سه شنبه, ۰۴ تیر ۱۳۹۸
آخرین خبر با عنوان ، آیین گاهنبار در خانه نرگس و رستم باغ برگزار می شود در 3 ساعت قبل منتشر شده است .
»   دینی, مانتره, مراسم ها  »   بررسی بیست و پنجمین همایش مانتره در گفتگو با سهراب موبد
595 بازدید
۲۸ شهریور ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۵۹
بررسی بیست و پنجمین همایش مانتره در گفتگو با سهراب موبد

بررسی بیست و پنجمین همایش مانتره در گفتگو با سهراب موبد

بیست و پنجمین همایش اوستاخوانی و گاتاشناسی مانتره روزهای ۷ تا ۹ شهریور ماه سال جاری برگزار شد، در این راستا با سهراب موبد یکی از شرکت کنندگان مانتره ۲۵ که جز برگزیدگان این همایش نیز بود به گفتگو نشستیم و به بررسی بخشهای مختلف مانتره پرداختیم، این گفتگو را می توانید در ادامه مطلب بخوانید:

 

لطفا خودتان را معرفی کنید و از سوابق تان را در دوره های پیشین بفرمایید؟

سهراب موبد مهدی آبادی هستم، امسال در مانتره ۲۵ هم در بخش ترجمه حضور داشتم و هم گاتاشناسی رده بالای ۱۸ سال بخش جنبی، در دوره های قبل هم در بخش اوستاخوانی و ترجمه شرکت داشتم اما گاتاشناسی دوره اولم بود

 

تفاوت مهم مانتره ۲۵ با مانتره های قبلی چه بود؟

خیلی تفاوتی من ندیدم، اما احساس می کنم که صمیمیت و مهربانی برگزارکننده ها بیشتر بود.

 

یک نقطه قوت و یک نقطه ضعف از مانتره ۲۵ را نام می برید؟

نقطه قوت را می توانم همین همدلی و محبت و توجه برگزارکنندگان به شرکت کنندگان در این مانتره دانست. به عنوان مثال ما یک روز می خواستیم در شاورهرام ایزد مارکار اوستا بخوانیم، اما در بسته بود، از برگزارکنندگان پرسیدیم که چرا در بسته است، آنها هم خیلی سریع پیگیری کردند و این مشکل حل شد، می خواهم بگویم که به حرف شرکت کنندگان اهمیت می دادند. به قول معروف از این گوش نمی شنیدند و از آن گوش بیرون کنند.

به نظر من مهمترین نقطه ضعف این هست که مانتره یک همایش دینی است و چه برگزارکنندگان و چه شرکت کنندگان، نباید انتظار داشته باشند که مانتره مثل برنامه هایی چون اردو یا جام برگزار شود. من این را نقطه ضعف می دانم، چون شبیه آنها برگزار می شود، اما چون این یک برنامه دینی است باید به سمت دین گرایش داشته باشد، حتی آهنگهایی که پخش می شود نیز با رویکرد دینی باشد، که کم نیستند. یا مثلا پنج وعده نماز با حضور پر رنگ اعضای کانون انجام شود.

 

همایش مانتره آرمانی شما چگونه است؟

همایش مانتره آرمانی من این است که اولا باید مانتره را به سه بخش مجزا تقسیم کنند و با فاصله دو یا سه روز از هم برگزار شود، یک بخش زیر ۱۸ سال، یک بخش ۱۸ تا ۲۵ سال و یک بخش بالای ۲۵ سال، همانطور که در پرسش قبلی هم پاسخ دادم از کلاسهایی که در اردوی همایش تشکیل می شود تا آهنگهایی که مثلا در آشپزخانه پخش می شود، رویکرد دینی داشته باشد. صحبتهایی که انجام می شود در مورد دین و معنویت باشد.

 

نوشتار شما در رده جنبی بالای ۱۸ سال به عنوان نوشتار برگزیده معرفی شد، کمی در مورد مقاله تان توضیح می دهید؟

مقاله من، پایان نامه کارشناسی ارشدم بود که شهریور ۹۵ از آن دفاع کردم و از صفر تا صد آن را خودم انجام دادم، چون خیلی به این موضوع علاقه داشتم، عنوان آن هم «تحلیلی بر جایگاه های جاذبه گردشگری زرتشتیان بر توسعه گردشگری ایران» بود و موضوعی مربوط به جامعه زرتشتی بود که می خواست یک مسئله را حل کند. البته از نظر فنی، عیوبی داشت که در روز ارائه از طرف داوران و یکی از حضار گفته شد. خیلی خوشحالم که توانستم پایان نامه ام را ارائه بدهم. چون دغدغه داشتم و با تلاش زیاد به نتایجی رسیدم و می خواستم در همایشی مربوط به زرتشتیان مطرح شود و امیدوارم به نتایجی برسد و بتوانیم برخی از مشکلات گردشگری زرتشتیان را حل کنیم.

 

داوری مقاله ها را چگونه ارزیابی کردید؟

به نظرم داوری ها خوب بود.

 

با وجود اینکه بیش از ۲۰ نوشتار در مانتره ۲۵ ارائه شد، اما به نظر می رسد بسیاری از نوشتارها کیفیت مطلوب را ندارند، دلیل آن چیست؟

سئوال بسیار خوبی است، امسال من در بطن مانتره بودم. یعنی در محیط مارکار حضور داشتم و بچه ها را می دیدم، چیزی که من احساس کردم این بود که تعدادی از بچه ها فقط می خواستند یک  مقاله ای، را بنویسند تا بیایند مانتره و اصلا بحث دینی یا حل مشکل نداشتند. متاسفانه اینها ضعف کار است. موضوع دیگری که می خواهم اشاره کنم، این است که دلیلی ندارد، برای مقاله ها دو نفر در مانتره حضور یابند. این مقاله ها در آن سطحی نیست که بگوییم کار می برد، به نظرم هر مقاله را یک نفر می تواند بنویسد. حتی در نوشتن پایان نامه هم هر فردی خودش باید مقاله را بنویسد. در کل به نظرم دلیل کیفیت پایین نوشتارها این است که هدف شرکت کننده ها، حضور در مانتره است. در واقع شرکت کننده ها می خواهند یک مقاله ای بنویسند که قبول شوند و بیایند.

 

آیا نوجوانان که بیشترین شرکت کنندگان مانتره هستند نحوه نوشتن مقاله را می دانند؟

خیر، به نظرم یکی از کلاسهایی که در اردوی همایش مانتره گذاشته می شود باید همین باشد، تا یک کارشناس دعوت شود و گفته شود مقاله چیست، چگونه نوشته می شود، چگونه مطلب جمع آوری می شود. بله کتاب در این زمینه زیاد داریم و در سایت مانتره نیز توضیح داده شده است.

 

به نظر شما چرا افراد هم سن و سال شما بسیار کم در مانتره شرکت می کنند و سن افراد شرکت کننده پایین است.

مطمئنم که مسن ترین فرد شرکت کننده در مانتره ۲۵، با ۳۷ سال سن من بودم، چهار یا پنج سال پیش که در بخش ترجمه شرکت کردم، افراد هم سن و سال من بودند اما به نظر می رسد هر چه جلوتر می رویم ریزش این افراد بیشتر شده است. اما چرا اینگونه می شود؟ به نظرم این یک دور تسلسل دارد، طرف می آید شرکت می کند، می بیند بیشتر شرکت کنندگان زیر ۱۸ سال هستند، برنامه هایی که اجرا می شود نیز بیشتر مناسب آنها است، در نتیجه فرد دلسرد می شود و سالهای بعد دیگر شرکت نمی کند، یا اگر شرکت می کند نیز دیگر در اردو همایش نخواهد بود. به خاطر اینکه وقتی هم سن و سالهای من کم هستند، خودم هم دیگر شرکت نمی کنم. مثلا امسال یکی نبود که بنشینیم کنار هم صحبت کنیم، راجع به مقاله حرف بزنیم و… همانطور که پیش از این هم گفتم اگر مانتره را در سه رده سنی جداگانه برگزار کنیم، بدین ترتیب افراد هم سن و سال من بیشتر شرکت خواهند کرد و برنامه هایی که تدارک دیده می شود نیز متناسب با این سن خواهد بود. البته این خیلی هزینه بر است که بخواهیم سه مانتره برگزار کنیم، اما کیفیت کار افزایش خواهد یافت.

 

امسال بخش ترجمه متفاوت تر از همیشه برگزار شد دلیل آن را چه می دانید و آیا حرکت رو به جلویی بود؟

برگزارکنندگان اعتقاد داشتند که اگر بخش ترجمه می خواست در جلوی مردم برگزار شود، حالت خسته کننده داشت. با توجه به اینکه به صورت معمول تماشاچیان کم هستند، اگر این بخش هم طولانی شود، دیگر شاید کسی در سالن باقی نماند. بدین ترتیب تصمیم گرفته شد که پشت درهای بسته برگزار شود تا افرادی که حضور داشتند، کاملا بدانند که چه می گویند و چه کار می کنند و به نظرم این کار خوبی بود، ما یک جمعی بودیم و در یک اتاق کوچک جمع شدیم و خانم دکتر گشتاسب زحمت کشیدند و آمدند و آقای ویراستاری نیز حضور داشتند و یک جمع دوستانه و گرمی بود که همه می فهمیدیم راجع به چه صحبت می کنیم. بعد می توانستیم نتیجه آن را در سالن همایش و جلوی باشندگان بیان کنیم.

 

چاپ کتاب در بخش ترجمه رویداد متفاوتی بود که در این مانتره انجام شد، نظرتان چیست؟

چاپ کتاب بخش ترجمه کار بسیار خوبی بود، این خودش یک انگیزه برای مترجمان زرتشتی می شود که وارد میدان شوند، چون وقتی افراد می بینند که نتیجه کارشان جایی به ثمر می نشیند، حتی اگر منفعت مادی نداشته باشد، ولی همین که اسمش در یک کتاب می آید، انگیزه خوبی است و امیدوارم ادامه داشته باشد و نام همه افراد دست اندکار بیاید.

 

اردوی مانتره را چگونه دیدید؟

برخی کلاسهایی که در اردوی همایش برگزار می شود کیفیت پایینی دارد یا بهتر است بگویم به درد سن من نمی خورد. باز برگردم به حرف اولم اگر مانتره را جداسازی کنند این مشکل حل می شود. وقتی من ۳۷ ساله با بچه ۱۲ ساله سر یک کلاس بنشینیم آنها باید علایق و سلایق یکی از ما را در نظر بگیرند. در نتیجه خیلی نظر مساعدی ندارم و به نظرم کلاسهایی که تشکیل می شود باید در راستای اهداف مانتره باشد. مثلا اگر شرکت کننده اوستاخوانی هستند کلاسها باید در این راستا باشد و اگر در بخش گاتاشناسی شرکت می کنند، باید بیاموزند که چگونه مقاله بنویسند، اطلاعات جمع آوری کنند، پاورپوینت آماده کنند و…

 

به نظر شما مانتره چه قدر بر روی شرکت کنندگان تاثیر می گذارد و این تاثیر چیست؟

متاسفانه به نظرم به اندازه کافی نیست، اولین دوره ای که من در مانتره شرکت کردم، سال ۷۶ بود، یعنی ۲۱ سال پیش، وقتی آن دوره را با الان مقایسه می کنم، با وجود اینکه مارکار آن زمان خیلی از امکانات الان را نداشت ولی آن شور و شوقی که در شرکت کنندگان بود خیلی فرق داشت.

 

چرا مردم حضور اندکی در مانتره دارند؟

این می تواند موضوع یک مقاله باشد، آسیب شناسی مانتره، خیلی مسئله مهمی است  و یک تیم کارشناسی باید بر روی آن بحث کنند، به نظر من بهتر بود محور همایش مانتره این موضوع بود.

 

نظر شما در مورد پیشنهاد تبدیل مانتره به یک کنگره که در آن تماشاچیان نیز شرکت کننده محسوب شوند و در ازای پرداخت هزینه، در کل برنامه های مانتره از ابتدا تا انتها حضور داشته باشند، چیست؟

اینم ایده بدی نیست، ولی باز بحث این پرداخت هزینه مشکل زا می شود و خیلی ها می گویند شرکت نمی کنند و بدون آن هم نیازمند به یافتن خیراندیشان بزرگ است.

 

سخن پایانی

باید تشکر کنم از آقای فرشاد نمیرانیان که مسئول خوابگاه پسران بود و مدیریت خیلی خوبی داشت و البته به درخواست شرکت کنندگان نیز اهمیت می داد.

اما در کل  به نظرم باید آسیب شناسی شود و کاری کنند که تعداد و کیفیت شرکت کنندگان و تماشاچیان افزایش یابد.

برساد-رشیدشهرت

مطالب مرتبط با برچسب

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها