دوشنبه, ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
آخرین خبر با عنوان ، جشن اردیبهشتگان در 3 ساعت قبل منتشر شده است .
»   تصاویر, درگذشتگان, علمی  »   گزارش و تصاویری از بزرگداشت دکتر کیوان مزدا، جراح بین المللی زرتشتی
1,319 بازدید
۲۵ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۶
گزارش و تصاویری از بزرگداشت دکتر کیوان مزدا، جراح بین المللی زرتشتی

گزارش و تصاویری از بزرگداشت دکتر کیوان مزدا، جراح بین المللی زرتشتی

آیین بزرگداشت پروفسور کیوان مزدا، یکی از بزرگترین جراحان ستون فقرات جهان با عنوان «یاد مزدا، به یاد مهربانی های پروفسور کیوان مزدا» برگزار شد.

دکتر کیوان مزدا، ۳۱ امرداد ۱۳۳۸ در آبادان چشم به جهان گشود، پدر وی سیروس مزدا از زرتشتیان ایران بود و مادرش فرانسوی است. وی در کودکی ایران را ترک کرد و راهی فرانسه شد. دکتر مزدا در حوزه جراحی ستون فقرات اطفال جز بهترین و بزرگترین جراحان جهان به شمار می آمد و تکنیک خاص و ابداعی وی در اصلاح انحراف‌های ستون فقرات، هم‌اکنون در اکثر مراکز دنیا استفاده می‌شود و با این تکنیک منحصربه‌فرد امکان عمل‌های پیچیده ستون فقرات به وجود آمد. دکتر کیوان مزدا در طول ۲۰ سال توانست ۳۲ قطعه را ابداع کند که در جراحی های ستون فقرات از این قطعات استفاده می شود.

وی عضو موسسه نیکوکاری زنجیره امید فرانسه بود که برای درمان کودکان تلاش می کند، همچنین از بنیانگذاران موسسه زنجیره امید ایران نیز می باشد و از سال ۱۳۸۶ تاکنون هر سال ۴ بار به ایران سفر کرده و به صورت رایگان کوکان بی بضاعت و با بیماریهای پیچیده را معاینه می کرد و سالی دو بار نیز همراه با تیم خود برای انجام عمل های جراحی به ایران می آمد که برای آخرین بار در شهریور ماه سال جاری ۲۸ کودک توسط وی و تیم همراهش مورد عمل جراحی قرار گرفتند.

تخصص دکتر کیوان مزدا باعث شده بود که وی را به نامهایی همچون پدر ستون فقران در جهان بشناسند، وی در هفته آخر شهریور بعد از یک جلسه فشرده کاری در پاریس دچار حمله قلبی شد و به کما رفت و در ۱۱ مهر ماه ۹۷، در سن ۵۹ سالگی چشم از جهان فروبست. آیین خاکسپاری آن روانشاد نیز ۱۷ مهر ماه در فرانسه و در آرامگاه خانوادگی اش انجام شد. دکتر کیوان مزدا در طول زندگی، خود را زرتشتی می دانست و آریان تنها فرزند وی می باشد.

پس از درگذشت دکتر کیوان مزدا پیامهای آرامش باد زیادی منتشر شد از جمله این پیامها می توان به پیام تسلیت دکتر هاشمی، وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، پیام بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه و پیام سفارت فرانسه در ایران اشاره کرد.

جمعیت هلال احمر ایران نیز، دوشنبه ۲۳ مهر ماه برنامه ای را به یاد روانشاد دکتر کیوان مزدا برگزار کرد این برنامه در بیمارستان وقفی نورافشار که بسیاری از اعمال جراحی دکتر مزدا در این بیمارستان انجام شد، با عنوان «یاد مزدا، به یاد مهربانی های پروفسور کیوان مزدا» برپا شد.

در این مراسم عبداللهی مدیر بیمارستان افشار که از همکاران پروفسور مزدا به شمار می آمد گفت که پروفسور مزدا پس از دوران کودکی، در سال ۱۳۸۲ و بعد از زلزله بم به ایران آمد و از سال ۱۳۸۶ همکاری مستمری را آغاز کرد و توانست در این بیمارستان ۱۸۰ کودک را جراحی کند.

فریبا ابوالقاسمی، از اعضای زنجیره امید نیز به نقش پروفسور مزدا در شکل گیری این سازمان در ایران اشاره کرد و گفت پروفسور مزدا کودکانی را درمان کرد که در ایران قابل درمان نبودند.

علی اصغر پیوندی، رئیس جمعیت هلال احمر نیز در این مراسم اظهار امیدواری کرد تا پروفسور مزدا به یک الگو برای جامعه پزشکی تبدیل شود.

تصاویری از این برنامه را در ادامه مطلب ببینید:

 

 

همچنین تصاویری از روانشاد دکتر کیوان مزدا را نیز می توانید در ادامه مطلب ببینید:

 

مطالب مرتبط با برچسب

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها