دوشنبه, ۰۵ فروردین ۱۳۹۸
آخرین خبر با عنوان ، گزارش تصویری از نخستین روز سال در شریف آباد در 3 ساعت قبل منتشر شده است .
»   ورزشی  »   گفتگو با کیارش شهریاری مربی و بدمینتون باز زرتشتی
638 بازدید
۱۸ امرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۳
گفتگو با کیارش شهریاری مربی و بدمینتون باز زرتشتی

گفتگو با کیارش شهریاری مربی و بدمینتون باز زرتشتی

بدمینتون، رشته ورزشی است که جوانان زرتشتی زیادی در آن به افتخارآفرینی دست یافته اند و حتی به اردوی تیم ملی هم دعوت شده اند. با این حال این رشته بیشتر در شیراز و تهران علاقمند دارد و یزد با آنکه به طورکلی ورزشکاران فعالی دارد در این رشته کم رنگ تر بوده است.

کیارش شهریاری از جمله مقام آوران رشته بدمینتون در یزد است که یک سالی است مسئولیت مربی گری علاقمندان به بدمینتون در باشگاه جوانان زرتشتی یزد را بر عهده گرفته است. با تلاش وی بدمینتون در یزد، پا گرفته است و امسال ۱۰ نفر از ورزشکاران بدمینتون که زیر نظر وی به تمرین می پردازند، به جام جان باختگان آمدند. به این مناسبت با وی گفتگویی کردیم که در ادامه می خوانید:

 

آقای شهریاری در ابتدا خود را معرفی کنید و بگویید چه شد که به بدمینتون علاقمند شدید؟

من ۱۹ سال دارم. درست یادم نمی آید، دوره اول یا دوم جام شیراز بود که به همراه دختر عمه ام که برای خواندن گاتها در جام به شیراز دعوت شده بود به شیراز رفتم و بازی فینال بین فرشاد خدادادی و شروین کاووسی را دیدم. از همان جا به بدمینتون علاقمند شدم و البته نه از فردایش بلکه شاید یک سال، یک سال و نیم بعد تمرین بدمینتون را آغاز کردم.

 

شما به چه مقام هایی رسیده اید؟

من در جام شیراز و جام جان باختگان مقام های اول، دوم را کسب کردم. غیر از این با تیم دانشگاه یزد و شادنوش در مسابقات استانی شرکت کردم که امسال دوم شدیم و تیم موفق شد تا سهمیه حضور در سوپرلیگ را به دست بیاورد و امید خدا امسال در این سوپرلیگ بدمینتون شرکت خواهیم کرد. علاوه بر این همه ساله در مسابقات رنکینگ کشوری شرکت کرده ام.

 

یزد بدمینتون بازهای کمی داشته است اینگونه نیست؟

یزد هم بدمینتون بازهای خوبی در سالهای گذشته داشته است. غیر از خودم، سیاوش خسرویانی، شایان سبزه، مهرنوش موبد و یاسمن نجمی در مسابقات شرکت می کردند. یاسمن نجمی بازیکن بسیار خوبی است و اگر تلاشش را ادامه دهد می تواند تبدیل به یک اسطوره شود. افروز مهرافزا، شرکت کنندگانی از حسن آباد، نرسی آباد و … نیز بازی می کردند. به هر حال تا پیش از اینکه باشگاه یزد این امکان را فراهم کند، چندان جایی برای تمرین در یزد وجود نداشت.

 

شما در یزد به بچه های زرتشتی تمرین بدمینتون می دهید. می توانید بگویید استقبال چطور بوده است؟

سال گذشته سازمان و باشگاه یزد تصمیم گرفت تا زمانی را برای تمرین بدمینتون اختصاص دهد. از من برای تمرین دادن دعوت کردند. سال گذشته حدود ۳۰ نفر از این کلاس ها استقبال کردند وامسال نیز حدود ۲۱ نفر به جمع آنها اضافه شدند. غیر از این افرادی هم هستند که به باشگاه می آیند و خودشان تمرین می کنند. در مورد ترکیب شرکت کنندگان هم سال گذشته بیشتر دختر بودند ولی امسال تقریبا متعادل است.

 

امسال چه تعداد از یزد برای شرکت در مسابقات بدمینتون آمده اند و آیا از آنها راضی هستید؟

من از تمام هنرجویانم خواستم تا اگر می توانند برای کسب تجربه به جام بیایند و غیر از افرادی که بدمینتون را خود تمرین می کنند حدود ۱۰ نفر از افرادی که من به آنها در سال گذشته تمرین دادم به جام آمدند. به هر حال این اولین تجربه آنها بود و نمی توان انتظار داشت که در اولین سال حضور مقام کسب کنند، ولی با این حال من از تمام آنها راضی هستم با تمام وجود خود بازی کردند و سعی کردند بهترین عملکرد خود را به نمایش بگذارند. معتقدم هر کسی باید آنقدر تلاش کند که از عملکرد خودش راضی باشد، حتی اگر نتیجه نگیرد. مهم این است که آدم از خودش راضی باشد.

 

چه تمرینهایی به آنها می دهید؟

من تلاش می کنم تمام تست های روتین را از افرادی که علاقمند هستند بگیرم. ما هر هفته ۳ روز تمرین می کنیم که یک روز آن بیشتر بدنسازی است و روز دیگر گیم و یک روز هم تمرین توپی می کنند تا هم خسته نشوند و هم ضعفهایشان برطرف شود.  سعی می کنم تا افرادی که امسال به جمع ما پیوستند با بدمینتون آشنا شوند.

 

به نظرتان این که یک فرد در دو رشته ورزشی مختلف باشد درست است؟

در بین افرادی که به آنها تمرین می دهم افرادی هستند که دو رشته ای هستند و این بسته به علاقه آنها دارد. من کسی را مجبور نمی کنم که تنها بدمینتون تمرین کند ولی سعی می کنم جوری با آنها تمرین کنم که آنقدر به بدمینتون علاقمند بشوند و هر روز در رشته بدمینتون برایشان چالشی و جذاب باشد که نیازی نداشته باشند به ورزش دیگری بپردازند و چالش های آن جذبشان کند.

 

آیا افرادی در گروهتان هستند که استعداد ویژه ای داشته باشند و با آنها بیشتر کار کنید؟

هیچ تفاوتی بین افرادی که به آنها تمرین می دهم نمی گذارم. مهم تمرین آنها است وگرنه اگر فردی استعداد داشته باشد و تمرین نکند فایده ای ندارد. من تمرین های مناسب به هر یک می دهم و هر کسی که بیشتر تمرین می کند، نتیجه بهتری می گیرد. هر کسی باید به اندازه ای که تمرین می کند انتظار از خودش داشته باشد

 

مربی گری چه فایده ای برای شما داشته است؟

مربی گری یک فرآیند دو طرفه است. همانطور که من به هنرجویانم یاد می دهم، خودم هم از آنها یاد می گیرم. با آنکه خوشحال می شوم روزی یکی از شاگردانم از من جلو بزند ولی سعی می کنم تا جایی که می توانم هر روز چیز جدیدی یاد بگیرم و درجا نزنم و همیشه جلوتر از آنها باشم. من رشته تربیت بدنی می خوانم و هر بار در تمرین سوالی برایم پیش بیاید از استادان و مربیانم این سوال ها را می پرسم و به شاگردانم انتقال می دهم. همینطور به طور مرتب از یکی از مربیانم می خواهم تا در برخی از جلسات تمرین حاضر شود و مشکلات شاگردان و خودم را به من بگوید. خودم تجربه مربی را داشته ام که علم لازم را نداشته است و باعث پسرفت من شد، بنابراین تلاش می کنم حتما ریز ریز یاد بگیرم و تا علم و دانش لازم را داشته باشم. در این مسابقات هم برای هر کدام از بازی ها یادداشت برداشتم و مشکلات بچه ها را یادداشت کردم که پس از بازگشت به آنها یادآور بشوم و اگر بلدم به آنها یاد بدهم و اگر دانشش را ندارم از استادانم بپرسم و به آنها بازگو کنم.

 

سخن آخرتان چیست؟

جمله ای است از روانشاد جمال مسعودی که یکی از بزرگترین مربیان بدمینتون یزد بوده است در سر در ورزشگاه مسعودی نقش بسته است: آنقدر شکست بخورید که راه شکست دادن را یاد بگیرید. لازم است نسبت به مدت زمانی که تمرین می کنیم از خودمان توقع داشته باشیم و در هر کاری لازم است که پله پله پیشرفت کنیم. به گفته شاعری: همت بلند دار که مردان بزرگ روزگار از همت بلند به جایی رسیده اند.

 

برساد-کامبیز رستمی

مطالب مرتبط با برچسب

2 دیدگاه برای گفتگو با کیارش شهریاری مربی و بدمینتون باز زرتشتی

 1. طرفدار بدمینتون
  0

  درود همین جا اززحمات کیارش کمال تشکر وقدردانی داریم البته الان هم برای مسابقات شیراز ماراآماده میکنند وخیلی عالی وسطح بالا کارمیکنند امیدواریم زحمات ایسان راجبران کنیم

 2. شاگرد
  0

  خداقوت الان که ظهرجمعه است وهمه استراحت میکنند ساتس بدمینتون است همین جا ازباشگاه جوانان زرتشنی خواهشمندیم سانس های بهتری به بدمینتون بدهند وبیشترحمایت کنندواما ازکیارش هم متشکریم که سنگ تموم میگذارند

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

 • آخرین خبرها