت در فعالیت های اجتماعی، ارتباط داشتن با دوستان و آشنایان، صحبت کردن

۳.تغذیه سالم، از ۴ گرد سفید(آرد سفید، برنج سفید، شکر سفید و نمک) باید پرهیز کرد، آلزایمر را دیابت مغزی نیز می نامند، زیرا وقتی قند خون، فشار خون، و چربی خون افزایش می یابد، مشکلات قلبی و عروقی ایجاد شده و آلزایمر نیز سر و کله اش پیدا می شود. تا آنجا که می توان باید ماهی، سبزیجات سبز مثل بروکلی، مغز بادام، گردو، فندق، کندر خوراکی و زردچوبه خورده شود.(خوراکی هایی که دارای امگا۳ و ویتامین B12) هستند.

۴.به فعالیت وا داشتن مغز، مطالعه کتاب، حفظ کردن شعر، نیایش، حل کردن جدول، یادگیری زبان جدید، موسیقی، مدیتیشن و… حداقل به مدت ۱۲ دقیقه در روز(مطالبی را که می خوانیم یک بار با صدای بلند، یک بار با صدای آرام و یک بار هم نجوا کنیم، این روش باعث فعال شدن سه مکانیسم در مغز می شود.)

۵.دوری از استرس و نگرانی یا به حداقل رسانیدن آن.

۶.تنفس در هوای سالم و آزاد برای اکسیژن رسانی به مغز و استفاده نکردن از غذاهای سرد برای جلوگیری از سرد شدن مغز نیز توصیه می شود.

 

 

 

کانال خبررسانی تارنمای خبری تحلیلی زرتشتیان- برساد

اینستاگرام تارنمای خبری تحلیلی زرتشتیان- برساد

مطالب مرتبط با برچسب

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • آخرین خبرها