سه شنبه, ۰۴ تیر ۱۳۹۸
آخرین خبر با عنوان ، آیین گاهنبار در خانه نرگس و رستم باغ برگزار می شود در 25 دقیقه قبل منتشر شده است .
»   فرهنگی  »   نشر هیرمبا «آموزش خط پهلوی» را روانه بازار کتاب کرد
965 بازدید
۲۰ شهریور ۱۳۹۷ , ساعت ۱۳:۲۰
نشر هیرمبا «آموزش خط پهلوی» را روانه بازار کتاب کرد

نشر هیرمبا «آموزش خط پهلوی» را روانه بازار کتاب کرد

کتاب «آموزش خط پهلوی» نخستین کتابی است که توسط نشر هیرمبا به چاپ رسیده است.

کتاب آموزش خط پهلوی نوشته مسعود و حمیرا پیشرویان، توسط نشر هیرمبا، سومین ناشر زرتشتی، در ۵۶ صفحه و با تیراژ ۵۰۰ نسخه در اندازه وزیری و با بهای ۱۸ هزار تومان به بازار کتاب راه یافت.

مسعود پیشرویان، نویسنده کتاب، کارشناس ارشد زبانهای ایران باستان است و پیشتر نیز کتاب آموزش خط میخی را به چاپ رسانده بود.

به گفته بهنام مبارکه، مدیر مسئول نشر هیرمبا، کتاب «آموزش خط پهلوی» نخست اطلاعاتی در مورد زبانهای ایرانی در سه دوره باستان، میانه و نو به خواننده می دهد و پس از معرفی یادگارهای به جای مانده از زبان پهلوی، به بررسی الفبای پهلوی کتابی و کتیبه ای پرداخته است. آشنایی با الفبای پهلوی،  اتصال نشانه ها و همچنین کاربرد اعداد، آشنایی با برخی اصطلاحات، گزیده هایی از نوشته های پهلوی با الفبای پهلوی آوانویسی فونتیک و برگردان فارسی از دیگر بخش های این کتاب است.

 

در مورد نشر هیرمبا که سومین ناشر زرتشتی است و مجور آن در دی ماه ۱۳۹۶ از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شد، باید گفت، بهنام مبارکه پس از ۳۳ سال تجربه در عرصه چاپ و نشر، از جمله فعالیت در کتابفروشی، تهیه و آماده سازی نشریه کودکان بنام «مزدا»، آماده سازی و نظارت بر چاپ ماهنامه فروهر، آماده سازی و نظارت بر چاپ بیش از صد جلد کتاب و پایان نامه، بنیان گاهشمارهای مزدا در گونه های دیواری، جیبی ، پالتویی، سررسید و رومیزی، طراحی جلد کتاب، کاتالوگ و … موفق به اخذ مجوز نشر هیرمبا شد. از دیگر فعالیتهای مدیر مسئول نشر هیرمبا، می توان به طراحی فونت های اوستایی، پهلوی، میخی، سانسکریت، مندایی و … بر روی نرم افزار زرنگار، در دو نوبت و به مدت ۲۰ سال حضور در انتشارات فروهر و مدیر مسئول انتشارات فروهر از سال ۱۳۹۵ تا ۹۶ اشاره کرد.

 

در ادامه مطلب می توانید پیشگفتار کتاب آموزش خط پهلوی را به قلم مسعود پیشرویان بخوانید:

«به نام خداوند جان و خرد

کزین برتر اندیشه برنگذرد

دوران زبان های ایرانی میانه را از آغاز پادشاهی اشکانیان تا اسلام باید شمرد. اما بعضی از زبان های مربوط به این دوران تا قرن سوم هجری نیز رواج داشته و به کار می رفته است.

در این دوره هم آثاری از پهلوی اشکانی(پارتی) و هم آثار فارسی میانه کتیبه ای و کتابی وجود دارد.

کتابی که پیشکش پژوهشگران و خوانندگان ارجمند می گردد و عنوان «آموزش خط پهلوی کتابی» (پیوسته – شکسته) را دارد به آموزش این خط به روش بسیار آسان می پردازد، هر چند به دلیل وجود «هزوارش» ابهام در اتصال حروف و تعداد کم حروف نسبت به تعداد واج، یادگری آن را بسیار مشکل کرده است، سعی شده در توضیح مطالب و مثال ها از منابع اصلی استفاده شود و یک بخش اختصاص به توضیح بعضی از اصطلاحات اصلی شده است.

در این کتاب آموزش خط به روش علمی، از حرف نویسی و آوا نویسی لاتین استفاده شده، در یک بخش خلاصه ی موضوع و مکان کتیبه ها که برای تدریسی دبیران مطالعات اجتماعی و تاریخ مناسب می باشد، اختصاص یافته است.

از کتاب های استاد فرزانه ام جناب آقای داریوش اکبرزاده، بسیار بهره برده ام و تشکر و سپاسگزاری خود را از ایشان ابراز می نمایم. از استادان خوبم سرکار خانم دکتر نادره نفیسی و سرکار خانم دکتر روشنک آذری قدردانی می نمایم.

از دوست و همکار بسیار صمیمی و خوش سلیقه ام آقای بهنام مبارکه مدیر نشر هیرمبا تشکر و قدردانی می نمایم.

از فرزندانم که هم در زمان تحصیل و هم در زمان نگارش این کتاب بی دریغانه همکاری نموده اند، سپاسگزارم. از همراهی و یاوری همسر خوبم که با بردباری و پایداری فضا را برایم آرام کردند، سپاسگزارم.

مسعود پیشرویان

فروردین ماه ۱۳۹۷»

مطالب مرتبط با برچسب

سومین ناشر زرتشتی، پروانه نشر گرفت
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پروانه نشر انتشارات هیرمبا را صادر کرد.
کتاب تاثیر اندیشه و فرهنگ ایرانی بر غرب رونمایی شد
کتاب جدید انتشارات فروهر با عنوان «تاثیر اندیشه و فرهنگ ایرانی بر غرب، از فلسفه افلاطونی تا منطق فازی» رونمایی شد. این کتاب نوشته امیر شهاب شاهمیری است و آیین رونمایی از آن روز آدینه ...

یک دیدگاه برای نشر هیرمبا «آموزش خط پهلوی» را روانه بازار کتاب کرد

  1. سیامک
    0

    درود بر شما، چه گونه می تونم ابن نسک رو دریافت کنم .بهای آن رو پرداخت خواهم کرد..
    سپاس

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها