یکشنبه, ۲۹ مهر ۱۳۹۷
آخرین خبر با عنوان ، نشست دوره شاد و گفتگوی آبان ماه برگزار می شود در 5 ساعت قبل منتشر شده است .
»   نماینده زرتشتیان  »   موافقت مجلس با حضور پیروان ادیان الهی در شوراها و بازگشت سپنتا نیکنام
706 بازدید
۲۱ آذر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۴:۴۳
موافقت مجلس با حضور پیروان ادیان الهی در شوراها و بازگشت سپنتا نیکنام

موافقت مجلس با حضور پیروان ادیان الهی در شوراها و بازگشت سپنتا نیکنام

مجلس شورای اسلامی ساعتی پیش با دفاع دکتر اسفندیار اختیاری جزئیات طرح اصلاح قانون شوراها را تصویب کرد، تا پیروان ادیان الهی همچون گذشته بتوانند برای حضور در شوراهای شهر و روستا نامزد شوند.


بررسی جزئیات طرح اصلاح قانون شوراها که دو فوریت آن در تاریخ پنجم آذر و کلیات آن در هشتم آذر ماه رای آورده بود. صبح سه شنبه ۲۱ آذر ماه در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.بند اول این طرح در مورد حضور پیروان ادیان الهی شناخته شده در قانون اساسی بود تا بتوانند در انتخابات شوراهای شهر و روستا نامزد شوند:
ماده ۱ ـ دو تبصره به عنوان تبصره‌های یک و دو به ماده ۳۰(۲۶) قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب اول خرداد ماه ۱۳۷۵ به شرح ذیل الحاق و شماره تبصره‌های این ماده اصلاح می‌شود:
تبصره ۱: اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی ساکن در شهرها و روستاهای کشور می‌توانند نامزد انتخابات شوراهای اسلامی همان شهر و روستا شوند.
تبصره ۲: اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی به جای اسلام باید به اصول دین خود اعتقاد و التزام عملی داشته باشند.

پس از خواندن طرح از سوی منشی جلسه، دکتر ادیانی راد به عنوان مخالف سخن گفت. وی مفهوم تبصره اول را این دانست که اگر در یک شهر یا روستا به فرض محال کل اعضای انتخابی از برادران اقلیتهای دینی شدند، آیا برابر با اصل ۱۰۵ این شورا اسلامی است؟ و در تغایر با قانون است. وی پیشنهاد خود را اینگونه مطرح کرد، اقلیتهای دینی به تناسب جمعیتی که دارند به شرط اخذ آرا و حد نصاب قانونی بتوانند شرکت کنند.
دکتر لاریجانی ریاست مجلس، در پاسخ به اخطار قانون اساسی دکتر ادیانی گفت: اگر به صورت مذاکرات قانون اساسی در مجلس خبرگان رجوع کنیم. دقیقا همین شبهه شما مطرح شده، که اگر شورای اسلامی است آیا بدین معنی است که غیر مسلمان نمی تواند باشد. مرحوم شهید بهشتی که جلسه را اداره می کنند می گوید منظور ما این نیست که شورای مسلمانان باشد، اما تصمیماتشان باید مطابق اسلام باشد.
در ادامه دکتر اسفندیار اختیاری به عنوان موافق صحبت کرد، وی پیش از این نیز به عنوان طراح طرح در دفاع از دو فوریت آن سخن گفته بود. نماینده زرتشتیان سخنانش را  با «به نام دانای بزرگ هستی بخش» آغاز کرد و ابتدا از تک تک نمایندگان صمیمانه سپاسگزاری کرد که به دو فوریت و کلیات طرح رای دادند و اشاره کرد: صحبتی که بر اساس آن شورای محترم نگهبان حضور پیروان ادیان الهی را در شوراها رد کردند، بر اساس سخنان بنیانگذار انقلاب است که البته در آن صحبتها به هیچ عنوان به اقلیتهای دینی اشاره نشده است و همانگونه که آقای دکتر لاریجانی هم فرمودند در مجلس خبرگان قانون اساسی که مشروح مذاکرات آن وجود دارد، به تفضیل راجع به این موضوع صحبت شده است.
نماینده زرتشتیان در ادامه بیان کرد: سخنان امام مربوط به ۱۲ مهر ۱۳۵۸ است و با اشاره به مذاکرات مجلس خبرگان قانون اساسی که شهید آیت الله بهشتی تاکید کرده است که فقط هدف این است که شورا، اسلامی اداره شود ادامه می دهد: در ۲۴ آبان ۵۸ قانون اساسی تمام شده و تقدیم بنیانگذار انقلاب می شود بعبارت بهتر یک ماه پس از آن زمان. بعد از بررسی و تنفیذ امام (ره) امکان همه پرسی قانون اساسی فراهم می شود، قطعا بنیانگذار انقلاب بر روی برخی اصول نکاتی داشته اند و قیدهای متعددی ارائه شده ولی جالب است بدانید تا ۱۱ آذر ماه همان سال که آین قانون اساسی به رای گذاشته می شود، هیچ قیدی روی اصل شوراها گذاشته نمی شود. یعنی اگر لازم بود این قید گذاشته می شد.
دکتر اختیاری سپس یادآوری کرد که ما حق دیگری نمی خواهیم، همان قانونی که ۲۰ سال اجرا شده است را می خواهیم.
عدم تضاد با شورای نگهبان نکته ی بعدی بود که توسط نماینده ایرانیان زرتشتی تاکید شد و بیان کرد این قانون به مجمع تشخیص مصلحت نظام می رود، البته این احتمال وجود دارد که شورای نگهبان هم آن را تصویب کند،. ولی مجمع تشخیص مصلحت نظام در چارچوب قانون اساسی تصمیم گیری می کند. وی با بیان اینکه ۶ نفر از اعضای مجمع فقهای شورای نگهبان هستند، ریاست مجمع نیز یکی از اعضای فقهای شورای نگهبان است. گفت که در چارچوب قانون و بدون هیچ تضادی این طرح قابل بررسی است.
پس از سخنان نماینده زرتشتیان، نماینده کمیسیون شوراها نیز از این طرح دفاع کرد. بدین ترتیب نوبت به رای گیری رسید و در حضور نماینده شورای نگهبان، اکثریت نمایندگان حاضر با ماده اول این قانون موافقت کردند.
در ادامه ماده های دوم و سوم که به ترتیب مربوط به دبیرخانه دائمی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات و هیات تطبیق شهرهای استان تهران بود با سخنان موافق و مخالف بررسی و به تصویب رسید.
ماده چهارم این طرح اشاره می کرد که این قانون از انتخابات دوره پنجم لازم الاجرا است تا بدین ترتیب مشکلی که برای سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد پیش آمده حل شود. نادر قاضی پور به عنوان مخالف این طرح عنوان کرد که مجلس موضوعات مهم تری دارد که می تواند عطف به ماسبق شود و مشکلات زیادی در کشور وجود دارد که اهمیت بیشتری دارد.
در ادامه دکتر اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان نیز به عنوان موافق این ماده از همه نمایندگان سپاسگزاری کرد، از اینکه همه یکپارچه هستیم، از حق یکدیگر دفاع می کنیم، با هم زندگی می کنیم و با وجود اختلافها، با منطق صحبت می کنیم. سپس افزود: در این انتخابات حقی حذف شده، می خواهیم این حق برگردد چون این حق از اول هم بوده و تمام مواد این طرح نیز باید در شورای پنجم اجرا شود.
در نتیجه ماده چهارم نیز به رای گذاشته شد و نمایندگان آن را تصویب کردند.
بدین ترتیب مجلس تبصره حذف شده توسط شورای محترم نگهبان را به قانون شوراها بازگرداند تا بار دیگر پیروان ادیان الهی بتوانند در شوراها کاندیدا شوند. همچنین تصویب کرد که این قانون برای شورای پنجم نیز اجرا شود تا حکم تعلیق سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد برطرف شود.
این قانون به شورای نگهبان ارائه می شود و در صورت رد شورا به مجلس باز خواهد گشت و پس از اصرار مجلس بر رای خود، مجمع تشخیص مصلحت نظام در این مورد تصمیم گیری می کند.

مطالب مرتبط با برچسب

نماینده زرتشتیان: اعضای مجمع نسبت به طرح تثبیت قانون شوراها نگاه مصلحتی و مثبت دارند
دکتر اسفندیار اختیاری با بیان اینکه طرح تثبیت قانون شوراها در دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار دارد، گفت: اعضای مجمع نسبت به این طرح نگاه مصلحتی و مثبتی دارند.
نماینده زرتشتیان: اعضای مجمع نسبت به طرح تثبیت قانون شوراها نگاه مصلحتی و مثبت دارند
نماینده ایرانیان زرتشتی در مجلس با بیان اینکه پایان مهلت 6 ماهه عدم حضور سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد به معنی لغو عضویت وی نیست، از احتمال لغو حکم موقت عدم حضور سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد توسط دیوان عدالت اداری تا اتخاذ تصمیم نهایی مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد و ابراز امیدواری کرد که هر چه زودتر این پرونده به نتیجه برسد.
تقدیر نمایندگان پیروان ادیان الهی از دکتر اسفندیار اختیاری
نمایندگان پیروان ادیان الهی در مجلس از تلاش مستمر و نقش موثر نماینده زرتشتیان در تهیه، تدوین و تصویب قانون شوراها قدردانی کردند.
تقدیر نمایندگان پیروان ادیان الهی از دکتر اسفندیار اختیاری
رییس کمیته پژوهش و فناوری مجلس با بیان اینکه برخی از دانشگاه‌ها با تاسیس پارک علم و فناوری و مراکز رشد، دانشجوها را به کارآفرینی تشویق می‌کنند، خواستار اجرای نظام ملی نوآوری در دانشگاه‌ها شد.

یک دیدگاه برای موافقت مجلس با حضور پیروان ادیان الهی در شوراها و بازگشت سپنتا نیکنام

  1. پرویز ملک پور
    +1

    تصویب طرح دکتر اسفندیار اختیاری در جهت احقاق حقوق ایرانیان زرتشتی – مسیحی وکلیمی درشوراهای اسلامی شهر و روستا توسط مجلس خبری مسرت بخش است . هرچند این طرح تا تصویب نهائی فاصله دارد ولی اقدامات بنیانی ایشان که نه تنها برای دفاع از حقوق یک فرد زرتشتی بلکه برای دفاع از حقوق همه ی ایرانیان مسیحی و کلیمی نیز انجام شده شایسته تحسین و سپاسگزاری است . باید گفت که این تلاش صمیمانه اگر چه در چهارچوب انجام وظائف نمایندگی بوقوع پیوسته ولی حق بزرگ او را بر گردن احاد افراد جوامع فوق الاشاره در تاریخ ثبت نمودو بر افتخارات جامعه ی خوشنام زرتشتی افزود . برهمگان است شجاعت او در دفاع از اصول را قدردان باشیم و انرا پاس داریم . ایدون باد

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها