یکشنبه, ۳۰ دی ۱۳۹۷
آخرین خبر با عنوان ، بازدید نونهالان مرکز نهال و گرامیداشت جشن بهمنگان در پارک کودک فروهر در 3 روز قبل منتشر شده است .
»   تصاویر, فرهنگی  »   گزارش تصویری از شاهنامه خوانی بانو پریا ماوندی در شب شاهنامه و اخلاق
592 بازدید
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ , ساعت ۷:۱۴
گزارش تصویری از شاهنامه خوانی بانو پریا ماوندی در شب شاهنامه و اخلاق

گزارش تصویری از شاهنامه خوانی بانو پریا ماوندی در شب شاهنامه و اخلاق

به مناسبت بزرگداشت مقام فردوسی، نشست شب شاهنامه و اخلاق همراه با نقالی موبدیار پریا ماوندی، شاهنامه خوان جوان زرتشتی برگزار شد.

این برنامه پسین چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه و به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و با همکاری مجله بخارا انجام شد و به گزارش روابط عمومی ارشاد استان تهران، در کنار شاهنامه خوانی موبدیار پریا ماوندی، سخنرانی های انجام شده بدین ترتیب بود:

دکتر مهرشاد کاظمی معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران بیان کرد: اخلاق والاترین گرایش آدمی است، زیرا در سایه اخلاق، شخصیت حقیقی انسان ها شناخته می شود؛ از این رو بررسی و تحلیل مقوله های اخلاقی در متون معتبر فرهنگی اهمیت دارد و شاهنامه فردوسی یکی از ارزنده ترین این متون است که برای تهذیب نفوس و ترویج فضائل اخلاقی چراغ توفیق و هدایتی فرا راه آدمیان می تواند باشد.

در ادامه دکتر فریدون جنیدی رئیس بنیاد نیشابور شاهنامه را عظیم ترین گفتار جهان معرفی کرد و در باب اخلاق در شاهنامه اشاره به سخن فردوسی در خصوص زنان کرد و گفت: بر خلاف دیگر شاعران که در وصف زنان از ظاهر آنها سخن گفته اند فردوسی ده صفت را برای زنان نیکو برشمرده است و آن ده صفت را پارسا و رایزن، بلندبالا و گیسو بلند، سخن گو، با دانش، نازدار همراه با شرم، خردمند، سخن گفتن نیک و آوای گرم معرفی کرد.

دکتر مهری بهفر درباره اخلاق در شاهنامه گفت : اخلاق در شاهنامه با تمام تنوع و وجوه پیدا و پنهان و مضمر و صریح بخش ، ابر ساختار یا پایه گذار گفتمان اخلاق گرای تاریخی در پند و اندرز و شاهانه است. شاهنامه مثل اعلای خصیصه ی عام هستی اخلاقی است.

او ادامه داد: اخلاق در شاهنامه معطوف به اخلاق فردی و فردیت، به حرفه، طبقه، صنف، گروه اجتماعی و در نهایت سیاست است و استمرار حقیقت اخلاقی مندرج در شاهنامه از حقیقت امروز ما می گوید. بهفر خاطرنشان کرد: گفتگو، مدارا و پیمان منش بودن بحث روز سیاسی امروز است.

ز پیمان گردند ایرانیان           از این در کنون بیم زیان

دکتر احمد تمیم داری نیز به وظیفه مطالعاتی بسیار سنگین عصر جدید اشاره کرد و گفت: ادبیات ما جهان را متحول کرده است و ما باید از آن حفاظت کنیم.

تمیم داری گفت: در شاهنامه مسئله هنر مطرح شده است و هنر یعنی فضیلت های اکتسابی و مسئله دیگر گوهر است و آن فضیلت ذاتی و استعداد درونی است و مسئله بعدی نژاد و وراثت است که بیان شده است. او ادامه داد: در گذشته و در اشعار ما مسائل اخلاقی رونق داشته و حتی برای راه رفتن، چگونگی نشستن و حرف زدن، قلم تراشی ، ناخن گرفتن و … اشعاری وجود داشته است که امروزه بیان مسائل اخلاقی در اشعار کمتر دیده می شود .

تمیم داری افزود: فردوسی در شاهنامه خود داشتن بیم و شرم از خدا، رعایت عدالت و حق در مورد تن آدمی، دخالت نکردن در کار دیگران و هرآنچه برای خود می خواهی برای دیگران خواستن را چهار دلیل آرام شدن دل و قلب معرفی کرده است.

احمد مسجد جامعی نیز در روز بزرگداشت فردوسی گفت: امروزه جعل آثار هنری و دانشگاهی موجب نگرانی شده است و فردوسی در عصری که قوانین حمایت از مولفان و مصنفان وضع نشده بود و قابل پیگرد قانونی نبود با دقتی شرافتمدانه به ذکر منابع اثرش می پردازد.

او اضافه کرد: هرچند یکی از حقوق پدید آورنده اثر، دریافت حق التالیف است، اما فردوسی در این کار ناکام ماند و از سوی محمود غزنوی مورد آزار قرار گرفت.

مسجدجامعی گفت: به هر حال فردوسی خود پایبند امانت داری و رعایت حق مولف بود؛ چیزی که امروز از آن بسیار دور شده ایم  و نیک است باز به اصل خویش برگردیم.

عکس از مهربان افسرکشمیری

مطالب مرتبط با برچسب

یک دیدگاه برای گزارش تصویری از شاهنامه خوانی بانو پریا ماوندی در شب شاهنامه و اخلاق

  1. مادر نوجوان شاهنامه خوان زرتشتي
    +5

    بانو موبدیار پریا ماوندی، رنگ صدا و آوای شاهنامه خوانی و سبک اجرای شما منحصر به فرد و بی نظیر است. اجراهای شما در همایش های ملی میهنی و با حضور اساتید بزرگ کشور باعث افتخار ایرانیان و زرتشتیان است. تندرست، شاد و پیروز باشید.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها