پنجشنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۸
آخرین خبر با عنوان ، اسامی کاندیداهای بازرسی انجمن زرتشتیان تهران در 5 ساعت قبل منتشر شده است .
»   نماینده زرتشتیان  »   نماینده زرتشتیان خواستار سرعت عمل مجمع تشخیص مصلحت شد
941 بازدید
۵ تیر ۱۳۹۷ , ساعت ۱۶:۰۶
نماینده زرتشتیان خواستار سرعت عمل مجمع تشخیص مصلحت شد

نماینده زرتشتیان خواستار سرعت عمل مجمع تشخیص مصلحت شد

دکتر اسفندیار اختیاری در سخنرانی میان دستور خود گفت که مردم ایران خواستار طرح هر چه سریعتر اصلاح قانون شوراها در مجمع تشخیص مصلحت نظام هستند.

نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی که سه شنبه ۵ تیر ماه به عنوان یکی از ناطقان میان دستور سخن می گفت، ضمن تشکر از تیم ملی فوتبال ایران از تیم اقتصادی کشور انتقاد کرد و از آنان خواست که از گفتاردرمانی دست بکشند و در بهبود شرایط اقتصادی گام بردارند.

دکتر اسفندیاراختیاری سپس به بدعتی عجیب در انتخابات ایران اشاره کرد و بیان کرد در کشور ایران که انتخابات از اصول اساسی آن است، پس از تایید انتخابات و تحلیف منتخبین، از حضور عضو زرتشتی شورای شهر جلوگیری می شود و تمام رایزنی ها بی نتیجه می ماند.

دکتر اسفندیار اختیاری حضور پیروان ادیان الهی در شوراهای شهر را بر اساس قانون مصوب سال ۱۳۷۵ دانست و با اشاره به اصل ۱۰۰ قانون اساسی تاکید کرد که قانون برای عضویت در شوراهای شهر و روستا هیچ تفاوتی بین ادیان و اقوام مختلف قائل نشده است.

نماینده زرتشتیان در مجلس که در سال گذشته طرح اصلاح قانون شوراها را با دو فوریت به صحن علنی آورد، در ادامه به روند تصویب این طرح در مجلس اشاره کرد و همراهی نمایندگان طیفهای مختلف سیاسی را نشانه ای از یکپارچگی ملی عنوان کرد. وی با اشاره به دلایل مختلف ارائه این طرح، خواستار هرچه سریعترقرار گرفتن آن در دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام و رای مثبت اعضاء به حضور پیروان ادیان الهی در شوراهای شهر و روستا شد.

 

متن کامل سخنان نماینده زرتشتیان در مجلس بدین ترتیب است:

 

خشنه اتره اهورهه مزداو

ایو پنتا، یو اشهه

“به نام دانای بزرگ هستی بخش”

“راه در جهان یکی است و آن راستی است”

 

درود می فرستم به ایران، به این مرز پرگهر، از شرق تا غرب و از شمال تا خلیج همیشه پارس. درود می فرستم به شهدای تا ابد جاوید ایران زمین، درود می فرستم به فرهنگ ایران، به مردم یکپارچه ایران.

در ابتدا لازم می دانم از تیم ملی فوتبال ایران که با تمام سختی ها و کاستی ها، ایرانیان را سرافراز کردند، سپاسگزاری کنم و آرزو دارم تیم اقتصادی ایران که این شرایط نابسامان اقتصادی را ایجاد کردند، کمی از این بزرگمردان، بیاموزند، از گفتاردرمانی دست بکشند و در بهبود شرایط اقتصادی گام بردارند.

روز شنبه جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام تشکیل شد. در این نشست انتظار می رفت که ادامه بررسی طرح تثبیت قانون شوراهای شهر و روستا که توسط کمیسیون سیاسی – امنیتی و کمیسیون  حقوقی- قضایی بررسی شده و یکبار نیز در مجمع با نگاه مثبت طرح شده بود، در دستور کار قرار گیرد.  طرحی که پس از آن در دستور کار مجلس قرار می گیرد که در انتخابات شوراهای شهر و روستا، در بدعتی عجیب برای کشوری که انتخابات، از اصول اساسی قانون اساسی آن است، پس از تایید انتخابات توسط هیات نظارت و تحلیف منتخبین، عضو زرتشتی شورای شهر یزد از حضور در شورای شهر منع می شود و با تمام رایزنی ها و تاکید مسئولین نظام، حکم موقت تعلیق ایشان، لغو نمی گردد.

طرحی که  با بیش از ۲۰۰ امضاء از طیف های مختلف سیاسی مجلس تهیه و دوفوریت آن با آرای مثال زدنی به تصویب رسید و به برگشت پیروان ادیان الهی به قانون شوراها تاکید کرده است. قانونی که پس از بازگشت از شورای محترم نگهبان، مجددا مجلس بر رای خود تاکید کرد.

طرحی که بر قانون شوراها مصوب سال ۱۳۷۵ که به درستی و بر اساس قانون اساسی تدوین و تصویب شده است و هیچگونه تفاوتی بین پیروان ادیان الهی قائل نیست، تاکیدکرده است. در اصل یکصدم قانون اساسی اینگونه آمده است:

“برای‏ پیشبرد سریع برنامه‏ های اجتماعی‏، اقتصادی‏، عمرانی‏، بهداشتی‏، فرهنگی‏، آموزشی‏ و سایر امور رفاهی‏ از طریق‏ همکاری مردم‏ با توجه‏ به‏ مقتضیات‏ محلی‏، اداره‏ امور هر روستا، بخش‏، شهر، شهرستان‏ یا استان‏ با نظارت‏ شورایی‏ به‏ نام‏ شورای‏ ده‏، بخش‏، شهر، شهرستان‏ یا استان‏ صورت‏ می‏ گیرد که‏ اعضای‏ آن‏ را مردم‏ همان‏ محل‏ انتخاب‏ می کنند. شرایط انتخاب‏ کنندگان‏ و انتخاب‏ شوندگان‏ و حدود وظایف‏ و اختیارات‏ و نحوه‏ انتخاب‏ و نظارت‏ شوراهای مذکور و سلسله‏ مراتب‏ آنها را که‏ باید با رعایت‏ اصول‏ وحدت‏ ملی‏ و تمامیت‏ ارضی‏ و نظام‏ جمهوری‏ اسلامی‏ و تابعیت‏ حکومت‏ مرکزی باشد، قانون‏ معین‏ می‏ کند.” این اصل هیچگونه محدودیتی برای اقوام و ادیان مختلف قائل نشده است، بلکه تاکید بر اصول وحدت ملی دارد.

نکته بسیار قابل تامل آن است که برای حذف تبصره حضور پیروان ادیان الهی در شوراهای شهر و روستا، به سخنان بنیانگذار انقلاب در مهرماه ۱۳۵۸ استناد شده است، بدون اشاره به زمان و مکان آن. امام بزرگوار سخنان اندیشمندانه ای برای پیروان ادیان الهی دارند که سالهاست زمینه وحدت و یکپارچگی ملی را ایجاد کرده است. ایشان در حسینیه جماران در ۲۷ آبان سال ۶۱ در ملاقات با نمایندگان همه اقلیت‌های دینی فرمودند: « ایران مال همه است و توحید، مذهب همه و ما ملت واحده هستیم». اینکه سخنان استنادی برای حذف پیروان ادیان الهی از قانون شوراها، به اقلیت های دینی ارتباط و اشاره ندارد، بارها توسط مسئولین محترم، حقوقدانان گرامی، بیت گرانقدر امام به طور کامل توضیح داده شده است. ولی نکته بسیار مهم دیگر بدون در نظر گرفتن موارد شرعی و قانونی، ترتیبات تاریخی این موضوع است. قانون اساسی در تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۵۸ یعنی بعد از سخنان استنادی به امام، توسط خبرگان قانون اساسی به اتمام می رسد و برای تایید نهایی به بنیانگذار انقلاب تقدیم می شود. ایشان نیز پس از مطالعه، بررسی و تایید، اجازه همه پرسی قانون اساسی را می دهند و در تاریخ ۱۱ آذرماه این همه پرسی برگزار می شود و قانون اساسی با بیش از ۹۹.۵ درصد آرا به تصویب می رسد. اکنون سوال اساسی این است که اگر منظور امام در این سخنان، پیروان ادیان الهی بود، حتما از سوی ایشان در اصل شوراهای قانون اساسی، قید مسلمان بودن، لحاظ می شد و سپس برای همه پرسی تنفیذ می کردند. مانند یک سری از اصول دیگر قانون اساسی که این قید را دارد، پس باید نتیجه گرفت که آن سخنان، مربوط به پیروان ادیان الهی نبوده است.

به این دلیل و دلایل بسیار دیگر، نمایندگان محترم مجلس بر حضور پیروان ادیان الهی در شوراهای شهر و روستا رای مثبت دادند. این همبستگی و اتحاد بین نمایندگان مجلس از هر جناح سیاسی  در ارائه و تصویب این طرح، علاوه بر تاکید بر یکپارچگی مردم این کشور، به این موضوع نیز اشاره می کند که یقیناً حل و فصل قانونی این موضوع در بستر قانون اساسی و با تعامل و همراهی و همگامی مجلس محترم، شورای محترم نگهبان و مجمع محترم تشخیص مصلحت نظام خواهد بود و اکنون باید با نگاه مصلحت نظام و همبستگی ایرانیان این مشکل را برطرف کرد.

نباید فراموش کرد که “ایران”با وجود همه اقوام، مذاهب و ادیان معنا پیدا می کند و همه آنان برای این مرز پرگهر، به دور از هر گونه وابستگی قومی و دینی، تلاش کرده اند و از جان گذشتند. افتخار ایرانیان این است که به عنوان اولین یکتاپرستان در درازنای تاریخ، همانگونه که رهبر بزرگ انقلاب فرمودند با تفاوت هر قوم، دین و مذهب، زیر نام زیبای “ایران”جمع هستند.

ملت ایران، هزاران سال است، به دور از گرایش‌های مختلف، خود را هم‌میهن می دانند. افتخار ایرانیان آن است که دارای حس همبستگی‌، فرهنگ، تمدن و تاریخ مشترکند و می دانند که در هر لحظه با یادآوری این مفاهیم عمیق و مثال زدنی، باید در راستای همبستگی ملی قدم بردارند.

با نگاه ویژه ای که اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام نسبت به این موضوع دارند، همه ایرانیان منتظر آنند که این طرح هرچه سریعتر در دستور کار مجمع قرار گیرد و با رای مثبت اعضاء به حضور پیروان ادیان الهی در شوراهای شهر و روستا، این با هم بودن را معنا کرده، که در این شرایط خاص سیاسی و اجتماعی، پیام بسیار ارزشمندی خواهد داشت.

در پایان آرزو دارم با اندیشه نیک، گفتارنیک و کردارنیک، کنار یکدیگر در جهت دوستی و برابری و سازندگی ایران بزرگ و عزیز کوشش نمائیم.

 

ایدون باد و ایدون ترج باد

دکتر اسفندیار اختیاری

نماینده ایرانیان زرتشتی

۵ تیرماه ماه ۱۳۹۷

گفتنی است پس از اینکه شورای نگهبان در بدعتی عجیب حضور پیروان ادیان الهی در شوراها را بر خلاف قانون دانست و حضور سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد توسط دیوان عدالت اداری تعلیق گردید، طرح دو فوریتی اصلاح و تثبیت قانون شوراها از سوی دکتر اسفندیار اختیاری در مجلس مطرح شد و کلیات و جزئیات این طرح به سرعت به تصویب نمایندگان رسید اما از سوی شورای نگهبان رد شد و پس از آن بود که مجلس آن را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داد، اما از ۲۴ دی ماه ۹۶ تاکنون با وجود اینکه طرح در دو کمیسیون مجمع مطرح شده و یک بار نیز در صحن اصلی مجمع بحث شده است ولی هنوز در مورد آن رای گیری نشده است.

مطالب مرتبط با برچسب

نماینده زرتشتیان خواستار سرعت عمل مجمع تشخیص مصلحت شد
نماینده ایرانیان زرتشتی برای دوازدهمین سال پیاپی به عنوان رئیس کمیته پژوهش و فناوری مجلس انتخاب شد.
نماینده زرتشتیان خواستار سرعت عمل مجمع تشخیص مصلحت شد
دکتر اسفندیار اختیاری، در نامه ای به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نسبت به بخشنامه تبعیض آمیز سازمان بهزیستی اعتراض کرد و خواستار اصلاح آن شد.
پیشنهاد دکتر اسفندیار اختیاری برای تشکیل کمیته مستقل بررسی سوانح هوایی
رئیس فراکسیون هوا فضا و هوانوردی مجلس در گفتگو با ایسنا پیشنهاد شکل گیری کمیته مستقل بررسی حوادث هوانوردی را مطرح کرده است.
شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری با حضور نماینده زرتشتیان تشکیل شد
شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری(عتف) با حضور دکتر اسفندیار اختیاری تشکیل شد.

یک دیدگاه برای نماینده زرتشتیان خواستار سرعت عمل مجمع تشخیص مصلحت شد

  1. مهرداد
    +1

    درود. به نیکی سخن گفتند.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • آخرین خبرها