چهارشنبه, ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
آخرین خبر با عنوان ، زیباسازی سازمان و باشگاه جوانان زرتشتی یزد در آستانه نوروز در 4 ساعت قبل منتشر شده است .
»   آن سوی مرزها, کنگره جهانی زرتشتیان, مراسم ها, یازدهمین کنگره جهانی زرتشتیان  »   دیدگاه دکتر مهران سپهری در مورد کنگره جهانی زرتشتیان
633 بازدید
۱۹ خرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۲۳:۴۶
دیدگاه دکتر مهران سپهری در مورد کنگره جهانی زرتشتیان

دیدگاه دکتر مهران سپهری در مورد کنگره جهانی زرتشتیان

اولین کنگره جهانی زرتشتیان، حدود ۵۰ سال پیش با ایده و همت انجمن زرتشتیان تهران، با شکوه و مشارکت زیاد در تهران برگزار شد.

هدف برگزارکنندگان، با هم بودن و گردهمآیی سران و صاحبنظران زرتشتی، جهت پرداختن به موضوعات کلیدی دینی و اجتماعی زرتشتیان سراسر جهان بود. کنگره دوم ۴ سال بعد، به صورت مشابه و به عنوان بالاترین مجمع و مرجع جامعه جهانی زرتشتیان، در بمبئی هند تشکیل شد. مقرر شد که این کنگره هر ۴ سال یکبار بصورت چرخشی برای برنامه­ ریزی، تصمیم­ گیری و اطلاع رسانی مسائل کلیدی جامعه در یکی از مراکز اصلی سکونت زرتشتیان برگزار شود.

بهترین و باشکوه ترین کنگره جهانی زرتشتیان در سال ۱۳۷۵ (۱۹۹۶ میلادی) در تهران (کنگره ۶ جهانی) برگزار شد. این کنگره با حضور بیش از ۶۰۰ نفر زرتشتی از سراسر جهان به مدت ۴ روز در محل سالن همآیش­های صدا و سیما بود. این گردهمایی با حضور و بیان دیدگاه های ریاست وقت مجلس شورای اسلامی ایران (آیت الله هاشمی رفسنجانی)، ریاست جهمور (حجت الاسلام خاتمی) و رهبر گرانقدر انقلاب (آیت الله خامنه­ ای) همراه بود. کنگره جهانی زرتشتیان در ایران با سخنرانی حجت الاسلام حجتی کرمانی، شادروان کسری وفاداری، اینجانب و دکتر فرهنگ مهر، ضیافت­های سازمان زنان و انجمن تهران، و تورهای شهرهای مختلف زرتشتی­ نشین برنامه ریزی شده بود.

در کنگره بعدی در شهر هوستون تکزاس آمریکا، تعدادی از زرتشتیان از ایران موفق به دریافت ویزا شدند. کنگره های انگلستان، دبی و هند نیز با شکوه و فراگیری خاصی برگزار شدند، در طول این سالها و به تدریج محتوا و شکل برگزاری کنگره جهانی زرتشتیان تغییر یافته است و در پی انصراف سنگاپور از برگزاری کنگره یازدهم، انجمن زرتشتیان شهر پرت استرالیا (با ۳۰۰ نفر زرتشتی) برگزاری کنگره جهانی زرتشتیان را عهده­ دار شد که عملا خوب و مناسب برگزار کرد.

کنگره استرالیا در شروع فصل زمستان در نیمکره جنوبی برنامه ریزی شده بود و مهمترین دستاورد آن این است که با هم بودن زرتشتیان در سراسر جهان ادامه دارد، حتی اگر این کنگره به موضوعات اجرایی کمتر بپردازد. مرجع تصمیم گیری برگزاری کنگره به عهده کارگروه جهانی است که با توجه به محدودیت های خاصی که برای تابعین کشورهای مختلف وجود دارد، مکان برگزاری را انتخاب می کنند. اجراکنندگان این کنگره، با تمام محدودیت­ها، سنگ تمام گذاشتند که جای قدردانی و تشکر دارد. هدف این یادداشت نقد محتوای کنگره نیست، بلکه بیان برخی از نکات موجود در آن از نظر شخصی و کلی است.

بزرگترین نکته مثبت این گردهمایی، پیام­های رییس محترم جمهور و رییس محترم مجلس شورای اسلامی ایران به کنگره جهانی زرتشتیان بود که توسط نماینده محترم زرتشتیان ایران در مجلس خوانده شد. این پیام ها شامل مفاهیم بسیار مهمی بود که برای زرتشتیان در تاریخ مستند و ثبت گردید.

نکته مثبت دیگر اینکه، یک گروه ۷ نفره از انجمن پرت با تمام وجود به برگزاری کنگره همت گماشتند و با صرف وقت، کار تیمی و تعامل با انجمن­های زرتشتی سراسر دنیا، با نوآوری و فداکاری زیاد، موفق به برگزاری کنگره­ جهانی شدند.

محل برگزاری کنگره در مجموعه کراون شهر پرث استرالیا چشمگیر بود. پذیرایی بسیار خوب، راهنمایی شرکت کنندگان، برنامه­های فرهنگی، مدیریت جلسات و فرصت تعامل با سخنران به جذابیت این کنگره افزود.

البته کنگره از مراکز اصلی زرتشتیان بسیار دور و هزینه شرکت در کنگره بسیار زیاد بود. به این علت اکثر مسئولان و روسای انجمن­های زرتشتیان غایب بودند. این موضوع که کنگره بعدی جهانی در نیویورک آمریکا  برگزار خواهد شد، با توجه به موضوعات سیاسی، مشکلات بخصوص اخذ ویزا بیشتر نمایان خواهد شد. در این زمینه تذکرات لازم داده شده است که درصورتیکه مشکل اخذ ویزا برطرف نگردد، مکان کنگره بازنگری شود.

نکته مثبت دیگر، موضوع کاربردی کنگره، کارآفرینی بود که به موضوع اشتغال و شرکت­های نوپای زرتشتیان پرداخت. ایرانیان زرتشتی، شامل کارآفرین ایرانی از آمریکا و جوان زرتشتی از یزد و ۴ سخنران ایرانی، در این زمینه خوش درخشیدند.

البته تفاوت شدید نظرات و افکار افراد محترمی که بسیار محافظه­ کار یا مدرن اندیش بودند به هنگام سخنرانی، همراه با تفاوت ظاهر و اجرای مراسم موبدان در کنگره مشخص بود.

نکته مثبت دیگر اینکه با همت برگزارکنندگان کنگره و مترجمان ایرانی، جلسات کنگره همزمان به دو زبان فارسی و انگلیسی در محل کنگره قابل دسترسی بود. برخی از جلسات نیز همزمان در تهران برای علاقمندان به زبان فارسی پخش گردید. البته برنامه های فرهنگی و تشریفاتی از زمان مفید کنگره کاسته بود.

در انتها به نظر می رسد این نوع کنگره ها باید زمانی به جمع بندی و نتیجه گیری از آن اختصاص بدهند و نتایج آن در بیانیه نهایی کنگره دیده شود، البته شرط این موضوع آن است که حضور مسئولین نهاد های زرتشتیان در جهان در این گردهمایی پر رنگتر گردد.\

مطالب مرتبط با برچسب

گزارش تصویری از روز سوم یازدهمین کنگره جهانی زرتشتیان(۲)
یازدهمین کنگره جهانی زرتشتیان روزهای ۱۰ تا ۱۴ خورداد ماه در پرت استرالیا برگزار شد. تصاویر ادامه مطلب نگاه دیگری است به روز سوم کنگره جهانی زرتشتیان:
گزارش تصویری از روز سوم یازدهمین کنگره جهانی زرتشتیان(۲)
کیخسرو مزدیسنی از ایرانیان زرتشتی ساکن پرت استرالیا است و از اعضای کمیته برگزاری یازدهمین کنگره جهانی زرتشتیان است، که نقش چشمگیری در حضور پر رنگ ایرانیان در کنگره داشت، دیدگاه وی را در مورد این کنگره جویا شدیم:
گزارش تصویری از روز دوم یازدهمین کنگره جهانی زرتشتیان(۲)
یازدهمین کنگره جهانی زرتشتیان روزهای ۱۰ تا ۱۴ خورداد ماه در پرت استرالیا برگزار شد. تصاویر ادامه مطلب نگاه دیگری است به روز دوم کنگره جهانی زرتشتیان:
گزارش تصویری از روز نخست یازدهمین کنگره جهانی زرتشتیان(۲)
ازدهمین کنگره جهانی زرتشتیان روزهای ۱۰ تا ۱۴ خورداد ماه در پرت استرالیا برگزار شد. تصاویر ادامه مطلب نگاه دیگری است به روز نخست کنگره جهانی زرتشتیان:

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها