پنجشنبه, ۲۶ مهر ۱۳۹۷
آخرین خبر با عنوان ، سخنرانی نماینده ایرانیان زرتشتی در ژنو در 22 ساعت قبل منتشر شده است .
»   فرهنگی, میراث فرهنگی  »   دبیرستان کیخسروی یزد مرمت و بازسازی می شود
627 بازدید
۱ آذر ۱۳۹۶ , ساعت ۲۳:۰۴
دبیرستان کیخسروی یزد مرمت و بازسازی می شود

دبیرستان کیخسروی یزد مرمت و بازسازی می شود

مدیر کل سازمان میراث فرهنگی استان یزد ضمن بازدید از دبیرستان کیخسروی از بازسازی این مدرسه تاریخی خبر داد که به همت زرتشتیان بنا شده است.

صبح روز چهارشنبه یکم آذرماه ۱۳۹۶ با حضور فاطمه دانش یزدی مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد، محمدرضا عارفی مدیر کل نوسازی مدارس استان یزد، منصوری ارجمندی مدیر آموزش و پرورش منطقه ۲ یزد، عباسعلی ابوطالبی رئیس خیرین مدرسه ساز یزد، از مدرسه تاریخی کیخسروی یزد بازدید شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد “ساشا ریاحی مقدم” سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان یزد که در این بازدید حضور داشت در مورد این دبیرستان گفت: دبیرستان کیخسروی مربوط به اواخر دوره قاجار  و اوایل دوره پهلوی می باشد و در یزد، خیابان شهید چمران واقع شده و در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۶۱۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

وی درخصوص تاریخچه این بنای تاریخی اظهار داشت: کیخسروی اولین مدرسه یزد می باشد، که در سال ۱۲۶۸ به کوشش ارباب کیخسرو مهربان کیخسروی تأسیس می‌شود. دبستان کیخسروی در آن زمان دارای بیش از ۲۰۰ دانش آموز بود و از آموزگاران آن دوره این دبستان می‌توان به ماستر خدابخش، کیومرث وفادار خرمشاهی و بهرام شیرمرد اشاره نمود. در سال ۱۳۰۸ خورشیدی به کوشش فرامرز ماستر کاربری این دبستان به دبیرستان تغییر یافت و تا کنون نیز به عنوان دبیرستان در حال فعالیت آموزشی است.

ریاحی مقدم در ادامه ضمن بر شمردن اهمیت مدرسه کیخسروی، بیان کرد: بخشهایی از این بنای تاریخی نیاز به مرمت و بازسازی دارد که به زودی با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، اداره کل آموزش و پرورش یزد و اداره کل نوسازی مدارس استان مربت و بازسازی می شود.

مطالب مرتبط با برچسب

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها