دوشنبه, ۰۵ فروردین ۱۳۹۸
آخرین خبر با عنوان ، گزارش تصویری از نخستین روز سال در شریف آباد در 3 ساعت قبل منتشر شده است .
»   انجمن ها, جام جان باختگان, کانون دانشجویان زرتشتی, مراسم ها, ورزشی  »   گفتگو با فرهاد نیکجو، هماهنگ کننده سی و هشتمین دوره جام جان باختگان
570 بازدید
۱۶ امرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۱۷
گفتگو با فرهاد نیکجو، هماهنگ کننده سی و هشتمین دوره جام جان باختگان

گفتگو با فرهاد نیکجو، هماهنگ کننده سی و هشتمین دوره جام جان باختگان

جام جان باختگان یکی از بزرگترین برنامه های جامعه زرتشتی و البته کانون دانشجویان زرتشتی است، سی و هشتمین دوره این مسابقات امسال روزهای اول تا پنجم امرداد ماه برگزار شد و البته با اتفاقات حاشیه ای نیز همراه شد،

در همین راستا به گفتگو با فرهاد نیکجو هماهنگ کننده این جام نشستیم:

 

با توجه به تعداد نفراتی که به عنوان برگزارکننده، ورزشکار و تماشاچی در ۵ روز جام حضور داشته اند، شما هماهنگ کننده بزرگترین رویداد سال جامعه زرتشتی بوده اید، این هماهنگ کنندگی چه قدر سخت بود؟

یکی از بزرگترین و در عین حال قشنگترین چالشهای زندگیم بود. هماهنگی بین کمیته های مختلف جام، اعم از کمیته های ورزشی و اجرایی،  ثبت‌نام شرکت کنندگان و کنار آمدن با اخلاق ها و رفتارهای کاملا متفاوت دشواری های بسیار زیادی داشت که در این ۵ماه با آنها دست و پنجه نرم کردم

 

برنامه ریزی برای برگزاری جام ۳۸ از چه زمانی آغاز شد؟ چه تعداد برگزارکننده در برگزاری بازیها نقش داشتند؟

من دقیقا روز ۱۷ اسفندماه سال گذشته انتخاب شدم و از همان موقع تقریبا کارهای مربوط به برگزاری جام شروع شد. در جلسات متعددی که داشتیم روند برگزاری جام را برنامه ریزی می کردیم. حدود ۱۵۰ نفر تیم برگزاری جام ۳۸ را تشکیل میدادند

 

جام جان باختگان امسال چه تفاوتهایی نسبت به سال گذشته داشت؟

امسال یک توفیق اجباری بود که به دلیل یک سری مشکلات در روند گرفتن خوابگاه، مکان خوابگاه آقایان را تغییر دادیم که خداروشکر باعث بهبود کیفیت خوابگاه نیز شد. چون کلاسهای مدرسه ی پیچک از هرمزآرش که خوابگاه سالهای گذشته بود بسیار تمیزتر و جدیدتر بود. همچنین این مدرسه دارای موتورخانه بود که آب سرد و گرم را بسیار راحت تر در اختیار شرکت کنندگان محترم قرار می داد. تغییر دیگری که امسال داشتیم اضافه شدن رده ی دو میدانی استقامت بانوان بود که به دلیل یک سری محدودیتها در برگزاری دوی میکس امدادی به رشته های جام اضافه شد.

 

اعضای کانون دانشجویان در طول سالهای اخیر برای برگزاری جام جان باختگان تلاش فراوان و حتی شبانه روزی انجام می دهند، از جمع آوری بودجه مسابقات تا آماده سازی مارکار و…. اما با وجود این همه تلاش، چرا کیفیت جام به حد شایسته ای نمی رسد؟

واقعا در این مورد نباید به بچه های کانون خرده گرفت چون با کمترین امکانات همیشه سعی بر این بوده تا جام با بهترین کیفیت برگزار شود. به نظر من اشکال از زیرساختهاست و تا زمانی که از سوی مسولین مارکار تهرانپارس اقدامی در جهت بهبود امکانات این مجموعه انجام نگیرد نمیتوان انتظار کیفیت بهتری را برای جام جان باختگان داشت.

 

 چرا در کانون کسب تجربه توسط افراد اهمیت بیشتری از استفاده از تجربه دیگران دارد؟

چون دلیل آمدن بچه ها به کانون دریافت تجربه های جدید و یاد گرفتن چیزهایی هست که هیچ جای دنیا نمی‌توانند آنها را یاد بگیرند. ولی در کنار آن همواره از تجربه ی قدیمی های کانون برای برنامه ها استفاده می شود و اولین کاری که هر مسوول بعد از انتخاب شدن انجام می دهد، صحبت با مسوولین سالهای گذشته و شنیدن تجربه های آنهاست.

 

به نظر شما این حس همدلی و همکاری برای پیشرفت جام بین ورزشکاران با برگزارکنندگان وجود دارد؟ آیا ورزشکاران خود را بخشی از این جام می دانند و در کنار هموندان کانون می ایستند؟

در بین ورزشکاران این حس بیشتر دیده می شود و واقعا باید صمیمانه از همه آنها تشکر کنم که از راه دور و نزدیک با همه سختی ها و هزینه های بالا خود را به مارکار رساندند و با حضورشان یاری گر ما بودند. اما در عین حال باید تاسف خورد به حال برخی از این دوستان که اولین رکن ورزش یعنی اخلاق ورزشی را ندارند و موجب مشکلاتی در جام می شوند، مانند اتفاقاتی که روز ۵شنبه در رشته ی فوتسال افتاد.

 

 از تصمیمات دشواری بگویید که در برگزاری جام گرفتید؟

سخت ترین تصمیمی که گرفته شد در جلسه پنجشنبه شب بود که بعد از اتفاقات فوتسال گذاشته شد. یا باید این قضیه فراموش می شد و هیچ حکمی راجع به آن صادر نمی شد که اینگونه سالهای بعد هم ممکن بود این دعواها تکرار شود، یا محروم کردن ۳نفری که در این درگیری های فیزیکی نقش اصلی را داشتند و این کار قاطعیت کانون را نشان می داد. ما مورد دوم را انتخاب کردیم و دقیقا طبق آیین نامه تصمیم گرفته شد.

 

کدام لحظات، سخت ترین لحظات جام ۳۸ بود؟

لحظه ی تمام شدن جام، که شروع دلتنگی همه برگزار کنندگان برای خاطرات این ۵ روز بود. همینطور درگیری های روز پنجشنبه فوتسال که واقعا زحمات چند ماهه همه کانونی ها را زیر سوال برد.

 

یکی از پرحاشیه ترین رشته های امسال جام، فوتسال بود. شب چهارم دعوا و روز پنجم عدم برگزاری بازیهای نیمه نهایی و فینال، دلیل این اتفاقات چه بود؟

بله همینطور است، دلیل آن هم دعوایی بود که پنجشنبه شب داشتیم، بین دو تیم فوتبال، درگیری لفظی داخل زمین داشتیم که کشید بیرون زمین و درگیری فیزیکی بیرون زمین اتفاق افتاد، ما همان شب کمیته انضباطی داخلی جام را تشکیل دادیم. مسئول انتظامات، دو تن از اعضای کمیته انتظامات، من و دبیر ستاد، در این جلسه حضور داشتیم و اتفاقات را مرور کردیم، فایل گزارش آن هم موجود است و تصمیم گرفتیم که این سه بازیکن را از ادامه رقابتهای جام ۳۸ یعنی بازیهای جمعه صبح و بعدازظهر محروم کنیم.

دلیل عدم برگزاری هم این بود که جمعه صبح در ابتدا با سرپرستهای دو تیم جلسه گذاشتیم، حکم ها را گفتیم، سرپرست یکی از تیمها کاملا پذیرفت و بازیکن محروم نیز سر بازی جمعه صبح نیامد. سرپرست تیم دیگر سر جلسه آمد و حکم را پذیرفت اما دو بازیکن محروم شده آمدند سر جلسه و حرفهای نامناسب و حتی رکیکی عنوان کردند و در نهایت دو تیم نیمه نهایی که هم خانواده بودند، حاضر به بازی نشدند. در نتیجه تیمهای یاران جم و آرمان تفت و توابع به فینال راه یافتند و بازی رده بندی هم نداشتیم. چون طبق آیین نامه جام تیمی که ثبت نام کند و حتی یک بازی حاضر نشود، از ادامه مسابقات محروم می شود و بقیه حکم محرومیت را نیز به سال بعد انتقال دادیم و حتما این سه بازیکن محروم خواهند شد.

 

تصمیم گیری در مورد اتفاقات شب چهارم بر عهده کمیته برگزاری بود و تصمیم گیری در مورد بازیکنانی که قرارداد داشتند بر عهده کمیته انضباطی زرتشتیان، در این مورد کمی توضیح می دهید؟

من هشتمین سالی بود که برگزارکننده جام بودم، در سالهای گذشته کمیته انضباطی داخلی جام در مورد وقایع جام تصمیم گیری می کرد و در این سالها هیچ وقت کمیته انضباطی کارگروه ورزش در مورد وقایع جام تصمیم نگرفته است. زیرا جام جان باختگان خودش آیین نامه دارد. ما در مورد دعوایی که شده بود تصمیم گرفتیم و تصمیم را به سرپرستها ابلاغ کردیم، همان پنجشنبه شب، یکی از اعضای کمیته انضباطی با من تماس گرفت و گفت سه بازیکن یکی از تیمها به دلیل داشتن قرارداد با تیم دیگر نباید بازی کنند و محروم شوند. فایل آیین نامه انضباطی که راجع به قراردادها است در سایت کانون موجود است در این آیین نامه آمده که:«در صورت بستن قرارداد با بازیکن تنها این فرم رسمیت داشته و دبیرخانه کارگروه ورزش معتبر می داند» همچنین در بندی بعدی ذکر شده است: «بستن قرارداد باید در حضور به دلخواه یکی از نمایندگان دبیرخانه کارگروه صورت گیرد و امضای آنان به عنوان شاهد ثبت گردد.»

پس فرمهایی مورد تایید کارگروه ورزش و البته جام جان باختگان که زیرمجموعه برنامه های کارگروه ورزش است، خواهد بود که روی فرم کارگروه بسته شود و مهر کارگروه و امضای یکی از اعضای کارگروه زیر آن باشد.

قراردادی که با این سه بازیکن بسته شده بود، قرارداد هیات فوتبال بود و ربطی به کارگروه ورزش و جام جان باختگان نداشت و من این نکته را به عضو کمیته انضباطی بازگو کردم، بر اساس آیین نامه انضباطی جام ما نمی توانستیم این بازیکنان را محروم کنیم. من با وجود اینکه در حیطه وظایفم نبود، با سرپرست تیم مذکور صحبت کردم و گفتم تیمی که با سه بازیکن شما قرارداد دارد می تواند به هیات فوتبال برود و از این بازیکنان شکایت کند. در ادامه مجددا عضو کمیته انضباطی با من تماس گرفت و تاکید کرد که اگر این سه بازیکن بازی کنند، بازی آنها ۳-۰ می شود و من این را هم منتقل کردم، بعدا این سه بازیکن رفتند و بازی کردند، روز جمعه، قبل از بازی رده بندی و فینال، اعضای کمیته انضباطی جلسه تشکیل دادند و رای دادند که این سه بازیکن نباید در بازی فینال بازی کنند و من این حکم را به سرپرست گفتم و این کار غیرقانونی انجام شد و حتی اگر سرپرست تیمهای بزرگسالان اعتراض کنند، ما مجبوریم بازی فینال را دوباره برگزار کنیم، زیرا این تصمیمی بوده که کمیته انضباطی گرفته نه کانون و من هم سخت پای حرفم هستم که کانون در این تصمیم گیری زیاد نقشی نداشته است. ما در آن جلسه بودیم، اما بر اساس آیین نامه انضباطی این تصمیم اشتباه بود. چون اگر قرار بود حکمی اعلام شود، باید بازی شب قبل هم ۳-۰ می شد و تیم محروم می شد و تیم مقابل به نیمه نهایی راه می یافت.

به هر حال ما در کانون حتما برای این مورد جلسه می گذاریم و کمیته انضباطی کارگروه ورزش نیز موظف است که جلسه بگذارد و ان شاالله که جلسه می گذارد.

 

 

شما منتقد عملکرد کمیته انضباطی زرتشتیان هستید در حالی که این کمیته ماحصل کارگروه ورزش است که مدیریت آن بر عهده کانون است.

بله من منتقدش هستم به خاطر این تصمیمی که گرفتند و همه اش به حساب کانون تمام شد. کانون یکی از دبیرخانه های کارگروه ورزش است اما مدیریت آن نیست. بهتر است یک ساختار درست و حسابی برای کارگروه ورزش درست کنند تا مشخص باشد چه کسی وظیفه دارد حکم اجرایی صادر کند و چه کسی وظیفه دارد که همفکری کند. زیرا تا آنجایی که من می دانم کارگروه ورزش سازمانی است که برای همفکری بیشتر استفاده می شود. جلساتی که می گذارند، خداراشکر هر سال نزدیک جام، مثلا امسال دو هفته قبل از جام که مهلت ثبت نام هم تمام شده بود، جلسه گذاشتند و اگر آنجا حکمی صادر می شد، دوباره برای ما مشکل زا می شد، چون ما در ثبت نام، آن حکم را اعمال نکرده بودیم.

اگر قرار است قراردادی بسته شود خواهش می کنم بر اساس آیین نامه انضباطی که خود کارگروه ورزش تصویب کرده باشد و طبق توضیحات و مصوبه هایی که در مورد قراردادها در کارگروه ورزش تصویب شده، عمل شود. لطفا سرپرستهای گرامی، به عنوان عضو کوچک کانون دانشجویان از شما خواهش می کنم، روز بازی فینال، روز بازی نیمه نهایی، یادتان نیاید که با بازیکنی قرارداد دارید، این بازیکن یک سال زحمت کشیده، تمرین کرده است تا بیاید این جام را بازی کند.

 

 

راهکار شما برای این دو اتفاق تاثیرگذار در جام، خشونت و پرخاش ورزشکاران و قرارداد بازیکنان با تیمها چیست؟

برای خشونت و پرخاش که ما امسال حتما محرومیت داریم، محرومیت زیاد هم داریم، چون تک تک گزارش اتفاقاتی که افتاده را به صورت مکتوب داریم، همه را نوشتیم، حتما محرومیت در نظر خواهیم گرفت، در این چند سالی که من برگزارکننده جام بودم، واقعا به من و همه برگزارکنندگان ثابت شد که تعهد گرفتن و محرومیت بهترین کار است، زیرا سالهای بعد ورزشکاران به یاد خواهند داشت که محروم شده اند و حتما رفتارشان را اصلاح می کنند تا دوباره این محرومیت به سراغشان نیاید. مثلا در جام ۳۱ ما دو بازیکن را به مدت دو سال محروم کردیم و بعد از آن این دو نفر، از با اخلاق ترین ورزشکاران جام بودند.

برای قرارداد بازیکنان هم، کارگروه ورزش باید یک جلسه بگذارد، با همان افرادی که در کمیته انضباطی بودند و آمدند در جام جلسه گذاشتند و رایی که دادند با وجود اینکه هیچ حکم اجرایی نداشت و نه روی سربرگ کارگروه یا برگه موثقی نوشته شد و نه بر اساس آیین نامه انضباطی این حکم درست بود. من در آن جلسه نمی توانستم حضور کامل داشته باشم و می رفتم و می آمدم اما همه حرفها را در آنجا زدم، گفتم این قرارداد فدراسیونی است، ربطی به جام ندارد، یک سیستم آیین نامه خوبی باید به وجود بیاید که بالای سر قراردادها باشد تا بعدا نه سرپرست متضرر شود و نه بازیکن متضرر شود.

 

سخن پایانی:

تعدادی زرتشتی هستیم که سالی یکبار دور هم جمع می شویم، جام جان باختگان بیشتر یک گردهمایی است تا یک پیکار ورزشی. خواهش می کنم سال بعد این گردهمایی دوستانه تر باشد، خیلی دوستانه تر باشد. چون بیشتر برای جمع شدن بچه ها از شهرهای مختلف است، من در این چند سالی که در جام بودم و امسال آخرین بار بود که برگزارکننده بودم، یکی از افتخارات ما و چیزی که واقعا خوشحال می شدیم، حضور دوستان شهرستانی بود که به تهران می آمدند و همدیگر را می دیدیم و دیداری تازه می کردیم که با این حرکتهایی که امسال دیدیم همه آرمانهایمان به باد رفت. خواهش می کنم از کسانی که در جام شرکت کننده هستند، در جام شرکت کننده بودند و الان نیستند و سرپرستهای محترم، قبل از جام به فکر قراردادها بیفتید، نه وقتی تیم به مراحل بالاتر راه یافت. جوانانمان را دلسرد نکنیم، همین ۴ تا جوانی که داریم یک کاری نکنیم که مهاجرت کنند و بگویند اصلا اینجا به درد نمی خورد، جامعه زرتشتی اینجوری و آنجوری است. این کار را نکنیم و اجازه دهیم که افراد بیایند کارشان را در صلح و آرامش انجام بدهند.

مطالب مرتبط با برچسب

گفتگو با فرهاد نیکجو، هماهنگ کننده سی و هشتمین دوره جام جان باختگان
در آیین پایانی سی و هشتمین دوره جام جان باختگان تنها نام قهرمان مسابقات فوتبال بزرگسالان اعلام شد، در همین راستا گفتگویی با بهرام بهمردی مسئول کمیته انضباطی زرتشتیان انجام دادیم:
تصاویری از حواشی روز پایانی جام جان باختگان
سی و هشتمین دوره پیکارهای ورزشی جام جان باختگان آدینه 5 امرداد ماه به کار خود پایان داد، تصاویری از حواشی روز پایانی این مسابقات را در ادامه مطلب ببینید:
تصاویری از رشته های انفرادی در روز پایانی جام جان باختگان
مسابقات تنیس روی میز، شطرنج و بدمینتون در شب پایانی سی و هشتمین دوره جام جان باختگان با حساسیت زیادی دنبال شدند.
گزارش تصویری از قهرمانان سی و هشتمین دوره جام جان باختگان(۲)
در مراسم پایانی سی وهشتمین دوره پیکارهای ورزشی جام جان باختگان از برترینهای این دوره از بازیها در رشته ها و رده های مختلف قدردانی شد.

یک دیدگاه برای گفتگو با فرهاد نیکجو، هماهنگ کننده سی و هشتمین دوره جام جان باختگان

  1. کورش ازیزد
    0

    با درود و خسته نباشید خواهش میکنم قانون جدید نگذارید مثل بازیکنی که در تیم گروهی شرکت میکند ولی در انفرادی نمی تواند شرکت کند ولی اگر شیرازی باشد مشکلی ندارد چطور در یک جام دو قانون وجود دارد با سپاس

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها