چهارشنبه, ۲۶ مهر ۱۳۹۶
آخرین خبر با عنوان ، گزارش تصویری از جشنواره صبحانه سالم در دبستان دینیاری در 8 ساعت قبل منتشر شده است .
»   تحلیل, جام جان باختگان, ورزشی  »   حذف دوچرخه سواری و آمدن کاراته
1,039 بازدید
۱۱ امرداد ۱۳۹۵ , ساعت ۱۴:۲۷
حذف دوچرخه سواری و آمدن کاراته

تغییری در رشته های برگزار شده

حذف دوچرخه سواری و آمدن کاراته

جام جان باختگان ۳۶، دارای یک تغییر اساسی در رشته های برگزاری بود. گرچه اینگونه تغییرات در تاریخچه جام کم نبوده اند ولی حذف رشته ای چون دوچرخه سواری که پس از سالها حضور در رقابت ها جایگاه تثبیت شده ای داشت و آمدن رشته ای از میان هنرهای رزمی به رقابت های جان باختگان جالب توجه است.

شرکت کنندگان و قهرمانان دوچرخه سواری ثابت مانده بودند.

سیامک رشیدی، هماهنگ کننده جام ۳۶ در مورد چرایی حذف رشته دوچرخه سواری علت را ثابت ماندن و یکنواخت شدن رقابت های این رشته می داند و می گوید: “افرادی که به رقابت ها می آمدند ثابت بودند، از سویی نفرات برتر رشته مشخص بودند و انگیزه ای برای شرکت دیگران نبود. ما هر تلاشی که کردیم چون برگزاری کلاسهای آموزشی تا این رقابت ها را جذاب کنیم، موفق نشدیم.”

فرشاد کاویانی، یکی از نفرات برتر سالهای اخیر رشته دوچرخه سواری، اما این دلیل را کافی نمی داند و می گوید: ”  اگر می گفتند که این رشته به علت هزینه های زیاد، دشواری های برگزاری و مانند آن حذف شده است بهتر بود تا اینکه گفته می شود که دوچرخه سواری به دلیل یکنواخت شدن حذف شده است. می شد راهکارهای دیگری انتخاب کرد تا این رشته هیجان آورتر شود.” وی در این باره پیشنهاداتی چون جدا کردن برندگان و افراد حرفه ای با آماتور و شرکت نکردن مقام آوران سالهای پیش را در رقابت ها می دهد و می گوید:” اگر به من می گفتند که برگزیدگان سالهای قبل نمی توانند شرکت کنند، استقبال می کردم.”

کاویانی در این باره به موردی هم اشاره می کند و می گوید:” حدود ۵ سال پیش، فرزاد فرودیان به عنوان یکی از کوچکترین شرکت کننده دوچرخه سواری در جام حضور داشت حدود دو سال نیز توانست مقامهای چون چهارم تا هفتم را کسب کند ولی سال بعد بسیار قوی حاضر شد و توانست جزو نفرات برتر قرار گیرد.”

کاراته، رشته ای با استقبال خوب

افزودن رشته کاتا، به جمع رشته های ورزشی جان باختگان سبب شده است تا عده زیادی از علاقمندان به این رشته بتوانند در جام جان باختگان شرکت کنند. امسال با حضور ۲۰ شرکت کننده در این رشته نوید بخش سالهای پرامیدی برای کاراته شد.

هماهنگ کننده جام ۳۶، در مورد افزودن رشته کاتا می گوید: ” ما قصد داشتیم از سال گذشته این رشته را به جام اضافه کنیم ولی به دلیل نبود فرصت نتوانستیم آنرا اجرا کنیم.” رشیدی با اشاره به استقبال شرکت کنندگان از تهران و یزد می گوید: ” می دانستیم که دانش آموزان جمشید جم در تهران با راهنمایی های مربی ورزش خود می توانند در این رشته شرکت کنند، در مورد یزد هم شنیده بودیم که برخی از همکیشان در این رشته فعال هستند و حتی باشگاه ورزشی دارند ولی تا پس از ثبت نام انتظار این مقدار استقبال را نداشتیم.”

فرشاد سلامتی، داور این مسابقات و مشاور برگزارکنندگان در مورد استقبال از این رشته می گوید: ” با آنکه اطلاع رسانی ها کم بود ولی میزان استقبال برای سال اول خیلی خوب بود. خیلی ها معتقد بودند که در جام نمی توان رشته رزمی برگزار کرد. حتی پیشنهاد شده بود پیش ثبت نام گذاشته شود تا میزان استقبال را بسنجیم. با این حال در هنگام برگزاری هم جو سالن و هم شرایط اجرا خوب بود و هم شرکت کنندگان و هم بازدیدکنندگان تشکر می کردند. ”

تریتی کیانی، یکی دیگر از داوران این مسابقات و دارنده مقام در سطح کشور، در مورد مسابقات آن را خوب توصیف کرد و در مورد تقسیم بندی رشته ها ادامه داد: “مسابقات جهانی نیز به شیوه مشابهی برگزار می شود. بزرگسالان با توجه به تعدادشان و اینکه تقریبا در یک سطح بودند، در یک رده برگزار شد ولی نونهالان با توجه به کمربندهایشان تقسیم شده بودند.”

کاراته دارای دو بخش کاتا و کمیته است. در کاتا افراد حرکات رزمی مختلف را چون ضربات پا، دست و … را به نمایش می گذارند و داوران بر اساس این درستی این حرکات، نحوه ضربه و قدرت گیری و مانند آن به آنها امتیاز می دهند. در واقع نوعی مبارزه با یک حریف فرضی است. سلامتی با دادن این اطلاعات ادامه می دهد: “چنانچه امتیاز دو نفر با یکدیگر برابر باشد، داوران از آنها می خواهند تا سبک یکسانی را اجرا کنند و آنها را با یکدیگر مقایسه می کنند.”

در مورد برگزاری کمیته، که در آن افراد با یک حریف واقعی مبارزه می کنند، تریتی کیانی  می گوید:” امسال برای بار نخست این مسابقات برگزار شد، می توان در سال دیگر این رشته را نیز افزود.”

فرشاد سلامتی که خود حکم های قهرمانی کشوری دارد، در مورد برگزاری کمیته می گوید:  ” در ابتدا قرار بود هم کمیته و هم کاتا برگزار شود. با این حال کمیته خودش دارای دو سبک آزاد و امتیازی است. اگر برای فردی که آزاد کار می کند بخواهیم در سبک امتیازی شرکت کند خیلی سخت است. با این حال تمامی سبک های کاراته، کاتا را دارند، بنابراین تصمیم گرفته شد امسال تنها کاتا برگزار شود. با این حال با اطلاع رسانی بهتر و اعلام دقیق شرایط مسابقه می توان سال های آینده کمیته نیز برگزار کرد.”

وی به امکانات کم ورزش رزمی اشاره می کند و می گوید: ” حسن ورزشهای رزمی این است که تنها احتیاج به یک تشک دارد.”

سلامتی در مورد تاثیر برگزاری این رشته در جام جان باختگان گفت: ” صد درصد در علاقمند شدن افراد جامعه به این ورزش موثر است. در جامعه زرتشتی خیلی ها نمی دانند که رزمی کار داریم، پس از چند سال برگزاری هم ورزشکاران بیشتری به مسابقات خواهند آمد و هم تماشاچی های زیادی جذب خواهند شد.” وی همچنین گفت :” می توانیم در سالهای آینده حکم فدراسیون را برای مسابقات جام جان باختگان گرفت تا حداقل این قهرمانی ها در سطح استان ارزیابی شوند. به این صورت هم انگیزه بیشتری برای ورزشکاران به وجود می آید و هم سابقه ای برای آنها خواهد شد.”

به هر حال جام جان باختگان، می تواند به عنوان یکی از مهمترین جام های جامعه زرتشتی، انگیزه بخش فعالیت های حرفه ای و آماتور ورزشی در جامعه باشد. حضور رشته های ورزشی در جام، کمینه ارزشش شناخت آن رشته ورزشی برای جوانان و نوجوانان علاقمند است.

برساد - کامبیز رستمی

مطالب مرتبط با برچسب

حذف دوچرخه سواری و آمدن کاراته
بازیهای سی و هفتمین دوره جام جان باختگان آدینه 6 امرداد ماه در همایشگاه مارکار تهرانپارس پایان پذیرفت.
داژبال، رقابتی نو، استقبالی کم
مسابقات داژبال برای سومین سال پیاپی در جام جان باختگان برگزار شد. امسال در این دوره از مسابقات، تنها 7 تیم در رده های بزرگسالان و نوجوانان شرکت یافته بودند و عدم استقبال بانوان سبب شد تا در این گروه مسابقه ای برگزار نشود. در مسابفات بزرگسالان و نوجوانان نیز با توجه به تعداد کم تیم ها این مسابقات در یک گروه و به صورت دوره ای برگزار شد.
گزارش تصویری از بازیهای صبح روز سوم جام جان باختگان
بامداد سومین روز سی و هفتمین دوره پیکارهای ورزشی جام جان باختگان با برگزاری دو دیدار در رده نونهالان همراه بود. این دو بازی با پیروزی تیمهای جمشیدجم ب و آرمان تفت و توابع 007 همراه بود که تصاویر آن را می توانید در ادامه مطلب ببینید:
گزارش تصویری از بازیهای صبح روز سوم جام جان باختگان
رقابتهای شطرنج سریع یا بلیتس در دومین روز پیکارهای ورزشی جام جان باختگان، سه شنبه، سوم امرداد برگزار شد.

2 دیدگاه برای حذف دوچرخه سواری و آمدن کاراته

 1. همکیش اصفهانی
  +2

  درود …امید است در سال اینده به جای مسابقات کاتا کاراته مسابقi هنرهای فردی برگزار شود تا علاوه بر رشته کاراته کسانی که در رشته های دیگر رزمی نظیر نینجوتسو و کونگ فو و…فعالیت میکنند نیز به رقابت بپردازند

 2. سیامک رشیدی
  +2

  در مورد حذف رشته دوچرخه سواری بحث هزینه هم مطرح بوده است و با بررسی تعداد شرکت کنندگان این رشته و هزینه بر بودن برگزاری آن،تصمیم به حذف این رشته گرفته شد.هرچند در اطلاعیه ای که پیش از شروع مسابقات نیز منتشر شد،به به امکان برگزاری این رشته در سال های آتی در صورت استقبال شرکت کنندگان اشاره شده بود.امیدواریم آقای کاویانی و سایر مقام آوران این رشته با برگزاری کلاس های آموزشی و ترغیب نونهالان و نوجوانان زرتشتی،به گسترش این رشته در میان ورزشکاران زرتشتی کمک نموده تا شاهد برگزاری هرچه بهتر و پر رونق تر مسابقات رشته دوچرخه سواری در پیکارهای ورزشی جام جان باختگان در سال های آینده باشیم.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

 • آخرین خبرها