چهارشنبه, ۲۶ تیر ۱۳۹۸
»   انجمن ها, فرهنگی, کانون دانشجویان زرتشتی  »   پاسخ کانون دانشجویان زرتشتی به شایعه حذف مکنا از اردو
919 بازدید
۳۰ امرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۱۵:۳۶
پاسخ کانون دانشجویان زرتشتی به شایعه حذف مکنا از اردو

پاسخ کانون دانشجویان زرتشتی به شایعه حذف مکنا از اردو

به دنبال انتشار اخباری مبنی بر حذف مکنا در چهلمین اردوی دانش آموزان زرتشتی، کانون دانشجویان زرتشتی در پاسخ به پرسش تارنمای برساد، متنی را در اختیار ما قرار داد که در ادامه مطلب می توانید آن را بخوانید:

«اینکه دختران مکنا سر نخواهند کرد صحیح نیست، بلکه تعداد روزهایی که پوشش مکنا را در تمام ساعات روز خواهند داشت کاهش می یابد، و پوشش مکنا به هیچ وجه حذف نشده است، همانطور که در آیین نامه اردو نیز آمده است که آوردن دامن و جوراب برای پوشیدن به همراه مکنا الزامی است. حال اگر میپرسید که چرا تعداد این روزها کاهش یافته، در پاسخ باید گفت که این تغییر یک شبه و تنها به تصمیم هموندان کانون اعمال نشده، بلکه مشورت های زیادی با بزرگان جامعه و کسانی که سالها پیش به اقتضای شرایط، مکنا را به یونیفرم اردو اضافه کردند، صورت گرفته است و در انتها به دلایل زیر این تصمیم گرفته شده که تعداد روزهایی که دختران تمام ساعات پوشش سنتی و محترم مکنا را به سر دارند، کاهش یابد: گرمای شدید هوا به خصوص در نیمه امردادماه که در سالهای اخیر بیشتر نیز شده است و فعالیت زیاد بچه ها در طول روز که موجب اذیت و آزار شرکت کنندگان دختر می شود و هم چنین تقاضا و شکایات فراوان این شرکت کنندگان مبنی بر اینکه به سر داشتن مکنا ٨ روز متوالی و در تمام ساعات روز برایشان دشوار است و آنها را به کلی از این پوشش زده کرده است.  تاثیر این شکایات نیز در کاهش چشمگیر تعداد متقاضیان دختر برای شرکت در اردو در سالهای اخیر قابل مشاهده است.

با این حال بار دیگر اطمینان خاطر داده میشود که شایعات مبنی بر حذف مکنا درست نیست و تمام دختران شرکت کننده نحوه به سر کردن این پوشش سنتی و زیبا را یاد می گیرند و این بار با علاقه بیشتری این کار را انجام می دهند و دافعه ناخواسته ای که نسبت به این پوشش در نوجوانانمان به این واسطه ایجاد شده، به کلی رفع خواهد شد.

گفتنی است که هر تغییری برای اجرایی شدن نیاز به پشتیبانی دارد و این تغییر نیز صرفا برای آسایش بیشتر دختران نوجوانمان که علاقه مند به شرکت در اردو هستند، گرفته شده است. امید است با حمایت شما عزیزان از آن و دیگر تغییرات سازنده، خستگی حاصل از برگزارکنندگی هموندان کانون، جای خود را به انگیزه بیشتر برای تلاش کردن بدهد.»

 

چهلمین اردوی دانش آموزان زرتشتی سراسر کشور به همت هموندان کانون دانشجویان زرتشتی روزهای ۲۱ تا ۲۸ امرداد برگزار شد.

مطالب مرتبط با برچسب

زمان نام نویسی در اردوی کانون تمدید شد
کانون دانشجویان زرتشتی از تمدید زمان نام نویسی در چهل و یکمین ادروی دانش آموزان زرتشتی سراسر کشور خبر داده است.
نام نویسی چهل و یکمین اردوی دانش آموزان زرتشتی آغاز می شود
روزهای 14 تا 27 اردیبهشت، زمان نام نویسی در چهل و یکمین اردوی دانش آموزان زرتشتی سراسر کشور است.
نام نویسی چهل و یکمین اردوی دانش آموزان زرتشتی آغاز می شود
برگزاری چهلمین اردوی دانش آموزان زرتشتی با آیین گاهنبارخوانی همراه بود. در این آیین که با اوستاخوانی موبدان تورج بلندی و پریا ماوندی انجام شد، دکتر اسفندیار اختیاری نماینده ایرانیان زرتشتی تاکید کرد که این برنامه مهمترین برنامه جامعه زرتشتیان است.
گزارش تصویری از آیین گاهنبارخوانی در چهلمین اردوی دانش آموزان زرتشتی(بخش دوم)
پسین آدینه 26 امرداد ماه فرصتی شد برای زرتشتیان علاقه مند تهرانی تا به بهانه شرکت در آیین گاهنبارخوانی، فضای چهلمین اردوی دانش آموزان زرتشتی سراسر کشور را تجربه کنند.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • آخرین خبرها