پنجشنبه, ۰۲ اسفند ۱۳۹۷
آخرین خبر با عنوان ، نگاهی به برنامه های پانزدهمین همایش علمی زرتشتیان در 59 دقیقه قبل منتشر شده است .
»   تصاویر, هنری  »   گزارش و تصاویری از نشست پرسش و پاسخ فیلم سرو زیر آب در یزد
906 بازدید
۲۲ بهمن ۱۳۹۶ , ساعت ۱:۰۱
گزارش و تصاویری از نشست پرسش و پاسخ فیلم سرو زیر آب در یزد

گزارش و تصاویری از نشست پرسش و پاسخ فیلم سرو زیر آب در یزد

شامگاه آدینه ۲۰ بهمن ماه با حضور گروهی از عوامل فیلم سرو زیر آب، نشست پرسش و پاسخ این فیلم در شهر یزد و پردیس سینمایی تک انجام شد.


این نشست با حضور محمد علی باشه آهنگر، کارگردان، سید حامد حسینی، تهیه کننده، مهتاب نصیرپور، بازیگر، سیاوش چراغی، بازیگر و حسین باشه آهنگر یکی دیگر از بازیگران فیلم سرو زیر آب برگزار شد. گفتنی است پیش از این نشست نیز دومین اکران فیلم در قالب بخش استانهای جشنواره فیلم فجر در یزد به نمایش در آمده بود.
همچنین در این نشست دکتر اسفندیار اختیاری، نماینده ایرانیان زرتشتی و گروهی از همکیشان علاقه مند، موبدان و برخی از روسا و هموندان انجمنهای یزد حضور داشتند.

 

پیش تولید و یافتن خانه شهید

در ابتدای نشست سید حامد حسینی، تهیه کننده فیلم به زمانی اشاره کرد که برای پیش تولید و یافتن محل فیلمبرداری چند سفر به روستاهای زرتشتی نشین اطراف یزد داشته اند و اتفاقا خانه ای را هم برای اینکار برگزیده اند که بعدا مشخص شد که این خانه واقعا متعلق به یک خانواده شهید زرتشتی است. به گفته سید حامد حسینی این اتفاق باعث شده است که مطمئن شوند کار درستی را آغاز کرده اند.

 

روند کار

مجری برنامه با اشاره به دو سکانس تاثیرگذار فیلم که باعث احساساتی شدن بسیاری از تماشاگران می شود در مورد شخصیت پردازی پرسید. در همین راستا محمد علی باشه آهنگر بیان کرد نخست تلاش کرده است تا به خوبی ایده مرکزی را بپروراند در نتیجه تلاش می کند کل مفاهیم مربوط را بیاموزد در نتیجه به پژوهش دست می زند. در همین فیلم چندین سال به پژوهش از جمله پژوهش در زمینه زرتشتیان پرداخته است. به گفته کارگردان سرو زیر آب نخستین نشستها در این راستا از حدود ۵ سال پیش با آقای دکتر اختیاری و در ادامه موبد سروش پور آغاز شده و تا آخرین بخشهای صداگذاری ادامه یافته است. در این مدت گروه فیلم سرو زیر آب، با مفاهیم و آیینهای مختلفی آشنا شده است و با زرتشتیان زیادی دیدار کرده است و حتی در آیینهای پرسه و مراسم شادی دعوت شده اند، به خواندن گاتها پرداخته اند و در مورد جزئیات مختلف بارها گفتگو شده است. در نتیجه کم کم به شخصیتهای فیلم رسیده اند، همچون پدر شهید زرتشتی که یک موبد است. همین روند در لرستان نیز انجام شده و در بخش معراج نیز صورت گرفته و به دلیل محدودیتهای مختلف ۱۶ بار این فیلم بازنویسی شده است و حتی شاید لازم باشد در هنگام اکران فیلم، زمان آن نیز کوتاه تر شود.

 

سرو زیر آب

در مورد سرو زیر آب و صحنه پایانی فیلم نیز پرسشهایی مطرح شد که در بخشی از پاسخها خانم مهتاب نصیرپور که نقش مادر شهید زرتشتی را در این فیلم بازی کرده است گفت، آبی که روی مزار شهید و سروی را گرفته است تمثیلی است از گذر زمان و غبار فراموشی و تلاشی که انجام می شود تا مزار و سرو از آب بیرون آورده شود نشانه ای است از زنده شدن شهید و آن شهید و آن سرو می روند تا به هزاران سرو دیگری که در این سرزمین روییده اند بپیوندند.

 

سخنان نماینده زرتشتیان

دکتر اسفندیار اختیاری، در سخنانش از محمد علی باشه آهنگر و عوامل فیلم تشکر کرد و گفت در ابتدا باور نمی شد که این فیلم ساخته شود اما آقای باشه آهنگر با مشقت و پشتکار زیاد این فیلم که اساس آن نشان دادن کشور ایران اهورایی است را به سرانجام رساند و توانست تابلوی ایران بزرگ را به زیبایی نشان دهد.
وی همچنین به روز اولی که با کارگردان فیلم سرو زیر آب نشست داشته اند اشاره کرد و گفت در آن روز اشاره کردم که ما خطوط قرمزی داریم یا به این خطوط توجه کنید و یا فیلمی در مورد ما نسازید که آقای باشه آهنگر گفتند تلاش می کند تا به این موارد توجه کنند.
به گفته دکتر اختیاری سید حامد حسینی تهیه کننده این اثر برای به سرانجام رسیدن فیلم مجبور شده تا خانه پدری و ماشین خود را نیز بفروشد. وی همچنین از خانم مهتاب نصیرپور سپاسگزاری کرد که زبان بهدینی را بسیار خوب صحبت کرد و اشاره کرد که گروهی از زرتشتیان با این گروه همراه بوده اند و در ساخت این فیلم کمک کرده اند و از آنان تشکر و قدردانی کرد.
وی همچنین از پسران باشه آهنگر یاد کرد که در بازخوانی و ویرایش فیلمنامه با آنها در تماس بوده و بارها در نیمه شب فیلم نامه را برای وی ایمیل کرده اند و با وسواس زیاد بازخوانی می شد.
نماینده زرتشتیان در پایان یادآوری کرد که این نخستین فیلم سینمایی است که به شهید زرتشتی می پردازد، به ایران اهورایی و بزرگ به این شکل می پردازد، به معراج شهدا می پردازد و به درستی بیان می کند که در جبهه های جنگ هیچ دینی از یکدیگر جدا نمی شد و همه ایرانیان با هم جنگیدیم و نگذاشتند وجبی از خاک ایران زمین به دست دشمن بیافتد.

یاد گرفتن زبان بهدینی(دری)

با توجه به اینکه بخشی از بازیگران همچون مهتاب نصیرپور در این فیلم به زبان بهدینی(دری) نیز سخن می گویند از وی پرسیده شد که چه زمانی طول کشید تا این زبان را بیاموزند و وی توضیح داد که حدود یک ماه قبل از فیلمبرداری نوار ضبط شده سخنان هر کدام از بازیگران به زبان بهدینی به دستشان رسیده است، در نتیجه مشکلی نبود و یادگیری آن بسیار آسان شده بود. وی از مشاور زرتشتی فیلمبرداری نیز یاد کرد که در طول فیلمبرداری حضور داشتند.

 

شخصیت طناز فیلم

سیاوش چراغی که بازیگر نفش فرمانده پاسگاهی در لرستان را در این فیلم بازی می کرد، در مورد شخصیت طنزگونه فرمانده در این فیلم گفت با همراهی آقای باشه آهنگر و کمی شیطنت این شخصیت، کمی طناز است تا برای تماشاگر یک تجدیدقوایی به وجود بیاید و بقیه فیلم را دنبال کند.
محل فیلمبردای آرامگاه زرتشتیان
همچنین کارگردان فیلم در پاسخ به محل فیلمبرداری آرامگاه زرتشتیان گفت ما در یزد و روستای چم یک آرامستان کامل را ساختیم اما متاسفانه نتوانستیم آنجا فیلم برداری کنیم. در نتیجه در منطقه ای دیگر بر اساس آرامگاه زرتشتیان بار دیگر آرامگاه ساخته شد.

 

زبان بهدینی

همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد زبان بهدینی بازیگران فیلم به انواع گویش های بهدینی در شهرها و روستاهای مختلف اشاره شد و از مشاوره با کارشناسان زرتشتی و اساتید دانشگاه برای انتخاب گویش مناسب سخن گفته شد و همچنین آقای باشه آهنگر خاطره ای از یکی از جملات فیلم به گویش بهدینی گفت که در مورد انتخاب نوع بیان آن، بازیگر زرتشتی فیلم و همسرش دقایق زیادی با هم به گفتگو پرداخته اند.

همچنین سپنتا نیکنام به زندگی مسالمت امیز زرتشتیان با دیگر ادیان اشاره کرد.
در نهایت اینکه کارگردان فیلم تاکید کرد که سرو زیر آب دارای جزئیات زیادی است، چه تصویری و چه کلامی و اگر لحظه ای در تماشای فیلم غفلت کنید بخشی از مفاهیم فیلم را از دست می رود.

برساد-مهربان افسرکشمیری

مطالب مرتبط با برچسب

گزارش و تصاویری از نمایش فیلم سرو زیر آب و تقدیر از خانواده شهدای پیروان ادیان الهی
«شهدای ایران زمین در کنار هم جنگیدند و از همدیگر نپرسیدند که از کدام دین و شهر هستید.» این جملات، بخشی از سخنان نماینده ایرانیان زرتشتی در برنامه نمایش فیلم سینمایی سرو زیر آب و تقدیر از خانواده شهدای پیروان ادیان الهی بود.
موزیک ویدئوی فیلـم «سرو زیر آب» با صدای سالار عقیلی
همزمان با آغاز اکران فیلم «سرو زیر آب» موزیک ویدئوی این فیلم با صدای سالار عقیلی منتشر شد.
گزارش تصویری از اکران خصوصی سرو زیر آب/نمایش عمومی از ۳۰ آبان
در آستانه آغاز اکران عمومی سرو زیر آب، اکران خصوصی این فیلم با حضور دست اندرکاران آن، در پردیس سینمایی آزادی برگزار شد.
گزارش تصویری از اکران خصوصی سرو زیر آب/نمایش عمومی از ۳۰ آبان
دکتر اسفندیار اختیاری، کسب سه سمیرغ را به کارگردان فیلم سینمایی سرو زیر آب شادباش گفت و برای ساخت این اثر صادقانه و غیرتمندانه سپاسگزاری کرد.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها