سه شنبه, ۰۴ تیر ۱۳۹۸
آخرین خبر با عنوان ، آیین گاهنبار در خانه نرگس و رستم باغ برگزار می شود در 2 ساعت قبل منتشر شده است .
»   تصاویر, جشنواره مینا ایزدیار, علمی, فرهنگی, مراسم ها  »   گزارش و تصاویری از ششمین جشنواره زنده یاد دکتر مینا ایزدیار
922 بازدید
۱۴ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۱۳
گزارش و تصاویری از ششمین جشنواره زنده یاد دکتر مینا ایزدیار

گزارش و تصاویری از ششمین جشنواره زنده یاد دکتر مینا ایزدیار

تقدیر از مهندس جمشید فروغی به عنوان چهره نام آور زرتشتی، دکتر هرمزد اورمزدی و دکتر شهریار فریبرز به عنوان اساتید  برگزیده در جشنواره ششم مینا ایزدیار

ششمین دوره جشنواره علمی فرهنگی زنده یاد دکتر مینا ایزدیار، در حالی برگزیدگان علمی و چهره نام آور امسال خود را شناخت که از محمدجواد کولیوند نماینده مردم کرج و فرنشین کمیسیون شوراها و امورداخلی مجلس به عنوان یکی از نمایندگان مجلس که در تثبیت قانون شوراها به دکتر اختیاری کمک کرده بود، تقدیر شد.

دکتر اسفندیار اختیاری پیش از معرفی وی با بیان آنکه هر سال جشنواره زنده یاد دکتر مینا ایزدیار مهمان ویژه ای داشته است، گفت: امسال میزبان فردی هستیم که برادر سه شهید و جانباز دفاع از ایران زمین است و خانواده این مهمان ویژه برای حفظ ایران و مردم ایران اهورایی از جان خود گذشته اند. همین دلیل کافی است که از ایشان قدردانی شود؛ البته این تنها دلیل قدردانی از میهمانمان نیست. در ادامه نماینده ایرانیان زرتشتی تاریخچه کوتاهی از اتفاقاتی که سال گذشته رخ داد را ارائه کرد و از عواملی گفت که سبب تغییر قانون ۲۰ ساله شوراها شد، سپس از ارایه طرح و در نهایت تثبیت حضور پیروان ادیان الهی در شوراهای شهر و روستا سخن راند و افزود: بسیاری از افراد در راه تثبیت این قانون و اجرای دوباره آن به من کمک کردند، که در نطق مجلسم از آنان سپاسگزاری کردم.

طراح تثبیت قانون شوراها ادامه داد: در این موضوع، مجلس برخلاف برخی حمایت های فقط کلامی تعدادی افراد، کاملا حمایت عملی کرد. از تک تک نمایندگان تا ریاست مجلس. وی با بیان آنکه مطالبی که در این زمینه در رسانه ها مطرح شد، فقط بخشی از کل اتفاقات بوده است، افزود: این موضوع مانند کوه یخی بود که بسیاری از اتفاقاتش پنهان است و امیدوارم بتوانم روزی خاطرات یک سال گذشته را به صورت کتاب منتشر کنم. دکتر اسفندیار اختیاری با بیان آنکه یکی از نمایندگان که در بخشی از راه تثبیت این قانون، همراه من بود و تلاش کرد، آقای کولیوند، رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس بود. نماینده ایرانیان زرتشتی تاکید کرد که در نهایت برنده این موضوع، وحدت و یکپارچگی ایران زمین بود و همه متوجه شدند که یکپارچگی ایران خدشه ناپذیر است و ایرانیان از هر قوم و نژاد و دین، به ایرانی بودن خود افتخار می کنند.

دکتر محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج نیز در سخنان کوتاهی با بیان آنکه اصالتا اهل لرستان گفت، رک و راستی مردم خطه لرستان زبانزد همه است، از رضایت خداوند در این تلاش سخن گفت.

در پایان این همایش نیز از برگزیدگان علمی نام برده شد. دکتر هرمزد اورمزدی متخصص پارازیتولوژی و استاد دانشگاه و مولف و مترجم چندین کتاب تخصصی و دکتر شهریار فریبرز، استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر در رشته مکانیک و نویسنده بیش از ۶۰ مقاله ISI برگزیدگان علمی دوره ششم جشنواره دکتر مینا ایزدیار شدند.

مهندس جمشید فروغی، مهندس برجسته معماری و فعال جامعه زرتشتی به دلیل فعالیت ها، نظارت ها و مشاوره هایی که به صورت افتخاری برای جامعه زرتشتی انجام داده است به عنوان چهره نام آور شناخته شد.

همچنین از شهرزاد نمیرانیان، رتبه برتر زرتشتی در کنکور ۹۷ تقدیر شد. پیش از آن نیز دانش آموزان پذیرفته شده در آزمون های نمونه دولتی و تیزهوشان مورد تقدیر قرار گرفتند که عبارت بودند از: راشین و رومینا رهنمون که جدا از پذیرفته شدن در آزمون مدارس تیزهوشان رتبه های متعددی نیز در جشنواره ها و همایش های علمی و هنری کشوری و بین المللی در رزومه خود داشتند، پریا اورمزدی خرمشاهی، آرمین باستانی، افروز برابری، مهگل بمانی چم، آرمیتا تیمساری، پوریا پوروشسب، نیکی رضوان پور، ونداد غیبی، پریا منوچهر پور، یسنا کاویانی، سام نمیرانیان، شایان وفاداری، وستا ورجاوند و آناهید ولی شریف آباد.

سخنران و مدعو دیگر این جشنواره دکتر پور فتح اله، مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران بود. پیش از سخنرانی وی نیز فیلمی که در سازمان انتقال خون به یاد دکتر ایزدیار ساخته شده بود، پخش شد. وی در سخنان خود با بیان آنکه جامعه زرتشتیان همواره خدمات زیادی به ایران انجام داده اند، گفت مدتها بود که تصمیم داشتیم کاری برای ارتقا کیفیت وسلامت خون انجام دهیم گفت سال پیش در اینجا قول ایجاد پژوهانه و جایزه علمی دکتر مینا ایزدیار را دادم که خوشحالم بگویم فردا، دهم مهرماه، نخستین دوره این جایزه و گرنت پژوهشی به پژوهشگران ارتقا کیفیت و سلامت خون اهدا می شود. دکتر پورفتح اله در ادامه با بیان آنکه دهم مهرماه در آیین گشایش نخستین کنگره آسیایی پژوهشگران خون از سه طرح تجلیل می شود گفت این جشنواره که به یاد دکتر مینا ایزدیار برگزار می شود، را بین المللی می کنیم تا سالها دوام داشته باشد.

دکتر عشقی، دانشجو و همکار دکتر ایزدیار یکی دیگر از سخنرانان این آیین بود. وی گفت دکتر ایزدیار، نه تنها به وضعیت بیماری بیمارانش بلکه به تمامی شرایط زندگی آنها توجه می کرد، موضوع پایان نامه من با پیشنهاد ایشان، همه گیرشناسی بیماریهای لنفاوی در کودکان، بود وقتی از ایشان پرسیدم چرا این موضوع، ایشان با بینشی که داشت گفت من حدس می زنم این نوع بیماریها به شرایط اجتماعی ربط داشته باشد. وی ادامه داد همچنین برای طرحم زاهدان را پیشنهاد کرد چرا که گفت در زاهدان هم مشکلات خونی وجود دارند و هم مشکلات زندگی و من می توانم آنجا مفیدتر باشم. دکتر عشقی دیگر ویژگی زنده یاد دکتر ایزدیار را داشتن رنگین کمان اعتقادی دانست و افزود ایشان در هر جمعی بسیار سریع خو می گرفت و آشنا می شد. اکنون هم در انجمن تالاسمی افرادی با اعتقادات مختلف حضور دارند که به خاطر تاثیر ایشان به خوبی با هم کار می کنند.

دکتر هرمزد اورمزدی، استاد دانشگاه، نیز در سخنان خود با بیان آنکه برگزاری این جشنواره تنها دادن یک جایزه نیست گفت ما در اینجا با صحبتهایی که می شود با نمونه ای واقعی از اندیشه، گفتار و کردار نیک آشنا می شویم وی با اشاره به آنکه دکتر مینا ایزدیار واقعا اینگونه که بیان می شود بودند و من به عینه این رفتارها را دیده ام گفت زمانی در دانشکده پزشکی یکی از دانشجویان که مادر بود، فرزندش مریضی دشواری گرفته بود که همه وی را جواب کرده بودند و این مادر اینقدر ناراحت بود که می خواست ترک تحصیل کند و به شهر خود بازگردد تا اینکه دکتر ایزدیار پزشک فرزندش شد و دکتر ایزدیار آنچنان با محبت و خوب با وی برخورد کرد که این مادر توانست درسش را تمام کند و فرزندش نیز درمان شد.

دکتر رستم خسرویانی، فرنشین انجمن زرتشتیان تهران نیز در سخنان خود با بیان آنکه وی فلسفه این جشنواره را ادامه دادن راه دکتر ایزدیار می داند گفت زنده یاد دکتر مینا ایزدیار، فعالیت هایی انجام داد که کمتر کسی می تواند انجام دهد وی گفت تاثیر کار وی در تاسیس انجمن تالاسمی و فعالیتهایی که برای غربال گری و کاهش تولد کودکان مبتلا به تالاسمی انجام داد بسیار مشهود است. وی ادامه داد با تاسیس این انجمن افرادی وارد جامعه می شوند که توانمدتر هستند.

در این برنامه دکتر راشین جهانگیری، به عنوان نماینده گروه طرح پژوهشی مینا ایزدیار گزارشی از عملکرد این طرح پژوهشی داد. وی با بیان آنکه تا کنون در سه شهر تهران، یزد و کرمان نمونه گیری خون شده است و بیمارانی که نیاز به بررسی بیشتر دارند مشخص شده گفت امید است تا سال آینده این طرح به پایان برسد.

دکتر اسفندیار اختیاری، دبیر جشنواره دکتر مینا ایزدیار، نیز در سخنان خود در آغاز جشنواره به اهداف و محورهای این جشنواره اشاره کرد و گفت از سال آینده در صورتی که فردی پژوهش و دستاورد ویژه ای برای کاهش مصرف آب و انرژی انجام بدهد، بخش جداگانه ای در نظر گرفته شده است. دکتر اختیاری در بخش دیگر سخنان خود به تاریخچه و روند ۶ سال گذشته این جشنواره پرداخت و افراد برجسته علمی و چهره های نام آور سالهای گذشته را نام برد.

در بخش جنبی این همایش نیز سیاوش بزرگ چمی، به اجرای تک نوازی فلوت پرداخت.

گفتنی است روانشاد دکتر مینا ایزدیار نهم مهر ماه ۱۳۲۸ در کرمان دیده به جهان گشود وی در سال ۱۳۴۶ با رتبه ۱۳ کشوری در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران مشغول به تحصیل شد و در سال ۱۳۵۲ مهندس پرویز ملک پور ازدواج کرد. حاصل این ازدواج نیز سه فرزند به نامهای شیرین، شیرزاد و شیدا است. که در حال حاضر شیرین با داشتن مدرک دکترای ریاضی، استاد دانشگاه و قائم مقام اداره آموزش و یادگیری دانشگاه ویسکانسین است و شیدا و شیرزاد نیز دارای مدرک دکترای مهندسی برق هستند. زنده یاد دکتر مینا ایزدیار موسس انجمن تالاسمی ایران است و توانست پس از ۶ سال پیگیری در سال ۱۳۶۸ اولین انجمن حمایت از بیماران دیر درمان کشور را تاسیس کند. وی در روز ۳۱ خورداد ۱۳۹۲ پس از یک سال و نیم مبارزه با بیماری سرطان دیده از جهان فروبست.

 

 

ششمین جشنواره علمی فرهنگی زنده یاد دکتر مینا ایزدیار از ساعت ۱۸ دوشنبه ۹ مهر ماه برگزار شد.

در بخشی از جشنواره کتابهایی که توسط نویسندگان زرتشتی در سال گذشته منتشر شده اند، به نمایش گذاشته شده بود.

نیایش و گاتهاخوانی ابتدای جشنواره

دکتر اسفندیار اختیاری، ضمن خوشامدگویی از محورهای جشنواره مینا ایزدیار سخن گفت

سخنرانی دکتر عشقی

تقدیر از دانش آموزان پذیرفته شده در آزمون تیزهوشان و نمونه دولتی

دکتر راشین جهانگیری که مجری جشنواره بود در بخشی نیز گزارشی از طرح بررسی میزان کم خونی در جامعه زرتشتیان را ارائه کرد.

سخنرانی دکتر هرمز اورمزدی

تکنوازی فلوت توسط سیاوش بزرگچمی

سخنرانی دکتر رستم خسرویانی، فرنشین انجمن زرتشتیان تهران

نمایش فیلمی در مورد دکتر مینا ایزدیار که توسط سازمان انتقال خون ایران تهیه شده است، این فیلم برای اولین بار در جشنواره به نمایش در آمد.

مهندس پرویز ملک پور، همسر زنده یاد دکتر مینا ایزدیار

دکتر پورفتح اله، مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران

تقدیر از شهرزاد نمیرانیان رتبه برتر زرتشتی در کنکور ۱۳۹۷

سخنرانی دکتر اسفندیار اختیاری و معرفی محمدجواد کولیوند مهمان ویژه جشنواره ششم

تقدیر از محمدجواد کولیوند رئیس کمیسیون شوراهای مجلس

محمد جواد کولیوند زمانی از شاگردان مهندس پروز ملک پور بوده است.

تقدیر از اساتید برگزیده زرتشتی:

 

مهندس جمشید فروغی چهره نام آور زرتشتی

برساد-کامبیز رستمی، مهربان افسرکشمیری

مطالب مرتبط با برچسب

گزارش و تصاویری از ششمین جشنواره زنده یاد دکتر مینا ایزدیار
مهندس جمشید فروغی در ششمین جشنواره علمی فرهنگی زنده یاد دکتر مینا ایزدیار به عنوان چهره نام آور زرتشتی معرفی شد. در ادامه مطلب به بخشی از سوابق وی اشاره می کنیم:
آشنایی با دکتر هرمزد اورمزدی استاد برگزیده ششمین جشنواره مینا ایزدیار
دکتر هرمزد اورمزدی یکی از دو استاد برگزیده زرتشتی در ششمین جشنواره علمی فرهنگی زنده یاد دکتر مینا ایزدیار بود. در ادامه مطلب به بخشی از سوابق وی اشاره می کنیم:
آشنایی با دکتر شهریار فریبرز استاد برگزیده ششمین جشنواره مینا ایزدیار
دکتر شهریار فریبرز یکی از دو استاد برگزیده زرتشتی در ششمین جشنواره علمی فرهنگی زنده یاد دکتر مینا ایزدیار بود. در ادامه مطلب به بخشی از سوابق وی اشاره می کنیم:
گزارش تصویری از ششمین جشنواره علمی زنده یاد دکتر مینا ایزدیار(۱)
ششمین جشنواره علمی زنده یاد دکتر مینا ایزدیار پسین دوشنبه نهم مهر 1397 برگزار شد. گزارش تصویری از این برنامه را در ادامه مطلب ببینید:

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها