چهارشنبه, ۰۲ امرداد ۱۳۹۸
آخرین خبر با عنوان ، گزارش تصویری از آتش افروزی سپیده دم اورمزد و فروردین ماه در شریف آباد در 17 دقیقه قبل منتشر شده است .
»   تصاویر, دینی  »   شب اول ، دوم و سوم هیرومباگویی در شریف آباد
1,291 بازدید
۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ , ساعت ۰:۴۸
شب اول ، دوم و سوم هیرومباگویی در شریف آباد

شب اول ، دوم و سوم هیرومباگویی در شریف آباد

 

پس از آیین آتش افروزی هیرومبا در روز ۲۶ فروردین ماه، زرتشتیان شریف آباد بر اساس سنتی دیرینه سه شب دیگر آیین هیرومبا را برگزار می کنند.

دز این سه شب بر در خانه تک تک همکیشان رفته و فریاد هیرومبا سرداده و به فروهر پاک درگذشتگان درود می فرستند.

زمان گردهم آیی ساعت ۸ شب و مکان زیر ساباط شاه مهر ایزد. مردان و جوانان شریف آبادی پس از حضور در این مکان به دو گروه تقسیم شده ، یک گروه به محله پایین و گروهی دیگر به محله بالای شریف آباد رهسپار می شود. در هر گروه فردی به عنوان مسئول خدابیامرزی دادن حضور دارد که اسامی درگذشتگان هر خانه را یادآور می شود. داریوش کاموسی مسئولیت خدابیامرزی دادن در محله پایین را عهده دار است. پیش از این روانشاد موبدیار گشتاسپ بلیوانی ( رییس انجمن زرتشتیان شریف آباد طی سالهای ۷۷ تا ۸۷ ) این مسئولیت را برعهده داشت. مسئولیت خدابیامرزی دادن در محله بالا را نیز ایرج دهموبد برعهده دارد. و اما نحوه برگزاری مراسم: هر کدام از دسته ها به ترتیب به در تک تک خانه ها رفته، مسئول هیرومباگویی در جلو و بقیه در پشت سر او می آیند. پس از گردهم آیی بر در هر خانه مسئول خدابیامرزی دادن اینگونه می گوید :

نوم بزرگو نوموخذا ، به معنی به نام خداوند بزرگ

در ادامه تمامی همکیشان که دورتادور مسئول هیرومباگویی ایستاده اند با صدای بلند پاسخ می دهند :

مس وهبو ( دین زرتشت ) ، به معنی جاویدان باد دین زرتشت.

در ادامه مسئول هیرومباگویی اسامی تک تک بهدینان هر خانه که تا سی سال پیش خدابیامرز شده اند را یادآور شده و همکیشان در جواب فریاد هیرومبا سر می دهند. با پایان پذیرفتن خدابیامرزی دادن، مسئول هیرومبا گویی جملات زیر را برزبان می آورد:

مسیر مسیر واز بوت:  به معنی ایشالا همیشه مسیر در مسیر باد باشد.

گنم انبار شادینو مادین، به معنی : هم گندم در خانه شما و هم در خانه ما باشد.

روزن و جو : رناس و جو نیز در خانه ما و شما باشد.

اسب تازی کمرزرین باد : اسب تازی کمر زیرین و زیبا باشد.

در پایان مسئول خدابیامرزی دادن می گوید :

راستشم کشا ، به معنی اینکه هرچه پیش از این گفتم راست و درست بود.

باشندگان در پاسخ فریاد “های شاباش” سر می دهند.

پس از پایان پذیرفتن خدابیامرزی دادن، کدبانوی خانه در را گشوده و بشقابی پر از آجیل را در داخل چادر شبی که انباردار به کمر بسته است خالی می کند. بدین ترتیب هر دو دسته هیرومبا همین روند را ادامه داده و به در تک تک خانه ها می روند و هیرومبا می گویند و در انتها هر دو دسته در کوچه نو جمع شده و آجیل ها را یکی می کنند و خدایار آذرمنش آن را در بین همکیشان توزیع نموده و پس از لحظه ای گفتگو و در کنارهم بودن و خش و خیر کردن راهی خانه هایشان می شوند.

و اما شب سوم هیرومبا ، شب هیرومبای بزرگ ؛ مراسم شب سوم یا شب پایانی هیرومبا نیز همانند مراسم شب اول و دوم  برگزار می شود ، با این تفاوت که پس از پایان مراسم هیرومباگویی بر در تک تک خانه ها همکیشان شریف آبادی در کوچه نو گردهم جمع نمی شوند. بلکه همگی به سالن اجتماعات آتشکده شاه ورهرام ایزد شریف آباد می آیند که البته بانوان نیز در این مراسم باشنده هستند. پس از دقایقی از مردان و جوانان درخواست می شود که دایره ای در جلوی سالن تشکیل داده تا مجددا مراسم هیرومباگویی که به هیرومبای مس ( هیرومبای بزرگ ) معروف است برگزار شود. بنابراین دایره ای از مردان و جوانان تشکیل می شود. موبدیار ماهیار دهموبد با نام و یاد اهورامزدا این مراسم خدابیامرزی دادن را آغاز می کند. در ابتدا به فروهر پاک اشوزرتشت مهر اسپنتمان و پیروان راستینش درود فرستاده شده و پس از خدابیامرزی دادن به اندیشمندان و بزرگمردان جامعه زرتشتی از ابتدای تاریخ تاکنون نوبت به خدابیامرزی دادن به درگذشتگانی می رسد که طی سی سال اخیر در شریف آباد به رحمت ایزدی رفته اند. با ذکر هریک از اسامی درگذشتگان و با اشاره دست میاندار مراسم ( ایرج دهموبد ) یک بار نیم دایره سمت راست و یک بار دیگر نیم دایره سمت چپ هیرومبا می گویند.

بالاخره با پایان پذیرفتن اسامی درگذشتگان ، باشندگان در مراسم فریاد “های شاباش” سر می دهند. در ادامه و پس از پذیرایی شدن با کیک و شربت و پخش آجیل در بین همکیشان  و گفتگویی دوستانه همکیشان برای یکدیگر آرزوی شادی و تندرستی می کنند و راهی خانه هایشان می شوند. و بدین ترتیب جشن هیرومبا به پایان میرسد. به قول شریف آبادیها هرساله و همیشه باشید.

 

 

برساد-آرش ترکی شریف آباد

مطالب مرتبط با برچسب

گزارش تصویری از شب پایانی آیین هیرومبا در شریف آباد
مراسم پایانی هیرومبا در روز پنجم، برابر با 29 فروردین در شریف آباد اردکان برگزار شد. گزارش و تصاویر این برنامه را در ادامه مطلب ببینید:
گزارش تصویری از شب اول و دوم هیرومباگویی در شریف آباد
پس از پایان پذیرفتن آیین آتش افروزی هیرومبا، زرتشتیان شریف آباد بر اساس سنتی دیرینه به مدت سه شب متوالی بر در خانه تک تک زرتشتیان این محله رفته و فریاد هیرومبا سرداده و به فروهر پاک درگذشتگان درود می فرستند.
گزارش تصویری از همپیوندی آتش ها در آیین هیرومبا
سپیده دم دوشنبه 27 فروردین و یک روز پس از آیین آتش افروزی هیرومبا، مراسم همپیوندی آتش ها برگزار شد.
گزارش تصویری از روز دوم آیین هیرومبا در آتشکده شریف آباد
مراسم آتش افروزی آیین هیرومبا در آتشکده شریف آباد برگزار شد.

یک دیدگاه برای شب اول ، دوم و سوم هیرومباگویی در شریف آباد

  1. خسرو
    0

    ممنون از آرش به خاطر پوشش خبری و تصویری این مراسم زیبا و ماندگار

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • آخرین خبرها