چهارشنبه, ۲۶ مهر ۱۳۹۶
آخرین خبر با عنوان ، گزارش تصویری از جشنواره صبحانه سالم در دبستان دینیاری در 8 ساعت قبل منتشر شده است .
»   دینی, مانتره, مراسم ها  »   نامجویی ایرانیان برای مبارزه با بدی است
687 بازدید
۱۴ شهریور ۱۳۹۵ , ساعت ۱:۵۲
نامجویی ایرانیان برای مبارزه با بدی است

نامجویی ایرانیان برای مبارزه با بدی است

مهرداد قدردان، پژوهشگر و کارشناس ارشد فرهنگ و زبانهای باستانی، در آیین پایانی همایش مانتره با موضوع هویت زرتشتی سخن گفت. وی با بیان آنکه هویت در فرهنگ ایرانی با «نام» یکی است گفت نامجویی برای ما به خاطر انجام خویشکاری ما است و بنابر نوشته های اوستا وظیفه ما در پهنه گیتی مبارزه با بدی و یا همان دیوان است. وی ادامه داد در شاهنامه فردوسی نیز چنین است و بنابر بیت «تو مر دیو را مردم بد شناس» خویشکاری ما مبارزه با اندیشه، گفتار و کردار بد است و برای این منظور لازم است که خود نیک باشیم.
مکان به منزله تن برای زمان

قدردان، با اشاره به اسطوره آفرینش گفت یکی از ویژگی های اهورامزدا آفرینندگی است. اورمزد زمان را کرانه مند می کند و آن را برش می دهد با برش زمان مکان به وجود می آید و در واقع مکان به منزله تن است برای زمان. و این مکان مقدس است به این دلیل است که ایران برای زرتشتیان مقدس است و آنان از آغاز میهن دوست بوده اند.
نامجویی ایرانیان در شاهنامه: بهرام برای نام خود بر روی تازیانه کشته شد

وی با آوردن مثالهایی از شاهنامه به نامجویی ایرانیان اشاره کرد و گفت رستم در مبارزه با اسفندیار اجازه نمی دهد اسفندیار، دست پهلوان نامی ایران را به بند کند و نامش را به ننگ آلوده کند. یا در داستان دیگری بهرام پهلوان ایرانی،  تازیانه اش که نامش بر آن نقش بسته است، در جنگ با تورانیان بر زمین می افتد. علی رغم توصیه های برادر و پدرش گیو و گودرز، به میدان جنگ باز می گردد تا آنرا بیابد و در این راه کشته می شود.
کیخسرو برای حفظ نام خود زنده به مینو می رود

وی به داستان کیخسرو نیز اشاره کرد گفت کیخسرو پادشاه ایران پس از آنکه نام نیکی دارد از آن می ترسد که مانند جمشید، دچار غرور شود و نامش را به ننگ بیالاید و ماهها به درگاه خدا نیایش و تضرع می کند تا وی را زنده به سرای مینو ببرد و خداوند نیز درخواستش را می پذیرد.
موبد در مقابل نماد اشا از نام خود می گذرد

این کارشناس ارشد فرهنگ و زبانهای باستانی در ادامه گفت با این حال در جاهایی انسان از نامش چشمپوشی می کند. وی گفت موبد با بستن پنام در مقابل آتش سپندینه، جدا از اینکه سبب می شود آتش آلوده نشود اعلام می کند در مقابل آتش نماد اشا، از وجود و نام خود می گذرذ تا حجاب میان وی و پروردگار برداشته شود و یا ایرانیان در مقام میزبان آینه جلوی میهمان می گیرند و با این نشانه به میهمان خود می گویند اکنون ما همه تو شدیم و از همه وجود و نام خود به خاطر میزبان می گذرند و می گویند اینجا خانه خودتان است.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد همه برای نامجویی تلاش کنیم و  در هر کجا که هستیم با نام و به کام بزیند.

 

سنت زرتشتی به مرور رو به فراموشی است

همچنین پیش از آغاز اختتامیه مانتره، دکتر دالوند، به عنوان سخنران ویژه همایش در مورد سنت های زرتشتی و اهمیت حفظ آن سخن گفت. وی با بیان آنکه جامعه زرتشتی دارد خود و بزرگانش را فراموش می کند مانند مادری که خودش را برای حفظ فرزندش فراموش می کند.

و ادامه داد سنت های زرتشتی به دلیل اینکه گفته می شود اصل گاهان است رو به فراموشی است در حالی که تفسیر گاهان در متون بعدی است. دکتر دالوند افزود با این حال هنوز بخشی از میراث زرتشتی در سینه ها است و به مانند نمونه، جامعه موبدی هنوز به یاد دارد که پدرانشان چگونه فرزندان و موبدان و شاگردان بعدی را تربیت کردند.وی در پایان با بیان آنکه خودتان باشید و سعی کنید تا تاریخ شفاهی خود را جمع کنید گفت این کارهاست که می تواند سبب شود به مانند نیاکانمان در برابر تاریخ سرافراز باشیم.

مطالب مرتبط با برچسب

تغییر و تحول در بخش اوستاخوانی مانتره
کانون دانشجویان زرتشتی فراخوان بخش اوستاخوانی بیست و چهارمین همایش اوستاخوانی و گاتاشناسی مانتره را منتشر نمود.
تغییر و تحول در بخش اوستاخوانی مانتره
فراخوان بخش گاتاشناسی بیست و چهارمین همایش اوستاخوانی و گاتاشناسی مانتره منتشر شد.
تغییر و تحول در بخش اوستاخوانی مانتره
زمان نام نویسی و ارسال طرح اولیه بخش گاتاشناسی مانتره 24 تمدید شد.
بخش گاتاشناسی مانتره در گذر زمان
اكنون كه زمان نام نويسى بخش گاتاشناسى بيست و چهارمين همايش اوستاخوانى و گاتاشناسى مانتره در حال انجام است گذرى ميزنيم به آمار شركت كنندگان رده هاى مختلف اين بخش، از مانتره ١٧ تا ٢٣ و اميدواريم كه امسال در مانتره٢٤ شاهد استقبال هرچه بيشتر شركت كنندگان اين بخش از تمام شهرهاى زرتشتى نشين ايران باشيم.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها