چهارشنبه, ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
آخرین خبر با عنوان ، زیباسازی سازمان و باشگاه جوانان زرتشتی یزد در آستانه نوروز در 3 ساعت قبل منتشر شده است .
»   انجمن ها, پردیس علم و فناوری, علمی  »   خلاصه سخنرانی دکتر بهشید برخوردار در برنامه دانش و دانشوری
436 بازدید
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ , ساعت ۹:۴۸
خلاصه سخنرانی دکتر بهشید برخوردار در برنامه دانش و دانشوری

خلاصه سخنرانی دکتر بهشید برخوردار در برنامه دانش و دانشوری

دکتر بهشید برخوردار روز آدینه ۲۸ اردیبهشت ماه در برنامه دانش و دانشوری به سخنرانی پرداخت. خلاصه این سخنرانی که به میزبانی پردیس علم و فناوری انجام شد، بدین ترتیب است:

در این سخنرانی که با موضوع “علم، زندگی، اخلاق” ارائه گردید نقش کاربردی اخلاق در علم و زندگی انسان ها با محوریت کشاورزی و کیفیت مواد مصرفی که باعث ایجاد سلامتی چه در بعد جسم و چه در بعد روح می شود مد نظر بوده است .

محوریت اول نقشی که ادیان در رعایت اخلاق در علم و زندگی خصوصا در سبد غذایی دارند. محوریت دوم نقشی که علوم تجربی در اخلاق زیستن در زندگی بشر داشته است. محوریت سوم یافتن و ارایه راهکارهایی است که می توان به کمک آن اخلاق را در علم و زندگی مشاهده کرد تا بدین طریق مردم در زندگی به تغذیه سالم و با کیفیت روی آورند. چگونه می شود با یک استراتژی مناسب با رعایت اصول عالی اخلاق جلوی کم رنگ شدن فضایل اخلاقی را در علم و زندگی ما آدمیان گرفت؟ چگونه می شود معرفت اخلاقی را تبدیل به عمل اخلاقی کرد؟ و چگونه می توان شکا ف میان معرفت اخلاقی و عمل را در علم و زندگی جاری در دنیای امروز پر کرد و همچنین علل وجودی شکاف میان گفتار تا کردار را ؟

در محوریت اول آنچه که در زندگی اهمیت دارد شکل گیری فضایل اخلاقی از کودکی است بدین معنی که ما باید آنگونه تربیت می شدیم که باور کنیم که باید با دیگران آن چنان رفتار کنیم که خوش داریم دیگران با ما رفتار کنند که این مهم از آموزه های مشترک همه ادیان در جهان  است که ضرورت دارد برای رسیدن به خودشناسی بیشتر به آن بیندیشیم. در محوریت دوم نقش چگونگی آموزش به دبستانی ها و پیش دبستانی ها است. کودکان پرسشگر، خلاق، صبور، نظم پذیر، خطر پذیر، دارای روحیه گفتگو و تعامل دارای روحیه مشارکت جمعی نتیجه چنین آموزشی است که آنها اخلاق زیستن را بهتر از دیگران رعایت خواهند کرد .

نو شدن و تازه شدن با جاری شدن آموزش و مطالعه و تفکر و تحقیق با خلق یک ایده در زندگی  ایجاد می گردد و آن راهکار موثری است که در دنیای امروز در مساله تغذیه و رابطه آن با سلامتی می تواند نقش آفرینی نماید. در واقع (راه در جهان یکی است و آن راه راستی است ) یا (بیایید  از کسانی شویم که زندگانی را تازه می سازند ) خلق یکی از همین ایده هاست که باید این دعوت اشوزر تشت اسپنتمان را فهمید و به آن عمل کرد.

متاسفانه نبود عنصر آگاهی و مصرف بی رویه کود و سموم شیمیایی (آفت کش ها) در مزارع و عدم کسب فضایل اخلاقی و گرایش به ثروت اندوزی و زیاده خواهی از مسیر غیر اخلاقی و وجود بسیاری از آسیب های اجتماعی سبب شده که زندگی و سلامت انسان ها در معرض خطر قرار گیرد که ضرورت دارد در برنامه های بلند مدت،آموزش و مطالعه و اندیشیدن و تحقیق را در زندگی جدی بگیریم .

مردم فقیر و نیازمند در دنیا نباید تبدیل به ابزار آزمایشگاهی  شوند و برای یافتن نتیجه با محصولات تراریخته آزمایش شوند. سوء استفاده از جهل و نادانی و فقر مردم و خوراندن محصولات تراریخته تایید نشده از بد اخلاقی های نابخشودنی است که باید مورد توجه ما هم قرار بگیرد. البته می شود در دنیای امروز از راهکارهای کوتاه مدت و میان مدت هم بهره  جست و آن خرید زمین (با مترمربعی حداقل ۲۰ هزار تومان ) و کشت و تولید محصولات سالم تا تهیه و خرید برنج و چای و….ارگانیک و سالم از مزارع تایید شده در مازندران و گیلان (شماره های تماس جهت مشاوره: ۰۹۱۹۵۱۱۵۶۷۰، ۰۹۳۸۵۷۹۰۷۶۵) و یا سایر نقاط ایران  است که با هدف حمایت از تولید ملی این محصولات در سبد غذایی قرار گیرد. بنابراین نقشی را که مساله تغذیه و سلامتی درپایه و بنیان یک زندگی موفق و سرشار از تلاش و سازندگی تشکیل می دهد را باید جدی گرفت. آموزش، استفاده نکردن از محصولات ناشناخته مثلا ده محصول تراریخته بدون گواهی وارداتی به ایران و روی آوردن و استفاده مردم از محصولات سالم کشاورزی و باغی با کسب دانش و اطلاعات لازم مورد توصیه بوده است که باید مورد توجه ویژه هموطنان قرار گیرد.

مطالب مرتبط با برچسب

سمینار درآمدی بر دانش و فناوری نانو برگزار شد
با حضور و سخنرانی دکتر افشین نمیرانیان، سمینار درآمدی بر دانش و فناوری نانو برگزار شد.
سمینار درآمدی بر دانش و فناوری نانو برگزار شد
سمینار «درآمدی بر دانش و فناوری نانو» با سخنرانی دکتر افشین نمیرانیان برگزار می شود.
دوره مقدماتی مدیریت استراتژیک برگزار می شود
گروه دانش و دانشوری دوره مقدماتی مدیریت استراتژیک را برگزار می کند.
گزارش تصویری از پایان دوره مدیریت پروژه با حضور عضو شورای شهر تهران
نشست پایان دوره مدیریت پروژه با حضور دکتر مجید فراهانی عضو شورای شهر تهران و دکتر اسفندیار اختیاری، نماینده ایرانیان زرتشتی، در پردیس علم و فناوری برگزار شد.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها