سه شنبه, ۰۴ تیر ۱۳۹۸
آخرین خبر با عنوان ، آیین گاهنبار در خانه نرگس و رستم باغ برگزار می شود در 2 ساعت قبل منتشر شده است .
»   دینی, گاهنبار, مراسم ها  »   برگزاری چهارمین دوره گاهنبار در شهرهای زرتشتی نشین
397 بازدید
۱۸ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۴۰
برگزاری چهارمین دوره گاهنبار در شهرهای زرتشتی نشین

برگزاری چهارمین دوره گاهنبار در شهرهای زرتشتی نشین

آیین گاهنبار چهره ایاسرم گاه در ۵ روز پایانی مهر بر اساس گاهشمار زرتشتی برپا می شود و زرتشتیان و نهادهای زرتشتی در شهرهای یزد، کرمان، شیراز، اصفهان و کرج آیین های گاهنبار را برپا می کنند:

ایاسرم گاه که به معنای بازگشت است، در ۵ روز پایانی تابستان بزرگ، یعنی روزهای اشتاد تا انارام ایزد و مهر ماه در گاهشمار زرتشتی برابر با ۲۰ تا ۲۴ مهر در تقویم خورشیدی انجام می شود. زرتشتیان اعتقاد دارند که در این دوره از گاهنبار، خداوند، گیاهان را آفریده است.

در طول این ۵ روز آیین های گاهنبار توسط خانواده های زرتشتی برگزار می شود، مراسمی که با هدف داد و دهش و شادی انجام می گیرد.

اما انجمنها و نهادهای زرتشتی نیز آیین های گاهنبار را برپا می کنند که برخی از آنها عبارتند از:

 

یزد:

آیین واج یشت گاهنبار از ساعت ۵ بامداد آدینه ۲۰ مهر در آتشکده یزد یزد انجام می شود. مراسم واج یشت با یسنا خوانی موبدان ساعتی پس از نیمه شب آغاز می شود و پیش از سپیده دم با حضور زرتشتیان آیین گاهنبارخوانی انجام می شود.

در زیارتگاه ستی پیر، انجمن زرتشتیان مریم آباد با یاری نیک اندیشان زرتشتی از ساعت ۴ پسین آیین گاهنبار را برپا می دارد.

انجمن زرتشتیان اله آباد نیز آیین گاهنبارخوانی را در دخمه اله آباد روز شنبه ۲۱ مهر ماه از ساعت ۳ پسین انجام می دهد.

انجمن زرتشتیان رحمت آباد نیز آیین گاهنبار را از ساعت ۳۰: ۱۶ آدینه ۲۰ مهر در تالار آتشکده این محله زرتشتی نشین برگزار می کند. این آیین به یاد  روانشادان مانکجی لیمجی هاتریا، پشوتن جی دو سابایی مارکار، جمشید خدارحم نرسی آبادی و جمعی از بانیان خیر و خدمتگذاران درگذشته و هماروانانانجام می شود.

 

کرمان:

انجمن زرتشتیان کرمان نیمروز یکشنبه ۲۲ مهر ماه، آیین گاهنبارخوانی را به نامگانه روانشادان بهرام کابلی و رشید مهربان انجام برگزار می کند.

 

اصفهان:

زرتشتیان اصفهان آیین گاهنبار چهره ایاسرم گاه را همراه با سالگرد گشایش درمهر گوهر و مهربان برگزار می کنند. این مراسم روز آدینه ۲۰ مهر ماه و از ساعت ۳۰: ۱۸ انجام می شود. گفتنی است آتشکده گوهر و مهربان اصفهان ۱۷ مهر ۱۳۶۷ گشایش یافته است.

 

شیراز

دانش آموزان کلاسهای دینی شیراز نیز روز آدینه ۲۰ مهر ماه گاهنبار دانش آموزی را انجام می دهند. این آیین نیمروز در تالار روانشاد یزدانی باغ وقفی این شهر انجام می شود.

 

کرج

آیین گاهنبار چهره ایاسرم گاه، دوشنبه ۲۳ مهر ماه در تالار مهرداد خانه دولت کرج برگزار می شود، این مراسم از ساعت ۶ پسین شروع می شود.

 

 

آیینهای گاهنبار در تهران را می توانید در اینجا بخوانید.

مطالب مرتبط با برچسب

تصاویری از نوبت صبح گاهنبار چهره ایاسرم گاه در خانه نرگس
انجمن زرتشتیان تفت و توابع مقیم تهران، آیین گاهنبارخوانی چهره ایاسرم گاه را بامداد آدینه 20 مهر ماه در خانه نرگس برگزار کرد.
گزارش تصویری از آیین واج یشت گاهنبار چهره ایاسرم گاه در آتشکده یزد
آیین واج یشت گاهنبار چهره ایاسرم گاه، سپیده دم آدینه 20 مهر ماه 1397 در آتشکده یزد برگزار شد. گزارش تصویری از این مراسم را در ادامه مطلب ببینید:

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها