پنجشنبه, ۲۶ مهر ۱۳۹۷
آخرین خبر با عنوان ، سخنرانی نماینده ایرانیان زرتشتی در ژنو در 22 ساعت قبل منتشر شده است .
»   نماینده زرتشتیان  »   قوه مقننه به دنبال تقابل نیست/ ایجاد جو مسموم در مورد طرح اقلیتها در مجلس
825 بازدید
۱۵ آذر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۵:۴۱
قوه مقننه به دنبال تقابل نیست/ ایجاد جو مسموم در مورد طرح اقلیتها در مجلس

قوه مقننه به دنبال تقابل نیست/ ایجاد جو مسموم در مورد طرح اقلیتها در مجلس

هشتم آذر ماه کلیات طرح حضور اقلیت‌های دینی در شورای شهر و روستا به تصویب رسید. طرحی که به ثمرنشستنش به این سادگی‌ها نبود، پشت پرده‌های تصویب این طرح خبر از یک کار سخت برای مجلس می‌داد،

روزی که اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان از ۲۰۰ امضا برای دوفوریتی‌شدن این طرح خبر داد، ولی در روز تصویب کلیات آن شاهد ریزش این میزان آرا بودیم. شاید بهترین دلیل بر اتفاقات مشکوک در فاصله سه‌روز تصویب دو فوریتی با کلیات طرح، حرف‌های علی مطهری در دفاع از این طرح بود؛ وقتی خطاب به مجتبی ذوالنور از مخالفان گفت من از شما آقای ذوالنور تعجب می‌کنم که چطور خود پای طرح را امضا کردید، اما حالا در مقام مخالف درباره آن سخن می‌گویید.
شواهد حاکی از آن بود که در فاصله پنجم آذر روز تصویب دو فوریتی طرح تا هشتم آذر روز تصویب کلیات طرح، عده‌ای با ایجاد جو و حتی لابی قصد به نتیجه نرسیدن چنین موضوعی در مجلس داشتند.
مخالفان این طرح متاسفانه تصویب آن در مجلس را به تقابل با شورای نگهبان تشبیه و برخی کانال‌ها و رسانه‌های غیررسمی نیز با پخش شائباتی آن را «لجبازی با شورای نگهبان اسلامی» تعبیر کردند.

حقیقت ماجرا
شاید تحت‌تاثیر همین حرکات رسانه‌ای و برخی لابی‌ها بود که روز بعد، عضو شورای نگهبان اعلام داشت نمایندگان مجلس به جای آنکه تحسین کنند شورای نگهبان به وظیفه‌اش عمل کرده، عکس آن عمل می‌کنند، در حالی‌که مصلحت‌اندیشی شما ربطی به شورای نگهبان ندارد.
وی ادامه داد:«برخی از آنها در مقابل شورای نگهبان می‌ایستند این چه قسم خوردنی است، نباید منافع شخصی را بر منافع ملت ترجیح دهید.»
حقیقت ماجرا این است که عده‌ای در اقدامی هماهنگ که البته به سود نظام جمهوری اسلامی ایران نیست تلاش دارند تا پروژه‌ای را به نام تقابل مجلس با شورای نگهبان آن هم به‌واسطه تصویب کلیات طرح حضور اقلیت‌های دینی در شورای شهر سندیت ببخشند تا بلکه از این طریق هم عده‌ای از نمایندگان مردم را در پارلمان از ادامه رای به جزئیات طرح بازدارند، هم گروهی را نیز از هراس ردصلاحیت‌شدن، از مسیر و قدم خیری که در مجلس برداشته‌اند منحرف کنند.

کجایش تقابل است؟
تلاش عده‌ای برای ساختن داستان دروغین تقابل مجلس و شورای نگهبان در حالی صورت می‌گیرد که پروانه مافی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در گفتگو با آفتاب‌یزد ضمن بی‌اساس خواندن این موضوع، می‌گوید:«در کدام بند یا کدام بخش این طرح، موضوعی از لجبازی یا تقابل دیده می‌شود؟ نمایندگان مجلس در راه برطرف ساختن یک مشکل از راه قانون وارد عمل شده‌اند و تا آخر نیز برای حل آن تلاش می‌کنند و این سخنان بی‌پایه و اساس است.»
تلاش برای مطرح‌شدن موضوع تقابل مجلس در برابر شورای نگهبان درحالی صورت می‌گیرد که کدخدایی به‌عنوان سخنگوی شورای نگهبان تاکنون این طرح را با چنین تعابیری زیرسوال نبرده و بیان داشته که طرح باید به دست شورای نگهبان برسد تا بعد از بررسی، نظرات این نهاد پیرامون آن مطرح شود.

پس مجمع برای چیست؟
اسفندیار اختیاری، طراح طرح مذکور نیز درباره اینکه عده‌ای این طرح را نوعی لجبازی و شاخ و شانه کشیدن برای شورای نگهبان تعریف می‌کنند به آفتاب‌یزد می‌گوید: «آنهایی که می‌خواهند طرح مجلس را تقابل با شورای نگهبان تعریف کنند به‌دنبال اهداف دیگری هستند.»وی تاکید می‌کند: «این طرح با هیچ بخش از شورای نگهبان تضاد ندارد. شورای نگهبان یک نظر را از لحاظ شرعی اعلام کرده است، مجلس هم می‌تواند نظرش را درباره این موضوع اعلام کند. تصمیم مجلس هم در چارچوب قانون‌اساسی است و مطمئن باشید در جریان این طرح هیچ چیز خارج از ساختار قانون‌اساسی بررسی نمی‌شود.»
اختیاری اضافه می‌کند:«اگر قرار بود هر موضوعی بین مجلس و شورای نگهبان، تضاد ما با آنها تعبیر شود که اساسا ارگانی به اسم مجمع تشخیص مصلحت نظام وجود نداشت. مگر پیش از این وقتی در طرح‌های مختلف بین شورای نگهبان و مجلس اختلاف‌نظری پیش آمد تضاد بین این دونهاد بوده است؟ فلسفه وجودی مجمع تشخیص مصلحت نظام این است که در چنین مواقعی نظر هر دو را بررسی کند.»

عطف به ماسبق می‌شود
طراح طرح حضور اقلیت‌های دینی در شوراهای شهر و روستا تاکید می‌کند: «فراموش نشود در مجمع تشخیص مصلحت نظام، ۶ نفر از اعضای فقهای شورای نگهبان نیز عضو هستند، به عبارتی آنها در مجمع هم می‌توانند نظرشان را اعلام کنند. تمامی اعضای مجمع تشخیص هم توسط رهبری معظم انتخاب شدند، بنابراین حتی اگر این طرح به مجمع هم رفت به معنای تقابل با شورای نگهبان نیست.» وی درباره اینکه سرنوشت این طرح پس از تصویب در مجلس چه خواهد شد، گفت:«طبیعی است این طرح به شورای نگهبان ارسال خواهد شد، اگر شورای نگهبان ایراداتی به آن داشت، کمیسیون شوراهای مجلس این موارد را بررسی و دوباره در مجلس طرح و تصویب می‌شود. در صورتی که نظر شورای نگهبان تامین نشده باشد، این طرح به مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌رود.» از اختیاری درباره این بخش از صحبت‌های کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان که درباره عطف به ماسبق شدن آن اظهاراتی کرده است، می‌پرسیم که پاسخ می‌دهد:«در ماده آخر این طرح به‌صراحت آمده که این قانون از انتخابات دوره پنجم شوراهای اسلامی شهر و روستا لازم‌الاجراست و در صورت تصویب در مجلس، یعنی عطف به ماسبق بوده و موضوع سپنتا نیکنام، عضو زرتشتی شورای شهر یزد را نیز دربرمی‌گیرد.»

اتحاد بی‌سابقه
موضوع حضور اقلیت‌های دینی در شورای شهر و روستا از معدود مسائلی است که تا این حد همسویی اصولگرایان و اصلاح‌طلبان را به همراه داشته است؛ نمود عینی این اتحاد را می‌توان در تصویب کلیات طرح اخیر مشاهده کرد. اتحادی بی‌سابقه در میان بسیاری از سیاسیون از جناح‌های مختلف. از این رو داستان‌سرایی درباره تقابل و تضاد بین دونهاد حاکمیتی بی‌تردید یک برنامه مغرضانه در راستای وهن نظام است و آنچه در ادامه این ماجرا در عمل رخ خواهد داد یقینا حل و فصل قانونی این موضوع با تعامل و همراهی و همگامی مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام خواهد بود.

روزنامه آفتاب یزد-سه شنبه 14 تیر

مطالب مرتبط با برچسب

نماینده زرتشتیان: اعضای مجمع نسبت به طرح تثبیت قانون شوراها نگاه مصلحتی و مثبت دارند
دکتر اسفندیار اختیاری با بیان اینکه طرح تثبیت قانون شوراها در دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار دارد، گفت: اعضای مجمع نسبت به این طرح نگاه مصلحتی و مثبتی دارند.
نماینده زرتشتیان: اعضای مجمع نسبت به طرح تثبیت قانون شوراها نگاه مصلحتی و مثبت دارند
نماینده ایرانیان زرتشتی در مجلس با بیان اینکه پایان مهلت 6 ماهه عدم حضور سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد به معنی لغو عضویت وی نیست، از احتمال لغو حکم موقت عدم حضور سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد توسط دیوان عدالت اداری تا اتخاذ تصمیم نهایی مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد و ابراز امیدواری کرد که هر چه زودتر این پرونده به نتیجه برسد.
تقدیر نمایندگان پیروان ادیان الهی از دکتر اسفندیار اختیاری
نمایندگان پیروان ادیان الهی در مجلس از تلاش مستمر و نقش موثر نماینده زرتشتیان در تهیه، تدوین و تصویب قانون شوراها قدردانی کردند.
تقدیر نمایندگان پیروان ادیان الهی از دکتر اسفندیار اختیاری
رییس کمیته پژوهش و فناوری مجلس با بیان اینکه برخی از دانشگاه‌ها با تاسیس پارک علم و فناوری و مراکز رشد، دانشجوها را به کارآفرینی تشویق می‌کنند، خواستار اجرای نظام ملی نوآوری در دانشگاه‌ها شد.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها