دوشنبه, ۳۱ تیر ۱۳۹۸
آخرین خبر با عنوان ، ساعت آغاز افتتاحیه جام جان باختگان اعلام شد در 5 ساعت قبل منتشر شده است .
»   انجمن ها, فرهنگی, کانون دانشجویان زرتشتی, نماینده زرتشتیان  »   دکتر اختیاری: اردوی دانش اموزان زرتشتی از مهمترین برنامه های جامعه است
714 بازدید
۲۸ امرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۱۳:۱۵
دکتر اختیاری: اردوی دانش اموزان زرتشتی از مهمترین برنامه های جامعه است

دکتر اختیاری: اردوی دانش اموزان زرتشتی از مهمترین برنامه های جامعه است

برگزاری چهلمین اردوی دانش آموزان زرتشتی با آیین گاهنبارخوانی همراه بود. در این آیین که با اوستاخوانی موبدان تورج بلندی و پریا ماوندی انجام شد، دکتر اسفندیار اختیاری نماینده ایرانیان زرتشتی تاکید کرد که این برنامه مهمترین برنامه جامعه زرتشتیان است.

خانم خادم(گوهرتاج خداداد کوچکی) نخستین سخنران مراسم پس از آیین اوستاخوانی بود که از دلایل برگزاری آیین جشن خوانی در این روز گفت. وی با اشاره به اینکه هر سال در اردوی دانش آموزی، سدره پوشی برگزار می شود، افزود: امسال اما از سویی تعداد افرادی که بخواهند در سدره پوشی گروهی شرکت کنند کم بود و از سوی دیگر می خواستیم تا به نوعی چهل ساله شدن اردو را جشن بگیریم. به همین مناسبت امسال به جای سدره پوشی، جشن خواندیم.

افشین اشتری، دبیر اردوی چهل دیگر سخنران این برنامه بود که پسین آدینه ۲۶ امرداد در تالار مارکار تهرانپارس انجام می شد، وی با اشاره به چهل سالگی برگزاری اردو گفت ما در کانون دانشجویان زرتشتی پر غروریم از آرمانی که چهل سال است که برگزار می شود وی سپس از خیراندیشان زرتشتی که بدون آنها برگزاری چنین برنامه هایی امکان پذیر نیست قدردانی کرد. اشتری همچنین از دوستان خود در کانون سپاسگزاری کرد که وقت خود را برای برگزاری اردو می گذارند. همچنین از خانم خادم و خانم شهزادی که با آنکه مشغله دارند ولی در ۸ روز برگزاری اردو آنها را تنها نمی گذارند.

دکتر رستم خسرویانی، فرنشین انجمن زرتشتیان تهران، در این برنامه با اشاره به تلاشهای کانون دانشجویان زرتشتی گفت: بارها گفته ام که هموندان کانون دانشجویان تابستان و اوقات فراغت خود را برای برگزاری بهترین برنامه های جامعه زرتشتی می گذارند و لازم است از آنها قدردانی کرد. فرنشین انجمن زرتشتیان تهران همچنین از خانم خادم و خانم شهزادی نام برد که هر سال برای کمک به برگزاری اردو در مارکار تهرانپارس حضور می یابند تا به فرزندان ما کار گروهی بیاموزند.

دکتر اسفندیار اختیاری سخنران پایانی این آیین بود. نماینده ایرانیان زرتشتی در آغاز با بیان آنکه اردوی دانش آموزان زرتشتی از حدود ۵۰ سال پیش آغاز شده است و نه چهل سال پیش، گفت: مدتی در ایام جنگ و… اردو برگزار نشد. وی افزود وقتی می گوییم حدود ۵۰ سال پیش این کار آغاز شده است باید بگوییم که جامعه زرتشتی دریافته بود که یکی از بهترین راه ها برای آموزش، برگزاری چنین برنامه هایی است. موضوعی که اکنون دوباره در سطح کلان کشور در حال مطرح شدن است. دکتر اختیاری ادامه داد: از دید من، اردو مهمترین برنامه جامعه زرتشتی است و پیشنهاد داد تا آماری در مورد موفقیت شرکت کنندگان اردو گرفته شود و افزود: معتقدم بسیاری از شرکت کنندگان اردو از موفق ترین افراد جامعه ما هستند. هم در امور اجتماعی و هم کار و زندگی. وی از کانون دانشجویان زرتشتی که این برنامه را در طول تمام این سالها برگزار کرده است، قدردانی کرد.

دکتر اختیاری یادآوری کرد که شرکت کنندگان در اردو به سختی نظم ، مدیریت زمان، آموزش های خاص و… را یاد می گیرند، چنانچه سالها بعد، این افراد جزو برگزارکنندگان اردو نیز باشند که تاثیرگذارتر این موضوعات را فرا می گیرند. وی سپس خاطره ای را نقل کرد که در مراسمی بانویی با مکنا و پوشش سنتی حضور داشته و گفته که بستن مکنا را در اردو فراگرفته و افزود: خوشحال هستم که در اردو استفاده از این نوع پوشش نیز آموزش داده می شود.

نماینده ایرانیان زرتشتی در بخش دیگری از سخنانش به شهیدان زرتشتی اشاره کرد و گفت آنها خود از برگزارکنندگان اولین دوره های اردو بودند و لازم است به صورت خاص از شهید فرهاد خادم که برنامه دینی اردو و سدره پوشی با نام ایشان برگزار می شود، یاد کنم و همچنین مادر وی خانم خادم که هر ساله به برگزاری اردو کمک می کند.

به گفته دکتر اختیاری، اردوی دانش آموزان زرتشتی هیچگونه بودجه دولتی ندارد و تمام هزینه های آن از سوی خیراندیشان پرداخت می شود وی از نیک اندیشان جامعه بابت همراهی و همدلی با جوانان زرتشتی تشکر و قدردانی کرد.

دکتر اختیاری در بخش پایانی سخن خود با اشاره به تلاشهای خانم شهزادی برای آماده سازی و گردهم آیی شرکت کنندگان یزدی قبل و پس از اردو گفت ایشان پس از برگزاری یکی از اردوها، شرکت کنندگان یزدی آن اردو را گرد هم جمع کرد و هسته اولیه گروه گاتاپویان یزد را شکل داد و از همان جا آموزش گاتهاخوانی را در یزد به صورت مداوم بنیان گذاشت، کاری که بیش از ۳۶ سال است که به صورت پیوسته ادامه دارد و می دانیم که شکل دادن یک کار خوب شاید سخت باشد ولی تداوم آن سخت تر است و عزم و اعتقاد راسخ می خواهد.

برساد-کامبیز رستمی

مطالب مرتبط با برچسب

زمان نام نویسی در اردوی کانون تمدید شد
کانون دانشجویان زرتشتی از تمدید زمان نام نویسی در چهل و یکمین ادروی دانش آموزان زرتشتی سراسر کشور خبر داده است.
نام نویسی چهل و یکمین اردوی دانش آموزان زرتشتی آغاز می شود
روزهای 14 تا 27 اردیبهشت، زمان نام نویسی در چهل و یکمین اردوی دانش آموزان زرتشتی سراسر کشور است.
نام نویسی چهل و یکمین اردوی دانش آموزان زرتشتی آغاز می شود
به دنبال انتشار اخباری مبنی بر حذف مکنا در چهلمین اردوی دانش آموزان زرتشتی، کانون دانشجویان زرتشتی در پاسخ به پرسش تارنمای برساد، متنی را در اختیار ما قرار داد که در ادامه مطلب می توانید آن را بخوانید:
گزارش تصویری از آیین گاهنبارخوانی در چهلمین اردوی دانش آموزان زرتشتی(بخش دوم)
پسین آدینه 26 امرداد ماه فرصتی شد برای زرتشتیان علاقه مند تهرانی تا به بهانه شرکت در آیین گاهنبارخوانی، فضای چهلمین اردوی دانش آموزان زرتشتی سراسر کشور را تجربه کنند.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • آخرین خبرها