دوشنبه, ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
آخرین خبر با عنوان ، جشن اردیبهشتگان در 2 ساعت قبل منتشر شده است .
»   تصاویر, فرهنگی  »   گزارش تصویری از اکران خصوصی سرو زیر آب/نمایش عمومی از 30 آبان
822 بازدید
۲۹ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۱۴:۳۸
گزارش تصویری از اکران خصوصی سرو زیر آب/نمایش عمومی از ۳۰ آبان

گزارش تصویری از اکران خصوصی سرو زیر آب/نمایش عمومی از ۳۰ آبان

در آستانه آغاز اکران عمومی سرو زیر آب، اکران خصوصی این فیلم با حضور دست اندرکاران آن، در پردیس سینمایی آزادی برگزار شد.


فیلم سرو زیر آب به کارگردانی محمد علی باشه آهنگر و با تهیه کنندگی سید حامدحسینی و همراهی گروهی از زرتشتیان از جمله دکتر اسفندیار اختیاری، نماینده ایرانیان زرتشتی ساخته شده و برای اولین بار در یک فیلم سینمایی، به شهدای زرتشتی پرداخته شده است.
در این فیلم گروهی از بازیگران که نقش خانواده شهید زرتشتی را ایفا می کنند به زبان دری با هم گفتگو می کنند، آتشکده زرتشتیان و نیایش و برخی از آیینهای زرتشتیان نیز به نمایش در می آید. بخشهایی از این فیلم در روستاهای مزرعه کلانتر و مبارکه فیلمبرداری شده است و گروهی از زرتشتیان همچون موبدیار دکتر راشین جهانگیری، موبد پدرام سروش پور، رامین بامسی، بهرام بهمردی، دلنواز جوانمردی، مهربان خادمی و جمعی از زرتشتیان روستاهای مزرعه کلانتر و مبارکه نیز در تولید آن همکاری داشته اند.
سرو زیر آب در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر توانست دو سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه و بهترین فیلمبرداری و سیمرغ زرین نگاه ملی را به دست بیاورد. این فیلم از ۳۰ ابان با سرگروهی سینما آزادی به اکران عمومی در می آید.
به همین مناسبت اکران خصوصی این فیلم با حضور کارگردان، تهیه کننده و دیگر عوامل فیلم و باشندگی دکتر اسفندیار اختیاری، نماینده ایرانیان زرتشتی و خانم خادم مادر شهید فرهاد خادم شامگاه دوشنبه ۲۸ آبان برگزار شد.
پیش از نمایش فیلم، محمد علی باشه آهنگر در سخنانی از عوامل فیلم و همراهی زرتشتیان به ویژه دکتر اختیاری سپاسگزاری کرد و این فیلم را از جهات مختلف منحصر بفرد خواند.
سید حامد حسینی، تهیه کننده فیلم سینمایی سرو زیر آب نیز این فیلم را واقعیت ایران دانست.
گفتنی است در قالب سی و ششمین جشنواره فیلم فجر، فیلم سرو زیر آب چند اکران در سینماهای یزد، تهران و کرمان داشت. در اکران مردمی این فیلم که ۱۶ بهمن در پردیس سینمایی کورش انجام شد و در کنار عوامل فیلم، دکتر اسفندیار اختیاری و موبد پدرام سروش پور نیز حضور داشتند.
پس از نمایش این فیلم دکتر اسفندیار اختیاری در جمع خبرنگاران گفت: این اولین فیلم سینمایی است که در متن آن به شهید زرتشتی پرداخته است و در واقعیت نیز اینگونه بوده که در هر سنگری در جبهه و دفاع مقدس، از ادیان و اقوام مختلف حضور داشتند و در کنار یکدیگر برای ایران اهورایی جنگیدند و از جان گذشتند.
همچنین مینا ساداتی، از بازیگران فیلم سینمایی سرو زیر آب که نقش چیستا آبادیان دختری زرتشتی را ایفا می کند، در پیامی نوشت: این فیلم از آن رو برای من تجربه گران و خوشحال کننده ای است که برای اولین بار نماینده زرتشتیان نازنین سرزمینمان هستم که در جنگ هشت ساله فرزندان زیادی را تقدیم به آسمان کردند. امید که دِینی ادا شده باشد.
اکران دیگر این فیلم روز ۲۰ بهمن ماه در یزد و همراه با نشست پرسش و پاسخ انجام شد، در آن نشست محمدعلی باشه آهنگر، کارگردان فیلم گفت: در این فیلم چندین سال به پژوهش از جمله پژوهش در زمینه زرتشتیان پرداخته شده است. نخستین نشستها در این راستا از حدود ۵ سال پیش با آقای دکتر اختیاری و در ادامه کار با موبد سروش پور آغاز شد و تا آخرین بخشهای صداگذاری این همکاری ها ادامه یافته است. در این مدت گروه فیلم سرو زیر آب، با مفاهیم و آیینهای مختلفی آشنا شده است و با زرتشتیان زیادی دیدار کرده است و حتی در آیینهای پرسه و مراسم شادی دعوت شده اند، به خواندن گاتها پرداخته اند و در مورد جزئیات مختلف بارها گفتگو شده است. در نتیجه کم کم به شخصیتهای فیلم رسیده اند، همچون پدر شهید زرتشتی که یک موبد است و به دلیل محدودیتهای مختلف ۱۶ بار این فیلم بازنویسی شده است.
پس از اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر که این فیلم موفق به دریافت سه سیمرغ شد، نماینده ایرانیان زرتشتی در پیامی از کارگردان و دیگر عوامل فیلم بدین صورت قدردانی کرد:
به نام دانای بزرگ هستی بخش
جناب آقای محمدعلی باشه آهنگر

کارگردان گرامی فیلم سینمایی ارزشمند”سرو زیر آب”
با درود فراوان
با همت و غیرت و تلاش جنابعالی و همکاران گرانقدرتان که دلیرمردان و شیرزنان عرصه هنر و فرهنگ کشورمان “ایران” هستید، سروهای راست قامت و همیشه جاوید ایران اهورایی از زیر آب سر برآوردند.کسب دو سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه و بهترین فیلمبرداری و سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی، شادمانی و غرور ملی و حس افتخار را در دل هر ایرانی و به ویژه ما زرتشتیان دوباره زنده کرد.
به نمایندگی از سوی ایرانیان زرتشتی، قدردان و سپاسگزار شما هنرمندان کشورمان هستم که در راه ساخت این اثر ارزشمند، صادقانه و غیرتمندانه و با دقت فراوان، سالها کوشش کردید.
باشد که در راه سربلندی ایران زمین، همواره پیروز باشید.
با سپاس
دکتر اسفندیار اختیاری

نماینده ایرانیان زرتشتی

 

برساد-مهربان افسرکشمیری

مطالب مرتبط با برچسب

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها