جمعه, ۰۲ فروردین ۱۳۹۸
آخرین خبر با عنوان ، گزارش تصویری از آتشکده تهران در روز اول فروردین در 3 ساعت قبل منتشر شده است .
»   درگذشتگان, فرهنگی  »   دکتر فرهنگ مهر درگذشت
1,153 بازدید
۱۴ اسفند ۱۳۹۶ , ساعت ۷:۵۸
دکتر فرهنگ مهر درگذشت

دکتر فرهنگ مهر درگذشت

دکتر فرهنگ مهر یکی از شناخته شده ترین زرتشتیان ایران که سوابقی همچون نمایندگی ایران در سازمان اوپک، معاون نخست وزیر، رئیس دانشگاه شیراز و البته ریاست انجمن زرتشتیان تهران را بر عهده داشت چشم از جهان فروبست.

دکتر فرهنگ مهر در سن ۹۴ سالگی و بر اثر بیماری در کالیفرنیا آمریکا درگذشت وی فرزند مهربان مهر و متولد ۱۳۰۲ است و در خانواده ای زاده شد که برادرش بوذرجمهر مهر آخرین نماینده زرتشتیان در مجلس شورای ملی بود و پدرش مهربان مهر نیز دستیار ارباب کیخسرو شاهرخ بوده است.

فرهنگ مهر از فارغ التحصیلان دبیرستان فیروزبهرام است و پس از اخذ دیپلم به دانشگاه لندن رفت و در رشته اقتصاد، دکترا گرفت. پس از مراجعت به ایران نیز وارد خدمات دولتی شد. حدود یک سال و چند ماه در جایگاه معاونت نخست وزیری بود، اما به دلیل اختلاف نظر این پست را رها کرد. مدیر عاملی شرکت سهامی بیمه ایران، نمایندگی ایران در سازمان اوپک، مدیر ارشد وزارت اقتصاد و ریاست دانشگاه شیراز از جمله مقام هایی بود که پیش از انقلاب در آن فعالیت کرده است.

وی پس از انقلاب نیز به ریاست دانشگاه شیراز برگزیده شد و مدتی بعد مهاجرت کرد و به عنوان استاد روابط بین الملل دانشگاه بوستون مشغول به کار شد.

او در سال ۱۳۷۵ و زمان برگزاری ششمین کنگره جهانی زرتشتیان به ایران سفر نمود و همراه با دیگر شرکت کنندگان کنگره به دیدار مقامات دولتی از جمله رهبر انقلاب و رئیس جمهور وقت رفت. وی در زمان حضورش در آمریکا نیز مورد توجه سازمانهای زرتشتی بود و توانست جایزه بالاترین خدمت به دین و جامعه زرتشتی را از سازمان جهانی زرتشتیان و جایزه یک عمر تلاش را از سوی فزانا(فدراسیون انجمنهای زرتشتی شمال آمریکا) دریافت کند.

یکی از کتابهای شناخته شده که به معرفی فلسفه دین زرتشت می پردازد، «دیدی نو از دینی کهن» نوشته دکتر فرهنگ مهر است از دیگر کتابهای وی می توان به «نقش زرتشتیان در انقلاب مشروطیت»، «نظریه تاریخ اقتصاد» و «هم زبانان من» اشاره کرد همچنین وی از بنیانگذاران مجله هوخت بود که در چند دهه منتشر می شد.

همسر دکتر فرهنگ مهر پریچهر نادری است و مهرداد، مهران و میترا فرزندان آن روانشاد هستند.

گفتنی است دکتر اسفندیار اختیاری نماینده ایرانیان زرتشتی درگذشت دکتر فرهنگ مهر را به جامعه زرتشتی و خانواده آن روانشاد آرامش باد گفته است، همچنین فزانا (فدراسیون انجمنهای زرتشتی شمال آمریکا) نیز پیام آرامش باد را منتشر کرده است.

مطالب مرتبط با برچسب

گزارش تصویری از آیین پرسه روانشاد دکتر فرهنگ مهر در تهران
آیین پرسه روانشاد دکتر فرهنگ مهر پسین پنجشنبه 24 اسفند در تالار ایرج تهران و به همت انجمن زرتشتیان تهران برگزار شد. گزارش تصویری از این برنامه را در ادامه مطلب ببینید:
تصاویری از آیین پرسه روانشاد دکتر فرهنگ مهر در کرمان
پسین شنبه 19 اسفند ماه آیین پرسه روانشاد دکتر فرهنگ مهر در تالار آتشکده کرمان برگزار شد. تصاویری از این مراسم که به همت انجمن زرتشتیان کرمان و اوستاخوانی موبد فرهنگ فلاحتی انجام شد را در ادامه مطلب ببینید:
آیین پرسه روانشاد دکتر فرهنگ مهر در شیراز برگزار شد
انجمن زرتشتیان شیراز آیین پرسه روانشاد دکتر فرهنگ مهر را برگزار کرد. این مراسم پسین پنجشنبه 17 اسفند ماه در تالار روانشاد یزدانی شیراز و با اوستاخوانی موبد رستم خسرویانی انجام شد.
تصاویری از آیین پرسه روانشاد دکتر فرهنگ مهر در یزد
به همت انجمن زرتشتیان یزد، آیین پرسه روانشاد دکتر فرهنگ مهر در یزد برگزار شد

4 دیدگاه برای دکتر فرهنگ مهر درگذشت

 1. مهران سپهری
  0

  جامعه جهانی زرتشتیان بزرگ خود را از دست داد. افتخار جامعه زرتشتیان ایران بود. خدمات زیادی به جامعه زرتشتی و جامعه ایرانی کرد. مردی فرهیخته، دانا، و استاد مسلم علوم سیاسی و روابط بین الملل بود. روانش شاد و راهش سبز باد.

 2. دینیار اشیدری
  0

  دکتر فرهنگ مهر یک چهره ملی وفرهنگی ایران است ودر زمان ریاست او دانشگاه شیراز یک دانشگاه بین الملی بود وشهرت جهانی داشت او در تمام مدت ریاست خود درست زیست راست کفت وهرکز از مقام خود سوء استفاده نکرد روانش شاد باد وباز ماندگان ان روانشاد ارامش باد میگویم

 3. نکته بین
  0

  روحش شاد ولی من بیاد ندارم بعد از انقلاب ریاست دانشگاه شیراز رابعهده داشته باشد

 4. کتایون نمیرانیان
  0

  درود
  ایشان پیش از انقلاب ریاست دانشگاه را بر عهده داشتند.
  روانشان شاد و بهشت بهره باد.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

 • آخرین خبرها