چهارشنبه, ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
آخرین خبر با عنوان ، زیباسازی سازمان و باشگاه جوانان زرتشتی یزد در آستانه نوروز در 3 ساعت قبل منتشر شده است .
»   آن سوی مرزها, کنگره جهانی زرتشتیان, مراسم ها, یازدهمین کنگره جهانی زرتشتیان  »   دیدگاه کیخسرو مزدیسنی در مورد کنگره جهانی زرتشتیان
775 بازدید
۲۳ خرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۱۵:۰۶
دیدگاه کیخسرو مزدیسنی در مورد کنگره جهانی زرتشتیان

دیدگاه کیخسرو مزدیسنی در مورد کنگره جهانی زرتشتیان

کیخسرو مزدیسنی از ایرانیان زرتشتی ساکن پرت استرالیا است و از اعضای کمیته برگزاری یازدهمین کنگره جهانی زرتشتیان است، که نقش چشمگیری در حضور پر رنگ ایرانیان در کنگره داشت، دیدگاه وی را در مورد این کنگره جویا شدیم:

یازدهمین کنگره جهانی زرتشتیان از اول جون(یازدهم خرداد) در سالن کراون که یکی از سالن های مجلل پرت است با حضور حدود ۳۳۰ تن از ۱۴ کشور دنیا برپا شد.

 

در این متن به چند نکته جالب توجه کنگره اشاره خواهم کرد که البته دیدگاه شخصی بنده است و ارتباطی با کمیته برگزاری ندارد:

الف. در این کنگره برای اولین بار دو موبد ایرانی  در مراسم جشن خوانی موبدان پارسی را همراهی کردند، با این کار می خواستیم نشان بدهیم که همه زرتشتیان با وجود تفاوتهای فرهنگی، یک گروه و برابر هستند. از سوی دیگر برای اولین بار موبد زن در مراسم حضور داشت، البته کار ساده ای نبود و تلاشهای پشت پرده زیادی برای ان انجام شد، جا دارد از روشنفکری دوستان پارسی و موبدان در این زمینه سپاسگزاری کنم.

ب. یکی از مواردی که برای اولین بار رخ داد پخش زنده مراسم روز اول کنگره بود که با کمک گروهی در ایران به سرپرستی آقای فرزام خسرویانی و همکاری دکتر اختیاری، توانستیم روز اول کنگره را در سالن پردیس علم و فناوری به صورت زنده پخش کنیم. البته به دلیل اطلاع رسانی دیر هنگام نفرات کمی از این فرصت استفاده کردند. همچنین ما سعی کردیم در یک و نیم تا دو روز کنگره ترجمه همزمان انگلیسی به فارسی و در صورت نیاز فارسی به انگلیسی داشته باشیم، این کار نیز با سرپرستی آقای فرزام خسرویانی انجام شد و شرکت کنندگان کنگره با استفاده از یک اپلیکیشن می توانستند از این ترجمه همزمان استفاده کنند.

ج. به نظر من، پیامهایی که نماینده زرتشتیان در مجلس از رئیس مجلس و رئیس جمهور گرفته بودند و انعکاسی که در روزنامه های داخلی یافت،  به سندی ارزشمند برای جامعه زرتشتی تبدیل شد که با پشتکار دکتر اختیاری انجام شد و البته در کنگره های دیگر هم به نوعی دیگر بوده است.

د. حدود ۴۰ تا ۵۰ جوان از کشورهای مختلف در کنگره حضور داشتند، حضور این جوانان بسیار ارزشمند بود و البته به نظر من در نظر گرفتن برنامه های شاد و تفریحی در پایان هر روز از نقات قوت این کنگره بود و باعث حضور پر رنگ تر جوانان شده بود. از جمله برنامه های ارزشمندی که برای جوانان انجام شد، اشنایی و گفتگوی جوانان در قالب گروه های ۸ تا ۱۰ نفره بود که جوانان از کشورهای مختلف دنیا با کسب و کارهای هم آشنا شدند و برای موفقیت بیشتر با یکدیگر به بحث و گفتگو پرداختند و در میان این جوانان ۴ یا ۵ نفر از کارآفرینان جوان زرتشتی که سخنرانی نیز داشتند حضور داشتند. همچنین در این بخش وب سایتهایی معرفی شد که به معرفی کسب و کارها و تخصص های زرتشتیان جهان می پردازد.

 

با توجه به اینکه به عنوان برگزارکننده فرصت کافی برای شنیدن سخنرانی ها را نداشتم، اما برخی نکات جالب توجه در سخنرانیها:

  1. در مورد اینکه چرا غیر زرتشتیان نمی توانند به آتشکده ها در هندوستان وارد شوند از مانک بوج والا سئوال پرسیده شد و ایشان گفت در هندوستان با توجه به اینکه افراد بی سرپرست و فقیر زیاد است اگر این امکان فراهم شود، مورد سو استفاده بسیاری قرار می گیرد اما لزوما این روش نباید در کشورهای دیگر که این مشکلات را ندارد، اجرا شود. جالب است که پارسیان باتوجه به فرهنگ هندوستان این تصمیم را گرفتند، در نتیجه درکشورهای دیگر نباید کورکورانه از آن تبعیت کنند.
  2. با توجه به اینکه زرتشتیان سه تقویم متفاوت دارند، آقای فریبرز رهنمون که یکی از سخنرانان کنگره بود، طرح تقویم مزدیسنی که پیش از این مطرح شده بود، را پیگیری کرده و نتایج آن را در این کنگره ارائه کرد و پایه تقویم مزدیسنی را در بندهش یافته بود که شش ماه اول سال سی و یک روز بوده اند و به نظر می رسد که تقویم فعلی خورشیدی که در ایران استفاده می شود برگرفته از این تقویم است،
  3. دیوید ادامز مستند ساز شرکت sbs استرالیا که قبلا مستند مردمان آتش را ساخته بود، در این کنگره از مستند جدیدش که در حال آماده سازی است، سخن گفت و اشاره کرد که با کمک باستان شناسان فرانسوی در افغانستان، محل زادگاه اشوزرتشت را با تطبیق دادن مکانهای مختلف با توصیفات کتابهای مذهبی یافته است.
  4. خانم الیسون بتس باستان شناس استرالیایی، در سخنانش ریشه بسیاری از آداب مسیحیان قدیمی را دین زرتشتی و فرهنگ ایران باستان دانست و نمونه هایی را مورد اشاره قرار داد.

نقطه قوت: همه دوستان باشنده، نظم و ترتیب و حرفه ای بودن کنگره را تایید کردند و تمامی برگزارکنندگان کنگره دوستانه با شرکت کنندگان رفتار می کردند و در کنارشان بودند که این را مدیون فرهنگ استرالیا هستیم زیرا مردم اینجا همیشه دوستانه برخورد می کنند

نقطه ضعف: برای برخی از سخنرانی ها زمان کافی در نظر گرفته نشده بود و سخنرانها مجبور شدند خلاصه ارائه کنند. اگر فرصت بیشتری بود، مباحث بهتر مطرح می شد و حتی پرسش و پاسخ نیز شکل می گرفت.

مطالب مرتبط با برچسب

گزارش تصویری از روز سوم یازدهمین کنگره جهانی زرتشتیان(۲)
یازدهمین کنگره جهانی زرتشتیان روزهای ۱۰ تا ۱۴ خورداد ماه در پرت استرالیا برگزار شد. تصاویر ادامه مطلب نگاه دیگری است به روز سوم کنگره جهانی زرتشتیان:
گزارش تصویری از روز دوم یازدهمین کنگره جهانی زرتشتیان(۲)
یازدهمین کنگره جهانی زرتشتیان روزهای ۱۰ تا ۱۴ خورداد ماه در پرت استرالیا برگزار شد. تصاویر ادامه مطلب نگاه دیگری است به روز دوم کنگره جهانی زرتشتیان:
گزارش تصویری از روز نخست یازدهمین کنگره جهانی زرتشتیان(۲)
ازدهمین کنگره جهانی زرتشتیان روزهای ۱۰ تا ۱۴ خورداد ماه در پرت استرالیا برگزار شد. تصاویر ادامه مطلب نگاه دیگری است به روز نخست کنگره جهانی زرتشتیان:
دیدگاه دکتر مهران سپهری در مورد کنگره جهانی زرتشتیان
اولین کنگره جهانی زرتشتیان، حدود 50 سال پیش با ایده و همت انجمن زرتشتیان تهران، با شکوه و مشارکت زیاد در تهران برگزار شد.

یک دیدگاه برای دیدگاه کیخسرو مزدیسنی در مورد کنگره جهانی زرتشتیان

  1. فرامرز پوررستمی
    0

    با درود. یک گفت وگوی خوب و روشنگر بود. آگاهی های خوبی داد و بهره بردم. شادباشید دوستان.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها