چهارشنبه, ۰۱ خرداد ۱۳۹۸
آخرین خبر با عنوان ، جزئیات برنامه دوره شاد و گفتگوی ماه خورداد در 8 ساعت قبل منتشر شده است .
»   نشست انجمن ها  »   صورتجلسه بیست و نهمین گردهمایی انجمنها و نهادهای زرتشتی
834 بازدید
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ , ساعت ۱۵:۰۹
صورتجلسه بیست و نهمین گردهمایی انجمنها و نهادهای زرتشتی

صورتجلسه بیست و نهمین گردهمایی انجمنها و نهادهای زرتشتی

بیست و نهمین گردهمایی انجمنها و نهادهای زرتشتی به میزبانی انجمن زرتشتیان کوچه بیوک روز گذشته برگزار شد.

صورت جلسه این نشست که در پایان نشست به امضای نمایندگان انجمنها رسید را می توانید در ادامه مطلب بخوانید:

بیست و نهمین نشست انجمن ها و ارگانهای زرتشتی سراسر کشور در روز مانتره سپند ایزد و اردیبهشت ماه برابر با آدینه ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ به میزبانی انجمن زرتشتیان کوچه بیوک از ساعت ۸ و نیم  بامداد شروع شد.

در ابتدای جلسه موبد افلاطون یزدانی، رئیس انجمن زرتشتیان کوچه بیوک، ضمن خیر مقدم به حاضران، تاریخچه ای کوتاه از کوچه بیوک و عملکرد آن انجمن را ارائه کرد. اسفندیار اختیاری نماینده ایرانیان زرتشتی نیز از انجمن زرتشتیان کوچه بیوک بدلیل میزبانی این نشست قدردانی کرد و پس از معرفی اعضای، این نشست آغاز شد.

اولین دستور جلسه گزارش کمیسیون ها و کارگروه های تخصصی بود. در ابتدای این دستور جلسه، گزارش کارگروه وقف که به میزبانی انجمن زرتشتیان  کرمان تشکیل شده است، ارائه شد. با اشاره به قوانین وقف مقرر شد در رابطه با استفاده از نرم افزار مشترک و جامع وقف، همه انجمن ها مشارکت فعال داشته باشند و مسئول خود را به انجمن زرتشتیان کرمان معرفی نمایند.

کمیسیون دینی گزارش عملکرد خود را ارائه کرد. در این رابطه به افزایش سوالات دینی زرتشتیان در کنکور سال ۹۷ اشاره شد و مقرر شد تا به اطلاع دانش آموزان مربوطه رسانده شود تا از این موقعیت برای بهتر کردن رتبه کنکور خود تلاش کنند.

گزارش کمیسیون ورزش ارائه شد. با توجه به نشست دست اندرکاران ورزش زرتشتیان یزد در سازمان و باشگاه جوانان زرتشتی استان یزد مقرر شد تا رویکرد کمیسیون ورزش استان یزد، سیاستگذاری ورزش در  استان باشد و با حضور دست اندرکاران و علاقمندان ورزش برگزار گردد. دبیرخانه این کمیسیون، سازمان و باشگاه جوانان زرتشتی استان یزد تعیین گردید.

در رابطه با مددکاری و کارگروه مربوطه، گزارش ارائه شد و مقرر شد تا این کارگروه با هدف یکپارچه سازی اطلاعات تشکیل گردد و گزارش خود را در همایش بعدی ارائه کنند.

گزارشی از صدور کارت عضویت در انجمن های زرتشتیان در استان یزد مطرح گردید. مقرر شد تا بصورت آزمایش در استان یزد اجرا گردد و نتایج آن در همایش های بعدی انجمن ها، ارائه گردد.

بررسی برخی از قانون مدنی، دستور جلسه بعدی بود که گزارش کامل از برخی از این مواد توسط دکتر اسفندیار اختیاری به اطلاع حاضران رسانده شد. در این رابطه و موارد دیگر قرار شد جلسات اطلاع رسانی ویژه با حضور نماینده ایرانیان زرتشتی و با هماهنگی انجمن ها در شهرهای مختلف برگزار شود. همچنین نماینده ایرانیان زرتشتی با مروری بر قوانین اصلی، سپس به ماده ۴ قانون حمایت از خانواده اشاره کرد. تبصره ماده ۴: به دعاوی اشخاص موضوع اصول دوازدهم (۱۲) و سیزدهم (۱۳) قانون اساسی حسب مورد طبق قانون اجازه رعایت احوال شخصیه ایرانیان غیرشیعه در محاکم مصوب ۳۱/۴/۱۳۱۲ و قانون رسیدگی به دعاوی مطروحه راجع به احوال شخصیه و تعلیمات دینی ایرانیان زرتشتی، کلیمی و مسیحی مصوب ۳/۴/۱۳۷۲ مجمع تشخیص مصلحت نظام رسیدگی می ‌ شود.

تصمیمات مراجع عالی اقلیت‌های دینی مذکور درامور حسبی و احوال شخصیه آنان از جمله نکاح و طلاق، معتبر و توسط محاکم قضائی بدون رعایت تشریفات، تنفیذ و اجراء می ‌ گردد. در این رابطه مصوبه شده بود که کارگروه بازنگری آیین نامه احوال شخصیه زرتشتیان ایران توسط انجمن موبدان تهران مدیریت شود. انجمن موبدان بر اساس قوانین دینی و مشاوره حقوقی لازم، پیشنهاد های دیگری مربوط به تغییر مواد آیین نامه احوال شخصیه را به انجمن ها زرتشتیان سراسر کشور ارائه کرد. در این رابطه مقرر شد تا پیشنهاد مربوط به هر ماده برای انجمن ها ارسال تا پس از ارائه نتیجه نهایی، موضوع در جلسه انجمن ها به رای گیری گذاشته شود. در این رابطه مقرر شد تا جلسات تکمیلی با حضور انجمن ها و انجمن موبدان تشکیل گردد.

جدول امتیازات بودجه دستورجلسه بعدی بود که با مروری بر مصوبات قبلی بخصوص از سال ۱۳۸۷ تاکنون، جدول بودجه و پروژه های به شرح پیوست مورد تصویب قرار گرفت و مقرر شد انجمن ها پیشنهادهای خود را برای تصحیح جداول بودجه ارسال کنند.

مطالب مرتبط با برچسب

گزارش تصویری از بیست و نهمین گردهمایی انجمنها و نهادهای زرتشتی
بیست و نهمین گردهمایی نمایندگان انجمنها و نهادهای زرتشتی سراسر کشور آدینه 28 اردیبهشت ماه در تالار زرتشتیان کوچه بیوک یزد برگزار شد.

یک دیدگاه برای صورتجلسه بیست و نهمین گردهمایی انجمنها و نهادهای زرتشتی

  1. ناشناس
    +2

    پس کو این شرح پیوست

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها