شنبه, ۰۵ اسفند ۱۳۹۶
آخرین خبر با عنوان ، انجمن زرتشتیان تهران وقایع ۳۰ بهمن تهران را محکوم کرد در 10 ساعت قبل منتشر شده است .
»   نماینده زرتشتیان  »   مجلس با اصرار بر مصوبه قبلی خود، طرح شوراها را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داد
407 بازدید
۲۴ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۵۹
مجلس با اصرار بر مصوبه قبلی خود، طرح شوراها را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داد

مجلس با اصرار بر مصوبه قبلی خود، طرح شوراها را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داد

نمایندگان مجلس با تصویب دوباره طرح ارایه شده توسط دکتر اسفندیار اختیاری مبنی بر تثبیت قانون شوراها که از سوی شورای محترم نگهبان رد شده بود، آن را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع دادند.


صبح امروز، یکشنبه ۲۴ دی ماه، طرح اصلاح قانون شوراها که از سوی شورای نگهبان رد شده بود، در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مطرح شد. این طرح که توسط نماینده ایرانیان زرتشتی تدوین و به صورت دو فوریتی ارائه شده بود، در ماده اول به پیروان ادیال الهی اجازه حضور در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا را می دهد و در ماده چهارم اجرای این مصوبه را از ابتدای شورای پنجم اعلام می کند تا بدین ترتیب مشکل سپنتا نیکنام عضو منتخب شورای شهر یزد حل شود.
پیش از این با حمایت نمایندگان مجلس دو فوریت، کلیات و جزئیات این طرح به تصویب رسیده بود. اما شورای محترم نگهبان آن را خلاف قانون و شرع دانست. سپس طرح به کمیسیون شوراها بازگشت و پس از بررسی طرح با حضور نماینده محترم شورای نگهبان و طراح طرح، اعضای کمیسیون شوراها بر مصوبه پیشین خود اصرار کردند.
امروز در صحن علنی مجلس نیز ماده های اول و چهارم طرح مجددا خوانده شد سپس این دو ماده بار دیگر به رای گذاشته شد و نمایندگان مجلس مجددا به آن رای دادند و بر مصوبه خود اصرار کردند تا این طرح به مجمع تشخیص مصلحت ارجاع داده شود.
متن این دو ماده بدین ترتیب است:
ماده ۱ ـ دو تبصره به عنوان تبصره‌های یک و دو به ماده ۳۰(۲۶) قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب اول خرداد ماه ۱۳۷۵ به شرح ذیل الحاق و شماره تبصره‌های این ماده اصلاح می‌شود:
تبصره ۱: اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی ساکن در شهرها و روستاهای کشور می‌توانند نامزد انتخابات شوراهای اسلامی همان شهر و روستا شوند.
تبصره ۲: اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی به جای اسلام باید به اصول دین خود اعتقاد و التزام عملی داشته باشند.
ماده ۴ ـ این قانون از زمان برگزاری انتخابات دوره پنجم شوراهای اسلامی شهر و روستا لازم الاجرا می باشد.

مطالب مرتبط با برچسب

تقدیر نمایندگان پیروان ادیان الهی از دکتر اسفندیار اختیاری
نمایندگان پیروان ادیان الهی در مجلس از تلاش مستمر و نقش موثر نماینده زرتشتیان در تهیه، تدوین و تصویب قانون شوراها قدردانی کردند.
شورای نگهبان اصلاح قانون شوراها را رد کرد
شورای نگهبان طرح دو فوریتی اصلاح قانون شوراها را که به منظور حضور پیروان ادیان الهی در انتخابات شوراها به تصویب مجلس رسیده بود را مغایر با قانون و شرع دانست.
حمایت از حق پیروان ادیان الهی/ یادداشت نماینده زرتشتیان در روزنامه اعتماد
پس از افت و خيزهاي فراوان، بالاخره با همكاري تمام و كمال نمايندگان مجلس از تمامي طيف‌هاي سياسي و غيرسياسي مجلس، طرح مربوط به عضويت پيروان اديان الهي در شوراي شهر به تصويب رسيد.
قدم خیر مجلس/گزارش آفتاب یزد از تصویب کلیات طرح حضور پیروان ادیان الهی در شورای شهر
روزنامه آفتاب یزد، روز پنجشنبه نهم آذر، گزارشی از تصویب کلیات طرح اصلاح قانون شوراها را آورده است، متن کامل این گزارش که در صفحه سوم چاپ شده را در ادامه مطلب بخوانید:

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها