دوشنبه, ۰۵ فروردین ۱۳۹۸
آخرین خبر با عنوان ، گزارش تصویری از نخستین روز سال در شریف آباد در 3 ساعت قبل منتشر شده است .
»   تصاویر, دینی, گاهنبار, مراسم ها  »   گزارش تصویری از آیین همازوری در گاهنبار
606 بازدید
۱۶ امرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۱۴:۰۷
گزارش تصویری از آیین همازوری در گاهنبار

گزارش تصویری از آیین همازوری در گاهنبار

در آیین گاهنبارخوانی، هنگامی که موبدان به ابتدای اوستای همازور دهمان می رسند، دهموبد در حالی که مجمری آتش در دست دارد،

با موبدان دست می دهد که نشانه ای است از پیمان سپردن و پیمانداری بر سر آنچه سرایش می شود، این پیمان بر همازوری است و در حضور نماینده اشا انجام می شود، سپس با گرداندن مجمر آتش در میان باشندگان، مجوز پیمان سپاری و همازوری از باشندگان گرفته می شود و همگان همازور و همیار می شوند.
همازوری از نکات برجسته دین زرتشتی است که زرتشتیان روزانه، در نماز چند بار و در آیینها هم همگی با هم نخست با دیگر زرتشتیان جهان سپس با همه نیکان جهان فارغ از رنگ و نژاد و دین همیار می شوند.
آتش نیز نماینده اشا است، اشا در دین زرتشتی، راستی، نظم و قانون معنا شده است که زیر ساخت آفرینش است و زرتشتیان بر اساس اوستا اعتقاد دارند: راه در جهان یکی و آن راستی است. پس برابر راستی هم پیمان و همازور می شوند.
در ادامه مطلب می توانید تصاویری از همازوری در آیین برگزاری گاهنبار پنجی روستای مزرعه کلانتر را ببینید این مراسم روزهای ۲۲ تا ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۷ بر اساس گاهشمار قدیم زرتشتیان برپا شد:

 

 

برساد-مهربان افسرکشمیری

مطالب مرتبط با برچسب

گزارش تصویری از گاهان بار چهره ایاسرم گاه در شریف آباد (بخش دوم)
چهارمین چهره گاهان بار سال، گاهان بار چهره ایاسرم گاه (ابتدای پاییز، زمان آفرینش گیاهان)  با همت و باشندگی همکیشان به صورت سنتی و خانه به خانه در شریف آباد اردکان یزد برگزار گردید.
گزارش تصویری از گاهان بار چهره ایاسرم گاه در شریف آباد (بخش دوم)
روزهای 8 تا 12 تیر ماه چهره گاهنبار میدیوشهم آغاز می شود، در طول این 5 روز آیینهای گاهنبارخوانی در تهران برگزار می شود که برخی از آنها را در ادامه مطلب می خوانید:

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها