پنجشنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۸
آخرین خبر با عنوان ، اسامی کاندیداهای بازرسی انجمن زرتشتیان تهران در 5 ساعت قبل منتشر شده است .
»   نماینده زرتشتیان  »   دکتر اختیاری: تغییر قانون وظیفه مجلس است
1,375 بازدید
۳ آبان ۱۳۹۶ , ساعت ۲۰:۱۰
دکتر اختیاری: تغییر قانون وظیفه مجلس است

دکتر اختیاری: تغییر قانون وظیفه مجلس است

نماینده ایرانیان زرتشتی از پیگیری مجلس برای حل مسئله سپنتا نیکنام خبر داد و تاکید کرد که وظیفه قانون گذاری و تغییر قانون تنها بر عهده مجلس است.

دکتر اسفندیار اختیاری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اظهارات آیت الله یزدی، عضو فقهای شورای نگهبان، مبنی بر تایید منع فعالیت عضو زرتشتی شورای یزد، گفت: در مورد سخنان آیت الله یزدی، عضو محترم فقهای شورای نگهبان، نکاتی هم از نظر شکلی و هم از نظر محتوایی وجود دارد که می‌توان آن را مورد بحث و بررسی قرار داد.

وی با بیان اینکه علی لاریجانی رییس مجلس، به دنبال حل این مشکل است، اظهار کرد: برای توضیح این موضوع از نگاه مجلس، به این نکته بسنده می‌کنم؛ همانگونه که اظهار نظر شرعی بر عهده شورای محترم نگهبان است،  قانون‌گذاری نیز بر عهده مجلس محترم شورای اسلامی است و وظیفه اصلی نمایندگان مردم، همین قانون‌گذاری است که فصل ششم قانون اساسی به طور شفاف و دقیق آن را بیان کرده است. در نتیجه حذف هر تبصره‌ای از هر قانون مصوب و ابلاغ شده یا هر گونه تغییر دیگری، بدون رای مجلس، قانون‌گذاری محسوب می‌شود و مغایر با اصول متعدد قانون اساسی کشور است.

دکتر اختیاری ادامه داد: از سوی دیگر یکی از مراحل قانون‌گذاری در مجلس اصرار بر نظر خود است، حتی اگر مغایرت با نظر شرعی شورای محترم نگهبان داشته باشد. در چنین مواردی ارجاع آن نظر و بررسی توسط مجمع محترم تشخیص مصلحت نظام مرحله دیگری از قانون‌گذاری است؛ بنابراین، این اصرار  بر نظر مجلس، هیچگاه معنی مقابله با اصل نظام جمهوری اسلامی ایران را نداشته و ندارد. ضمن اینکه اصلی‌ترین وظیفه مجمع محترم تشخیص مصلحت نظام هم حل چنین اختلاف نظرهایی میان شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی است.

نماینده زرتشتیان در مجلس تصرح کرد: بنابراین اگر قانونی که به خصوص توسط شورای محترم نگهبان مطابق با شرع شناخته شده و ۲۰ سال از اجرا آن می گذرد، نیازی به تغییر داشته باشد، تنها حق قانونی مجلس است که آن قانون را عوض یا بر رای قبلی خود حتی اگر مخالف نظر شورای محترم نگهبان باشد، پافشاری کند. اگر روش قانون‌گذاری در کشور به غیر از مسیر مشخص شده قانون اساسی باشد، بدعتی می‌شود که می‌تواند برای هر قانونی اجرا گردد و در این حالت قانونگذاری را مجلس انجام نمی‌دهد و این مغایرت جدی با قانون اساسی خواهد داشت.

دکتر اسفندیار اختیاری در ادامه بیان کرد: باید از تلاش‌های ریاست محترم مجلس تشکر کنم که به صورت جدی پیگیر حل این مشکل و به خصوص دفاع از اصل قانون‌گذاری مجلس است. همانگونه که ایشان وعده داده است ابتدا از طریق قوه قضائیه پیگیر موضوع هستند و به طور ویژه امروز، ریاست محترم کمیسیون شوراها را مامور حل این مسئله با دیوان عدالت اداری کرده‌اند و در صورت حل نشدن، این پرونده به نشست روسای سران سه قوه ارجاع داده می‌شود؛ زیرا وظیفه دفاع از مجلس، بر عهده رئیس محترم مجلس و وظیفه دفاع از قانون اساسی، برعهده ریاست محترم جمهور است.

نماینده زرتشتیان در پایان ضمن قدردانی از تمام کسانی که از این اتفاق رنجیده خاطر شده و همراه زرتشتیان بوده‌اند، همچنین از کلیه حقوقدانان، فقها، نمایندگان مجلس، مسئولین، نویسندگان و کلیه کسانی که با انتشار نظرات حقوقی مستدل، به دفاع از سپنتا نیکنام؛ عضو شورای شهر یزد پرداختند، تشکر کرد.

مطالب مرتبط با برچسب

نماینده زرتشتیان: اعضای مجمع نسبت به طرح تثبیت قانون شوراها نگاه مصلحتی و مثبت دارند
دکتر اسفندیار اختیاری با بیان اینکه طرح تثبیت قانون شوراها در دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار دارد، گفت: اعضای مجمع نسبت به این طرح نگاه مصلحتی و مثبتی دارند.
نماینده زرتشتیان: اعضای مجمع نسبت به طرح تثبیت قانون شوراها نگاه مصلحتی و مثبت دارند
نماینده ایرانیان زرتشتی در مجلس با بیان اینکه پایان مهلت 6 ماهه عدم حضور سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد به معنی لغو عضویت وی نیست، از احتمال لغو حکم موقت عدم حضور سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد توسط دیوان عدالت اداری تا اتخاذ تصمیم نهایی مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد و ابراز امیدواری کرد که هر چه زودتر این پرونده به نتیجه برسد.
تقدیر نمایندگان پیروان ادیان الهی از دکتر اسفندیار اختیاری
نمایندگان پیروان ادیان الهی در مجلس از تلاش مستمر و نقش موثر نماینده زرتشتیان در تهیه، تدوین و تصویب قانون شوراها قدردانی کردند.
تقدیر نمایندگان پیروان ادیان الهی از دکتر اسفندیار اختیاری
رییس کمیته پژوهش و فناوری مجلس با بیان اینکه برخی از دانشگاه‌ها با تاسیس پارک علم و فناوری و مراکز رشد، دانشجوها را به کارآفرینی تشویق می‌کنند، خواستار اجرای نظام ملی نوآوری در دانشگاه‌ها شد.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • آخرین خبرها