جمعه, ۳۰ شهریور ۱۳۹۷
آخرین خبر با عنوان ، بررسی همایش مانتره در گفتگو با شروین دارابیان، هماهنگ کننده مانتره ۲۵ در 14 ساعت قبل منتشر شده است .
»   انجمن زرتشتیان شریف آباد, انجمن ها, فرهنگی, میراث فرهنگی  »   پیرسبز و پیر هریشت، بدون مشکل، آماده زیارت کنندگان نوروزی
992 بازدید
۱۸ اسفند ۱۳۹۶ , ساعت ۱:۳۶
پیرسبز و پیر هریشت، بدون مشکل، آماده زیارت کنندگان نوروزی

پیرسبز و پیر هریشت، بدون مشکل، آماده زیارت کنندگان نوروزی

داریوش کاموسی رییس انجمن زرتشتیان شریف آباد در گفتگو با برساد با اشاره به گفتگوی مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهرستان اردکان با خبرگزاری کار ایران(ایلنا) که به فعالیت معدن کاران در کوه های مسیر زیارتگاه های پیر هریشت و پیرسبز خبر داده بود، تاکید کرد این موضوع هیچگونه موضوعیتی با محوطه و محدوده قانونی و ثبتی این دو زیارتگاه ندارد و از آماده سازی این زیارتگاه ها برای زیارت کنندگان نوروزی خبر داد.


به گزارش ایلنا، محسن میرجانی (مدیر پایگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردکان) با اشاره به کثرت زیارتگاه‌های مهم زرتشتیان در شهرستان اردکان گفت: اردکان بهشت زیارتگاه‌ها و پیرهای زرتشتی است. زیارتگاه مهربانو در عقدا، پارس‌بانو در زرجوع، پیرهریشت و پیر چک‌چک از مهم‌ترین زیارتگاه‌های زردشتیان هستند. در هیچ کجا از ایران این مقدار از تمرکز زیارتگاه‌های زرتشتی وجود ندارد. متأسفانه دو تا از مهم‌ترین این زیارتگاه‌ها یعنی پیر هریشت و پیر چک‌چک چند سال است که در محاصره فعالیت‌های معدن‌کاران قرار گرفته است.
مدیر پایگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردکان، با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های پیرهای زرتشتی در حجاب بودن و محصور بودن آنهاست؛ اظهار داشت: کسانی که به این دو زیارتگاه می‌روند تا حداقل ۵ دور پیچ در کوه نخورند، زیارتگاه قابل دیدن نیست. حدوداً دو سال است که مدام معدن‌کاران در حال کندنِ صخره‌های کوه های در مسیر رسیدن به زیارتگاه پیر هریشت هستند؛ به رغم اینکه ما در صفحات اجتماعی مدام به مسئولین این مسئله‌ی مهم را گوشزد کرده‌ایم. وقتی این محوطه‌ها لخت شوند دیگر ارزش‌های محیطی خود را از دست می‌دهند و لنداسکیپ و چشم‌انداز آن‌ها مخدوش می‌شود. این صخره‌ها هزاران سال در برابر طوفان‌های شنی ایستاده‌اند و اگر این‌ها از بین بروند، زیارتگاه‌ها فلسفه محیطی و فلسفه‌ی جغرافیایی‌ خود را از دست خواهند داد و در ظرف چند سال تمام‌شان در زیر شن مدفون خواهد شد.
وی ادامه داد: ما وقتی مدام دم از ثبت جهانی می‌زنیم، این آثار هستند که از حیثِ دارا بودنِ زندگیِ چند‌فرهنگیِ مسالمت‌آمیز، پتانسیل ثبت جهانی دارند، ولی متأسفانه به رغم هشدارهای متعدد دوستداران میراث فرهنگی این روند همچنان بعد از دو سال ادامه داشته است.
در همین راستا داریوش کاموسی از نامه نگاری و پیگیری انجمن زرتشتیان شریف آباد برای توقف کار معدن کاران نیز گفت و ادامه داد، همانگونه که مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهرستان اردکان اشاره کرده است این فعالیتها در محوطه زیارتگاه نیست بلکه در کوه های مسیر در حال انجام است و به محدوده و محوطه ثبتی و قانونی این دو زیارتگاه مهم هیچگونه آسیبی نرسیده است. وی همچنین تاکید کرد که هموندان انجمن زرتشتیان شریف آباد در این زیارتگاه ها حضور دارند و نه تنها از این مکانهای دینی جامعه زرتشتی نگهداری و محافظت می کنند بلکه جهت بهبود شرایط آن در تلاشند.

مطالب مرتبط با برچسب

آماده سازی پیرسبز در آستانه روزهای زیارت همگانی
در حالی که روزهای زیارت همگانی پیرسبز از پنجشنبه 24 خورداد ماه آغاز می شود، انجمن زرتشتیان شریف آباد آخرین فعالیتها را برای آماده سازی این زیارتگاه انجام می دهد.
گزارش و تصاویری از فعالیتهای انجام شده در پیرسبز
در حالی که به روزهای زیارت همگانی پیرسبز نزدیک می شویم، انجمن زرتشتیان شریف آباد مشغول آماده سازی این زیارتگاه برای میزبانی از زرتشتیان است.
گرامیداشت سالروز زایش اشوزرتشت در آتشکده شریف آباد
انجمن زرتشتیان شریف آباد، به مناسبت ششم فروردین و سالروز زایش اشوزرتشت اسپنتمان آیین گاهنبارخوانی را در آتشکده این محله زرتشتی نشین اردکان برگزار کرد. تصاویری از این برنامه را در ادامه مطلب ببینید:
گزارشی از فعالیتهای یک ماه اخیر در زیارتگاه پیر سبز
هموندان انجمن زرتشتیان شریف آباد در یک ماه گذشته در حال آماده سازی و پاکسازی زیارتگاه پیرسبز بوده اند و در این مدت فعالیتهای مختلفی را انجام داده اند.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها