شنبه, ۰۵ خرداد ۱۳۹۷
آخرین خبر با عنوان ، هشتمین دوره مسابقه توپ طلایی برگزار شد در 7 ساعت قبل منتشر شده است .
»   دینی  »   سخنرانی موبدیار دکتر راشین جهانگیری در گاهنبار آدریان بزرگ
395 بازدید
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۱۶
سخنرانی موبدیار دکتر راشین جهانگیری در گاهنبار آدریان بزرگ

سخنرانی موبدیار دکتر راشین جهانگیری در گاهنبار آدریان بزرگ

موبدیار دکتر راشین جهانگیری در گاهنبار آدریان بزرگ از اهمیت تندرستی و کیفیت زندگی گیتوی در اوستا سخن گفت.

وی روز آدینه ۲۱ اردیبهشت ماه و پس از برگزاری آیین گاهنبار اینگونه گفت: به مناسبت فرارسیدن هفته ورزش و تربیت بدنی زرتشتیان که هر ساله از ورهرام تا اشتاد ایزد و اردیبهشت ماه برگزار می شود، نیکوست که درباره اهمیت تن درست و بدن سالم در دین زرتشتی اندکی گفتگو کنیم.

موبدیار جهانگیری دین زرتشتی را یکی از ویژه ترین دین ها دانست زیرا به همان اندازه که به جایگاه مینو و روان آدمی ارزش ویژه اختصاص داده برای تن و جسم آدمی و چگونگی کیفیت زندگی گیتوی مردم هم به همان نسبت اهمیت قائل شده است و افزود: در پیام های ارزشمند گاهان و اوستا در این باره به مراتب گفتگو شده است.

به گفته این پژوهشگر زرتشتی، نمونه بسیار آشنا در این مورد بخشی از اوستای سروش واژ است که هر زرتشتی در اوستای روزانه بارها آن را تکرار می کند. خواندن اوستا و متن اوستایی و نیایش و نماز روزانه ارزشمند است اما کافی نیست بلکه چه خوب است بدانیم که به زبان اوستایی چه چیزی را بیان کرده و از اهورامزدا خواستاریم. در بخش پایانی اوستای سروش واژ می خوانیم:

اهمایی رئشچه خورنسچه

اهمایی تَنوُ دروتاتم

اهمایی تَنوُ وزدوره

اهمایی تَنوُ ورثرم

اهمایی ایشتیم پئوروش خواثرام

اهمایی آسنام چیت فرزئینتیم

اهمایی درغام درغو جیتیم

اهمایی وهیشتم اهوم اشه انام رئوچنگهم  ویسپو خواثرم

در این بخش آرزو شده، اهورامزدا به کسی که بهترین را در زندگی انتخاب می کند فر و شکوه و درستی تن، پایداری تن، پیروزی تن، خاطر آسوده، فرززندان نام آور و زندگانی دراز و دیگر داده های نیک عطا کند.

موبدیار دکتر راشین جهانگیری در ادامه بیان کرد: به وضوح می بینیم که در این پیام کوتاه حداقل سه تقاضا برای تن یا همان تَنوُ اوستایی خواسته شده است و واژه تن فارسی از واژه تنوُ اوستایی آمده است. بنا به باور ما زرتشتیان که در آموزه های دینی آمده است، تن به این دلیل که جایگاه استقرار جان و روان در این جهان گیتوی است، بسیار مورد توجه است. در حقیقت انسانهایی که به تن و فیزیک و جسم خود به اندازه نمی پردازند و به آن نمی اندیشند، دچار درگیری ذهنی و نژندی روان می شوند. در گاهان هم اشوزرتشت برای خود و پیروان راستی خواستار زندگانی دراز و پایداری تن در کنار آرامش و خشنودی روان است.

وی در پایان اضافه کرد: ما زرتشتیان وظیفه و خویشکاری داریم که از تن و بدن خود به درستی مراقبت و پاسداری کنیم. وظیفه داریم با بهره وری از خوراک سالم، ورزش کردن و خواب مناسب، خانه روانمان را استوار و پایدار و آراسته و شایسته نگهداریم.

مطالب مرتبط با برچسب

گزارش تصویری از حضور نونهالان مهدکودک سپند در آدریان بزرگ
به مناسبت هفته ورزش همگانی زرتشتیان نونهالان مهدکودک سپند دوشنبه 24 اردیبهشت ماه به آدریان بزرگ تهران رفتند.
گزارش تصویری از آیین گاهنبار در آدریان بزرگ
در هفته ورزش همگانی زرتشتیان آیین گاهنبارخوانی به یاد بانیان زمین و ساختمان چند منظوره ورزشی آدریان بزرگ برپا شد.
ششمین مسابقه توپ طلایی برگزار شد
گروه ورزش همگانی ورهرام ششمين بازي از مسابقات فوتبال توپ طلايي ورهرام را در آدریان بزرگ برگزار کرد.
گزارش و تصاویری از گرامیداشت اشتاد ایزد و اسفند ماه در آدریان بزرگ
اشتاد ايزد، روز نيايش و ورزش و ديدار با سالمندان زرتشتي به همراه برنامه تغذيه با خوراك هاي سالم در بامداد روز بيستم اسفندماه برابر با روز اشتاد در آدريان بزرگ گرامي داشته شد.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها