پنجشنبه, ۰۲ اسفند ۱۳۹۷
آخرین خبر با عنوان ، نگاهی به برنامه های پانزدهمین همایش علمی زرتشتیان در 1 ساعت قبل منتشر شده است .
»   نماینده زرتشتیان  »   مجلس با اصرار بر مصوبه قبلی خود، طرح شوراها را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داد
583 بازدید
۲۴ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۵۹
مجلس با اصرار بر مصوبه قبلی خود، طرح شوراها را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داد

مجلس با اصرار بر مصوبه قبلی خود، طرح شوراها را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داد

نمایندگان مجلس با تصویب دوباره طرح ارایه شده توسط دکتر اسفندیار اختیاری مبنی بر تثبیت قانون شوراها که از سوی شورای محترم نگهبان رد شده بود، آن را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع دادند.


صبح امروز، یکشنبه ۲۴ دی ماه، طرح اصلاح قانون شوراها که از سوی شورای نگهبان رد شده بود، در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مطرح شد. این طرح که توسط نماینده ایرانیان زرتشتی تدوین و به صورت دو فوریتی ارائه شده بود، در ماده اول به پیروان ادیال الهی اجازه حضور در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا را می دهد و در ماده چهارم اجرای این مصوبه را از ابتدای شورای پنجم اعلام می کند تا بدین ترتیب مشکل سپنتا نیکنام عضو منتخب شورای شهر یزد حل شود.
پیش از این با حمایت نمایندگان مجلس دو فوریت، کلیات و جزئیات این طرح به تصویب رسیده بود. اما شورای محترم نگهبان آن را خلاف قانون و شرع دانست. سپس طرح به کمیسیون شوراها بازگشت و پس از بررسی طرح با حضور نماینده محترم شورای نگهبان و طراح طرح، اعضای کمیسیون شوراها بر مصوبه پیشین خود اصرار کردند.
امروز در صحن علنی مجلس نیز ماده های اول و چهارم طرح مجددا خوانده شد سپس این دو ماده بار دیگر به رای گذاشته شد و نمایندگان مجلس مجددا به آن رای دادند و بر مصوبه خود اصرار کردند تا این طرح به مجمع تشخیص مصلحت ارجاع داده شود.
متن این دو ماده بدین ترتیب است:
ماده ۱ ـ دو تبصره به عنوان تبصره‌های یک و دو به ماده ۳۰(۲۶) قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب اول خرداد ماه ۱۳۷۵ به شرح ذیل الحاق و شماره تبصره‌های این ماده اصلاح می‌شود:
تبصره ۱: اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی ساکن در شهرها و روستاهای کشور می‌توانند نامزد انتخابات شوراهای اسلامی همان شهر و روستا شوند.
تبصره ۲: اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی به جای اسلام باید به اصول دین خود اعتقاد و التزام عملی داشته باشند.
ماده ۴ ـ این قانون از زمان برگزاری انتخابات دوره پنجم شوراهای اسلامی شهر و روستا لازم الاجرا می باشد.

مطالب مرتبط با برچسب

نطق نماینده زرتشتیان در رابطه با مجمع
دکتر اسفندیار اختیاری سه شنبه هفته جاری به عنوان یکی از ناطقان میان دستور مجلس در رابطه با طرح تثبیت قانون شوراها و نشست مجمع تشخیص مصلحت نظام در این رابطه به سخنرانی می پردازد.
نماینده زرتشتیان: اعضای مجمع نسبت به طرح تثبیت قانون شوراها نگاه مصلحتی و مثبت دارند
دکتر اسفندیار اختیاری با بیان اینکه طرح تثبیت قانون شوراها در دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار دارد، گفت: اعضای مجمع نسبت به این طرح نگاه مصلحتی و مثبتی دارند.
تقدیر نمایندگان پیروان ادیان الهی از دکتر اسفندیار اختیاری
نمایندگان پیروان ادیان الهی در مجلس از تلاش مستمر و نقش موثر نماینده زرتشتیان در تهیه، تدوین و تصویب قانون شوراها قدردانی کردند.
شورای نگهبان اصلاح قانون شوراها را رد کرد
شورای نگهبان طرح دو فوریتی اصلاح قانون شوراها را که به منظور حضور پیروان ادیان الهی در انتخابات شوراها به تصویب مجلس رسیده بود را مغایر با قانون و شرع دانست.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها