پنجشنبه, ۰۲ آذر ۱۳۹۶
آخرین خبر با عنوان ، شاهنامه خوانی موبدیار پریا ماوندی در کنگره بین المللی موسسه محک در 6 ساعت قبل منتشر شده است .
»   انجمن ها, دینی, کانون دانشجویان زرتشتی, مانتره, مراسم ها  »   چرا به مانتره آمدم؟ (2)
690 بازدید
۱۹ شهریور ۱۳۹۵ , ساعت ۹:۲۵
چرا به مانتره آمدم؟ (۲)

چرا به مانتره آمدم؟ (۲)

اهمیت مانتره بر زندگی روزمره شرکت کنندگان و بازدیدکنندگان و چرایی آمدنشان به مانتره سوالی بود که از تعدادی از شرکت کنندگان پرسیدیم. می توانید ادامه این گزارش را بخوانید:

تاثیر مانتره بر زندگی شرکت کنندگان

اوستاخوانی روزانه یکی از عادتهای معمول شرکت کنندگان مانتره است. چیستا نیکزاد می گوید ” من هر شب اوستا می خوانم و اگر حوصله نداشته باشم گاتها را می خوانم. تا شب ها خواب بد نبینم.”  یکی دیگر از شرکت کنندگان رده اهنود و اشتودگات می گوید، هر شب کشتی نو می کنم و اوستا می خوانم. گاهی گاتها هم می خوانم. تا آرامش پیدا کنم. چهل مرد یکی دیگر از شرکت کنندگان اوستاخوانی می آید می گوید برای به دست آوردن آرامش اوستا می خواند. آذین کیانی نیز می گوید: ” موقعی که اوستا می خوانم واقعا احساس آرامش می کنم”

یکی از افرادی که دخترش از کودکی با گاتها آشنا شده است می گوید:” بچه هر چه بهش بگویید یاد می گیرد. در کوچه و خیابان همراهش می کردم و با وی تمرین می کردم و او گاتها را یاد گرفت. با این حال او مربیان خوبی هم داشت. جایزه هم تاثیر داشت” وی در مورد تاثیر مانتره بر زندگی دخترش می گوید:” در مقابل افرادی با دین های دیگر، چنانچه  نیاز به آرامشی پیدا کند که از دین به دست می آید، از دین خودش پیدا می کند. وقتی می ترسد و تاریک است، اوستا می خواند. برای پدربزرگ و دیگر درگذشته ها دلش تنگ می شود به جای اینکه گریه کند، اوستا می خواند. او با خواندن اوستا شاد می شود. حتی زمانی که می خواهد گاتها یاد بگیرد و حفظ کند، با خواندن می رقصد.”

بهبود روابط اجتماعی یکی از تاثیرات مانتره بر شرکت کنندگان است. یکی از شرکت کنندگان اوستاخوانی کل گاتا می گوید:” سطح علمیم با حضور در مانتره بالاتر رفته است. ضمن اینکه روابط اجتماعیم بهتر شده است”

مهرداد خسرویانی، شرکت کننده بخش ترجمه با بیان آنکه در اردوی دانش آموزی با مانتره آشنا شدم، می گوید” از سال بعد در مانتره شرکت کردم. پس از اینکه تصمیم گرفتم زبان بخوانم، در رده ترجمه شرکت می کنم و توانستم در ۸ سال حضورم در بخش ترجمه، رزومه خود را بهتر کنم. ضمن اینکه با افرادی آشنا شدم که دانش بالایی دارند و در صورت لزوم در کارم می توانم با آنها تماس بگیرم. غیر از این شرکت در اردوی مانتره نیز خودش یک تجربه زندگی است و سبب شده تا ارتباطات اجتماعیم ارتقا پیدا کند و هم با استادان بزرگی در زمینه های غیر ترجمه آشنا شوم و از آنها استفاده کنم.”

بهنام مرادیان، یکی از شرکت کنندگان پر سابقه و داور مانتره، نیز با عنوان آنکه با اجبار دبیر دینی سوم راهنمایی که همه دانش آموزان را به کلاسهای دین دبیره با استادی راشین جهانگیری فرستاده می گوید:” از جمع ما، حدود ۵ نفری در مانتره شرکت کردیم. اولین بار که وارد فضای مانتره شدم، به بخش گاتاشناسی علاقمند شدم. چون هیجان خاصی برای من داشت. من عاشق فضای مانتره و چالشهای گاتاشناسی ( ونه اردو)  شدم و برای شرکت در آن هر سال لحظه شماری می کردم و تبدیل شد به بزرگترین برنامه تابستان های من” وی ادامه می دهد: ” مانتره در نقش پذیری من در جامعه بسیار موثر بوده است. اگر در مانتره شرکت نمی کردم نمی توانستم در جامعه ام به این جایگاهم برسم. مانتره همه زندگی من نیست ولی بخشی از آن است و سعی می کنم آنرا به نحو احسن به انجام برسانم. ”

تاثیر مانتره بر زندگی بازدید کنندگان

مانتره برنامه ای است که تاثیرات کوچک و بزرگی بر روی برخی شرکت کنندگان و تماشاکنندگان می گذارد. پروین مرادیان یکی از بازدیدکنندگانی است که به مانتره می آید وی در مورد بخش از برخوانی زیر ۹ سال می گوید:” بچه های کوچک که اوستا را از حفظ می خواندند برایم خیلی جالب بود” وی همچنین از مقالاتی نام می برد و می گوید حضور در مانتره را دوست دارد و معلوماتش را اضافه می کند و می افزاید از این مقالات برایش کاربردی هستند و از آنها لذت برده است.

یکی دیگر از بازدیدکنندگان می گوید:” مقالات تخصصی است و خیلی وارد جزییات شده اند برای همین کاربردی در زندگی روزمره من ندارد. یکی علاقه دارد ولی من ندارم. برای من عنوان اینکه بگویند زرتشتی هستم یا نه چندان اهمیتی ندارد. مهم این است که سعی می کنم اندیشه و گفتار و کردارم  نیک باشد.”

یکی از بازدیدکنندگان پر سابقه مانتره، مانتره را یک کنفرانس تخصصی می داند که بچه ها در آن شرکت می کنند که البته برای عموم نیز سودمند است. ” یک آسیب شناسی اجتماعی است که برای رفع ترمزهای رشد جامعه، مفید است.” وی با آنکه بخش اوستاخوانی را هم کمی میبیند ولی می گوید:” اوستاخوانی خیلی تخصصی است و بیشتر از مقالات استفاده می کنم”

 

اهمیت حضور بینندگان در مانتره

حضور تماشاگران در مانتره اما برای گروهی اهمیت دارد. یکی از شرکت کنندگان اوستاخوانی در رده کل گاتا می گوید: ” از اینکه موقع خواندن گاتا سالن خالی است خیلی ناراحت می شوم”

کوروش مرادیان، یکی از برگزار کنندگان سالهای پیش مانتره، معتقد است حضور تماشاگران برای بچه های کوچک تر خیلی مهم است. ولی تاکید می کند: ” مانتره مانند یک کنفرانس تخصصی است. تعداد بازدیدکنندگان زیاد مهم نیست. بیشتر مقالات صحبتشان دین عرفی و زندگی روزمره نیست.”

یکی از بازدیدکنندگان تاکید می کند” حضور آدمهای معمولی شاید چندان مهم نباشد ولی آنهایی که مقامی در جامعه دارند و رایشان از مردم است، مگر این بچه ها به آنها رای نداده اند و هدفشان این بچه ها نیست. اینکه تنها، دو سه نفر از انجمن در مانتره حضور یافته اند برایم خیلی گران است”

شینا سرداری، یکی از شرکت کنندگان مانتره در مورد حضور تماشاگران می گوید: ” مسلم است که  مردم هر چه بیشتر بیایند، قشنگ تر می شود. مانتره مثل جشن های مهرگان و سده و.. می ماند که اگر مردم حضور زیادی نداشته باشند، جلوه قشنگی ندارد”

کامبیز رستمی

مطالب مرتبط با برچسب

تغییر و تحول در بخش اوستاخوانی مانتره
کانون دانشجویان زرتشتی فراخوان بخش اوستاخوانی بیست و چهارمین همایش اوستاخوانی و گاتاشناسی مانتره را منتشر نمود.
تغییر و تحول در بخش اوستاخوانی مانتره
فراخوان بخش گاتاشناسی بیست و چهارمین همایش اوستاخوانی و گاتاشناسی مانتره منتشر شد.
تغییر و تحول در بخش اوستاخوانی مانتره
زمان نام نویسی و ارسال طرح اولیه بخش گاتاشناسی مانتره 24 تمدید شد.
بخش گاتاشناسی مانتره در گذر زمان
اكنون كه زمان نام نويسى بخش گاتاشناسى بيست و چهارمين همايش اوستاخوانى و گاتاشناسى مانتره در حال انجام است گذرى ميزنيم به آمار شركت كنندگان رده هاى مختلف اين بخش، از مانتره ١٧ تا ٢٣ و اميدواريم كه امسال در مانتره٢٤ شاهد استقبال هرچه بيشتر شركت كنندگان اين بخش از تمام شهرهاى زرتشتى نشين ايران باشيم.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها