یکشنبه, ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
آخرین خبر با عنوان ، چهلمین سالگرد انجمن زرتشتیان واشنگتن در 2 ساعت قبل منتشر شده است .
»   آن سوی مرزها, درگذشتگان, دینی  »   گزارشی از آیین پرسه روانشاد سوسن ورجاوند در کالیفرنیا
1,196 بازدید
۲۱ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۹:۴۰
گزارشی از آیین پرسه روانشاد سوسن ورجاوند در کالیفرنیا

گزارشی از آیین پرسه روانشاد سوسن ورجاوند در کالیفرنیا

آیین پرسه روانشاد سوسن ورجاوند، شنبه ۳۱ شهریور در درمهر سن هوزه کالیفرنیا برگزار شد. گزارش و تصاویری از این مراسم را در ادامه مطلب بخوانید:

در میان جمعی که چهری مهربان و خندان ایشان را از برنامه گردهم آیی دوهفته پیش به یادگار داشت و در بهت از دست دادنش بود.

آیین پرسه روانشاد سوسن ورجاوند با اوستاخوانی موبد در حالی آغاز شد که بسیاری از باشندگان در گردهمایی دو هفته پیش، چهره مهربان و خندان روانشاد سوسن ورجاوند را به خاطر داشتند. پس از آیین اوستاخوانی، خانواده و دوستان آن روانشاد یادش را گرامی داشتند و به گفتگوها، کردار و بینش های وی به دو زبان فارسی و انگلیسی اشاره کردند.

نخست مهندس پرویز ورجاوند، همسر ایشان، سخن گفت و از دوستان سپاسگزاری کرد که به یاد روانشاد سوسن گرد هم آمدند و با کلامات شمرده و درنگی از غم بیان کرد: «سوسن در من و هر کدام از شما که اینجا جمع شده اید، به نوعی تاثیر گذاشته، چه با کارهای هنری که کرده و چه با اموزشهایی که به جامعه پیشکش می کرد. سوسن همیشه برنامه های بسیاری در ذهن داشت و سعی می کرد که با تدبیر به ارزش های جامعه بیافزاید. در اخرین پروژه اش که قرار بود، نوروز آینده به سرانجام برسد، در پی برگزاری نمایشگاهی در یزد به نام “let the light in earth””  بود که مجموعه دوازده نگاره از فضاها و سازه های نورگیر یزد است. سوسن به این فضاها دید سمبلیکی داشت و روان انسانها را همچون نورگیرهایی می دانست که باید روشنایی و مهر اهورایی را با آغوشی باز پذیرا باشند.»  مهندس ورجاوند یاداور برداشتی شد که آن روانشاد از نماز داشت و دستهای بر افراشته را نه نمادی از تمنای انسان برای کمک، بلکه اغوش بازی به دریافت از پروردگار می دانست و گفتارش را با این جمله به پایان رساند: “می دانم که روانش شاد خواهد بود.”

سپس دلبر ورجاوند ، دختر بزرگ روانشاد سوسن ورجاوند، یاداور زندگانی مادر خود و دستآوردهای ایشان شد. وی گفتارش را با واژه صمیمی “مامان” آغاز کرد: «مامان در ۱۳  August 1941، در سانفرانسیسکو به دنیا امد و با خواهر و دو برادر خویش دوران کودکی را گذراند. دلبستگی فراوان به مفاهیم عرفانی و هنری داشت. در دانشگاه دولتی کالیفرنیا برکلی به تحصیل هنر پرداخت، و در همان جا با پدرم، پرویز اشنا شد، عاشق شدند و ازدواج کرند. از طریق پدر با فلسفه و دین زرتشتی آشنا شد.»

دلبر ادامه داد: «مادر خیلی فعال بود و شیفته آموختن و اموزش دادن بود. پس از پایان دوران لیسانس، همراه پدر به ایران رفت، گالری هنری زروان در شهر تهران را برپا کردند و به خلق اثار هنری پرداخت . خواندن و نوشتن زبان فارسی را یافت گرفت و دست اندر کار شد تا  یک مدرسه ابتدایی اموزش فارسی برای خارجیان در ایران، به نام پرثیان دایر گردانید. بعد از انقلاب، خانواده به زادگاه مادر برگشتند و ایشان کارهای هنری و فعالیت های اجتماعی را از آنجا ادامه داد. فعالیت های بسیاری از جمله  پشتیمانی مالی جوانان زرتشتی، سرپرستی آموزش روش های اسان زایمان برای مادران و برپایی نمایشگاه های هنری در تهران، یزد و هف مون بی و لوساتوس در کالیفرنیا،  بخشی از هیاهوی روزمره اش بود . از ایشان اثار بسیاری از نقش های رنگ روغن، کوزه گری، چهره نگاری، حکاکی و … به جا مانده است.»

در ادامه دلبر با اشاره به سانحه درگذشت آن روانشاد، گفت: “شیفته طبیعت بود و همیشه در کوه نوردی  و پیاده گردی من را از پای درمی اورد.” «آخرین بار، به همراه عروس خود، لینا، به دیدن و پیاده گردی زمینی کوهستانی در نزدیکی یوسمتی کالیفرنیا رفته بود . این دو از هم جدا شدند تا به گردشگری اطراف بپردازند، اما پس از مدتی لینا نتوانست نشانی از سوسن پیدا کند. با کمک دوستان سوسن را در پای درختی دراز کشیده یافتند. ایشان در زمانی که تیم نجات رسیدند در گذشتند.»

دبگر فرزندان روانشاد سوسن ورجاوند، بهرام و ناهید، و  نوه هایش نیز در این آیین سخن گفتند.

بهرام سخن را چنین آغاز کرد:”زندگی مادرم افسانه ای بود” و گذشتنی داشت سبک و آسان، در هنگام  چشیدن زیبایی های آفرینش و در پهلوی فرزندانی که فدایش می شدند. پیروزی ماجرای زندگی اش به اندازه زیادی دستآورد نیکی همسر و خانواده و اجتماع و دینی بود که پذیرفته بود. اما به اندازه بسیاری اساس پیروزیش خوبی سرشت خودش هم بود. زنی بود مهریان و فروتن. هر چیزی را که دست می زد رنگ زرین به خود می گرفت چرا که خود از زر ساخته شده بود. همه دوستش داشتیم.

بهرام ادامه داد: “همیشه از این که فرزند او بودم به خود می بالیدم. همیشه می خواستم که شایسته این بختم باشم. نمونه ای بود از ابر زن. ستاره ای شاد. از کنارم نرفته، هنوز با من راه می رود، باید افسرده نباشم؛ باید بکوشم که ضربانش را با شادی  جاودان نگهدارم.”

ناهید، دختر دوم او، چندی از نوشته هایی را که دوستان سوسن  فرستاده بودند، با باشندگان به اشتراک گذاشت و به یاد مادر ، شعری را که او دوست می داشت را باز خواند.

در ادامه انجمن زنهارداران شمال کالیفرنیا به روان و فروهر در گذشته درود فرستاد و یاداور و ستایشگر همت سوسن و پرویز شد که در انتخاب و برپایی مکان کنونی در مهر سن هوزه تاثیر فراوان گذاشته اند. مکان و درمهری که سوسن درانجا بزرگ شدن نوه هایش و دیگر جوانان زرتشتی را شاهد بود. همچنین درمهری که چهره خندان سوسن را فراموش نمی کند.

 

برساد-بهنام بهزیز

مطالب مرتبط با برچسب

گزارش تصویری از آیین پرسه روانشاد سوسن ورجاوند در یزد
آیین پرسه روانشاد سوسن ورجاوند، پسین شنبه 28 مهر ماه در تالار ورجاوند آتشکده یزد برگزار شد.
گزارش تصویری از آیین پرسه روانشاد سوسن ورجاوند
آیین پرسه روانشاد سوسن ورجاوند، پنجشنبه 26 مهر ماه در تالار ایرج تهران برگزار شد.
آیین پرسه روانشاد سوسن ورجاوند در یزد برگزار می شود
آیین پرسه روانشاد سوسن ورجاوند، شنبه 28 مهر ماه در یزد برگزار می شود.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها