سه شنبه, ۲۵ تیر ۱۳۹۸
آخرین خبر با عنوان ، توضیح انجمن زرتشتیان تفت و توابع در مورد اهدای جوایز جشنواره پیر نارکی در 12 ساعت قبل منتشر شده است .
»   تصاویر, فرهنگی  »   گزارش تصویری از شب یزد
973 بازدید
۷ شهریور ۱۳۹۷ , ساعت ۱۷:۰۰
گزارش تصویری از شب یزد

گزارش تصویری از شب یزد

به همت مجله بخارا و بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار، شب یزد به عنوان ششمین برنامه شب های وحدت ملی برگزار شد.

این برنامه با سخنرانی دکتر داریوش مهرشاهی، استاد زرتشتی دانشگاه یزد، پسین سه شنبه ۶ شهریور ماه در بنیاد موقوفات دکتر افشار انجام شد:

علی دهباشی مجری برنامه و سردبیر مجله بخارا

در این بخش مستندی به نام آهنگ کوچه های خشتی کاری از مجید هاشمی نیز به نمایش در آمد که درباره پارچه بافی سنتی در یزد بود.

 

 

حجت الاسلام سید مصطفی محقق داماد یکی از آثار وقف را افزایش تحکیم وحدت ملی دانست و از افرادی همچون وحشی بافقی یا وزیری نام برد که کتابخانه تاسیس و وقف کرده اند. وی به وقفهای علمی و فرهنگی نیز اشاره کرد

اصغر دادبه دومین سخنران برنامه از وحشی بافقی شاعر بنام یزدی گفت و اشاره کرد که این شاعر هنوز به درستی شناخته نشده است. وی در سخنانش به اخلاق اصیل ایرانی و یزدی که کم ازاری، جلوگیری از سخنان کفرآمیز است اشاره کرد و همچنین از علم بهره وری که استفاده کامل و بدون بریز و بپاس از آنچه در اختیار داریم است سخن گفت.

دادبه با اشاره به مقوله آب، از قناعت یزدیها سخن راند و گفت قنات ایران را نجات داده است.


دکتر داریوش مهرشاهی استاد دانشگاه یزد در ابتدای سخنانش از روستای دربید با دو درخت سرو دو هزار ساله یاد کرد و اظهار تاسف کرد که چهارتاقی این روستا ویران شده است و آثار باقیمانده آن هنوز در جذب گردشگر موثر است.

وی از محله نرسی آباد در یزد یاد کرد که در زمان قدیم شاهد هم زیستی مسلمانان، زرتشتیان و یهودیان بوده است و اکنون با وجود اینکه یهودیان در این محله حضور ندارند، همچنان کنیسه آنها وجود دارد.

به گفته دکتر مهرشاهی، همزیستی مسالمت آمیز، دور محور وحدت ملی می چرخد و پیروان مذاهب گوناگون باید با یکدیگر با هم برخوردکنند و نوشته یا رفتاری انجام ندهند که باعث رنجش شود.

به گفته این استاد دانشگاه زرتشتی هم زیستی مسالمت آمیز را می توان در دو بعد تاریخی و اجتماعی بررسی کرد و بیان کرد پس از مشروطیت این همزیستی بهتر شده است.

حسین مسرت در سخنانش متنی ادبی را که به معرفی یزد می پرداخت خواند.

علی اکبر جعفری، نسل گذشته یزد را افرادی استوار و بخشنده دانست، از امثال آقای افشار یاد کرد که به وقف در امور فرهنگی پرداخته اند. از کتاب یادگار یزد ایرج افشار یاد کرد و با اشاره به اینکه یزد در قلب ایران است، معماری یزد را نجیب و سازگار با طبیعت عنوان کرد.

پیام شمس الدینی درباره یهودیان یزد سخن راند و گفت با اشاره به وجود ۱۲ کنیسه در یزد، مشخص است که یهودیان زیادی در این شهر زندگی می کرده اند.

برساد-مهربان افسرکشمیری

مطالب مرتبط با برچسب

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • آخرین خبرها