یکشنبه, ۲۹ مهر ۱۳۹۷
آخرین خبر با عنوان ، نشست دوره شاد و گفتگوی آبان ماه برگزار می شود در 5 ساعت قبل منتشر شده است .
»   نماینده زرتشتیان  »   حمایت از حق پیروان ادیان الهی/ یادداشت نماینده زرتشتیان در روزنامه اعتماد
445 بازدید
۲۲ آذر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۰۷
حمایت از حق پیروان ادیان الهی/ یادداشت نماینده زرتشتیان در روزنامه اعتماد

حمایت از حق پیروان ادیان الهی/ یادداشت نماینده زرتشتیان در روزنامه اعتماد

پس از افت و خیزهای فراوان، بالاخره با همکاری تمام و کمال نمایندگان مجلس از تمامی طیف‌های سیاسی و غیرسیاسی مجلس، طرح مربوط به عضویت پیروان ادیان الهی در شورای شهر به تصویب رسید.

در ١٠ سال گذشته که در مجلس حاضر بودم، کمتر به یاد دارم که این حد از همراهی درمورد طرحی وجود داشته باشد. در ابتدا، گروهی از همکاران معتقد بودند که با اعمال برخی قیدهای قانونی و نوعی سهمیه‌بندی برای پیروان ادیان الهی، مشکلی که درجریان تعلیق عضویت یک عضو زرتشتی شورای شهر یزد پیش آمده، قابل حل است، اما از ابتدا اعتقاد داشتم که این ایده، با قانون اساسی همخوانی ندارد؛ چرا که قانون اساسی هیچ قید و شرطی برای عضویت پیروان ادیان الهی در انتخابات شوراهای شهر قائل نیست و این موضوع، سال‌ها پیش در زمان تصویب قانون اساسی در مجلس خبرگان قانون اساسی تعیین‌تکلیف شده است.

با این استدلال، طرحی با امضای بیش از ٢٠٠ نماینده تقدیم مجلس شد که هیچگونه قید و شرطی برای حضور پیروان ادیان الهی جهت حضور در شورای شهر قائل نیست و با همراهی مثال زدنی نمایندگان تصویب شد. آنچه در ادامه راه در انتظار طرح مصوب مجلس خواهد بود این است که ابتدا شورای نگهبان در بازه زمانی قانونی نقطه‌ نظرات خود را به اطلاع مجلس می‌رساند و باوجود آنکه گروهی اعتقاد دارد این شورا قطعا با طرح مجلس مخالفت می‌کند، شخصا هنوز امید دارم که شورای نگهبان با بررسی بیشتر طرح، امکان تایید آن فراهم خواهد کرد. دلیل آن این است که در ماه‌‎های اخیر، استدلال‌های مختلف قانونی و شرعی در این موضوع مطرح شده است که قابل تامل است.

فراموش نشود ٢٠ سال پیش شورای محترم نگهبان این طرح را به این شکل تایید کرده است؛ بنابراین اگر با نگاه دیگری به مصوبه پرداخته شود، باز هم امکان تایید این طرح وجود دارد. در صورتی که این طرح به تایید شورای محترم نگهبان نرسد، بار دیگر نوبت به مجلس خواهد رسید که ضمن بررسی ایرادهای شورای نگهبان، نظر نهایی خود را اعلام کند. با تصویب مجدد توسط مجلس، تصمیم‌گیری نهایی برعهده مجمع محترم تشخیص مصلحت نظام خواهد بود.

نکته قابل تامل این است، رویه معمول مجمع تشخیص مصلحت نظام این است که ابتدا نظرات مجلس و شورای نگهبان را بررسی و در نهایت به یکی از این دو نظر، یکی از نظرات فوق را تایید و اعلام خواهد کرد. درنتیجه باتوجه به استدلال‌های موجود و همچنین نظر به رویه و شیوه برخورد مجمع تشخیص مصلحت نظام در امور مشابه و اعلام نظرات اعضای محترم مجمع در این مدت و حمایت آنان، به نظر می‌رسد مشکل خاصی در مسیر تایید نهایی این طرح وجود نداشته باشد.

هم‌اکنون همراهی قابل‌قبول و مثال‌زدنی در حمایت از این طرح در کشور شکل گرفته و اکثر مسوولان و به‌خصوص اکثریت سران سه‌قوه موافق طرح ارایه شده و حل قانونی این مشکل هستند. این دیدگاه در مسیر تایید نهایی طرح در مجمع تشخیص مصلحت نظام موثر خواهد بود. موارد قانونی و شرعی مختلفی در این زمان و در روند تایید طرح مطرح شده است، که استدلال‌های قابل دفاعی در به نتیجه رسیدن طرح در شورای محترم نگهبان و مجمع محترم تشخیص مصلحت نظام است.

با توجه به اینکه این طرح با قید دوفوریت تهیه و تصویب شده، امید است مراحل تایید نهایی آن نیز چندان طولانی نخواهد بود و در آینده نزدیک این طرح به سرانجام نهایی برسد.

دکتر اسفندیار اختیاری- منتشر شده در صفحه نخست روزنامه اعتماد مورخ چهارشنبه ۲۲ آذر

 

مطالب مرتبط با برچسب

نماینده زرتشتیان: اعضای مجمع نسبت به طرح تثبیت قانون شوراها نگاه مصلحتی و مثبت دارند
دکتر اسفندیار اختیاری با بیان اینکه طرح تثبیت قانون شوراها در دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار دارد، گفت: اعضای مجمع نسبت به این طرح نگاه مصلحتی و مثبتی دارند.
نماینده زرتشتیان: اعضای مجمع نسبت به طرح تثبیت قانون شوراها نگاه مصلحتی و مثبت دارند
نماینده ایرانیان زرتشتی در مجلس با بیان اینکه پایان مهلت 6 ماهه عدم حضور سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد به معنی لغو عضویت وی نیست، از احتمال لغو حکم موقت عدم حضور سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد توسط دیوان عدالت اداری تا اتخاذ تصمیم نهایی مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد و ابراز امیدواری کرد که هر چه زودتر این پرونده به نتیجه برسد.
تقدیر نمایندگان پیروان ادیان الهی از دکتر اسفندیار اختیاری
نمایندگان پیروان ادیان الهی در مجلس از تلاش مستمر و نقش موثر نماینده زرتشتیان در تهیه، تدوین و تصویب قانون شوراها قدردانی کردند.
تقدیر نمایندگان پیروان ادیان الهی از دکتر اسفندیار اختیاری
رییس کمیته پژوهش و فناوری مجلس با بیان اینکه برخی از دانشگاه‌ها با تاسیس پارک علم و فناوری و مراکز رشد، دانشجوها را به کارآفرینی تشویق می‌کنند، خواستار اجرای نظام ملی نوآوری در دانشگاه‌ها شد.

3 دیدگاه برای حمایت از حق پیروان ادیان الهی/ یادداشت نماینده زرتشتیان در روزنامه اعتماد

 1. 0

  .Congratulations on All your Good Effort, and your Courage
  Wish you a very good Luck. May Great AhuraMazda be with you.

 2. پرویز ملک پور
  0

  همگان میدانند که دین زرتشتی درتعریف اخلاق سه اصل فراگیر : اندیشه نیک – گفتار نیک – کردار نیک را مطرح نموده وبهمین مناسبت اخلاق از دید یک زرتشتی ترکیبی است از اصول فوق . این را هم بدانید سوال پایه ای مهمی که سالهاست در ایران مطرح و بسیاری از گرفتاریها بدلیل ناکامی بزرگان در پاسخگویی به ان میباشد تعین جایگاه سه مقوله اخلاق و دین و سیاست در مواجهه با یکدیگر است. اصول کدامیک محاط در دیگری و اصول کدامیک محیط بردیگری است ؟ رفتار دکتر اسفندیار اختیاری که نشئات گرفته از بینش زرتشتی است ثابت کرد اگر چه سیاست عالی ترین نوع دانایی است ولی باید محاط در اخلاق باشد . اگر این اعتقاد در او نبود در دام سیاست بازان گرفتار میامد و با چند عکس و مصاحبه ی فرصت طلبانه دراین نشریه و ان نشریه در خفا مجبور به پیش فروش اینده خود و جامعه ی زرتشتی میشد . او ثابت کرد که از اموزه های دینی نیز بهتر است به گونه ای استفاده و بهره برداری شود که پشتوانه ی اعتبار اخلاق را با خود داشته باشند . همه ی اینها یعنی که رستگاری در محیط بودن اخلاق بر دین و سیاست میباشد و این جوهره دین زرتشتی است .

 3. مهران یزدانپرست
  0

  با درود بر دکتر اختیاری و دیگر نمایندگان مجلس شورای اسلامی که حقوق شهروندی را برای همه ایرانیان یکسان میدانند
  جا دارد سپاسگذاری خویش را از جناب آقای دکتر اسفندیار اختیاری اعلام کنم

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

 • آخرین خبرها