چهارشنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۷
آخرین خبر با عنوان ، آیین پرسه روانشاد شهریار فرودی برگزار می شود در 7 ساعت قبل منتشر شده است .
»   فرهنگی, نماینده زرتشتیان  »   نقش زرتشتیان در پیشرفت یزد، تیتر اصلی روزنامه آفتاب یزد
1,066 بازدید
۲۰ مهر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۳۶
نقش زرتشتیان در پیشرفت یزد، تیتر اصلی روزنامه آفتاب یزد

نقش زرتشتیان در پیشرفت یزد، تیتر اصلی روزنامه آفتاب یزد

روزنامه آفتاب یزد مورخ چهارشنبه ۱۹ مهر ماه تیتر اصلی خود را به نقش زرتشتیان در یزد اختصاص داد. این نوشته، گفتگوی خبرنگار گروه سیاسی روزنامه آفتاب یزد با دکتر اسفندیار اختیاری است.


نماینده زرتشتیان تاکید می کند که ایران خاستگاه اصلی زرتشتیان است و برای پیشرفت این کشور هر چه داشته اند انجام داده اند و می دهند. دکتر اختیاری در مورد وضعیت پرونده سپنتا نیکنام نیز می گوید: آقای نیکنام رای آورده و باید به جایگاهش برسد و به آن احترام گذاشت.

متن کامل این گفتگو را در ادامه مطلب بخوانید:

کوچه محله های این جا بوی صفا می دهد، بوی با هم بودن. انگار که مرزی نیست، همه یکی شده اند اینجا. زرتشتی و مسلمان معنی ندارد. اینجا همه هم را با نام کوچک صدا می کنند. همه رفیقند. همه به هم اطمینان دارند. درب های خانه های اینجا باز است برای میهمان. از هر مسلکی که باشد. زرتشتی ها آب و جارو می کنند تا همسایه مسلمان را پذیرایی کنند و بالعکس. اینجا سالها و دهه هاست که همین طوری است. شهری با کمترین آمار طلاق، کمترین آمار جنایت و بیشترین حس همبستگی قومی و دینی در کشور.

هیچ ماجرایی نتوانسته بر حس خوب با هم بودن زرتشتی و مسلمان یزد در کنار یکدیگر، تاثیر منفی بگذارد بلکه بر عکس آنها را از همیشه بیشتر به هم نزدیک کرده است. خلاصه اینجا همه مردم هوای هم را خوب دارند.

این حس با هم بودن ما را بر آن داشت به سراغ اسفندیار اختیاری که خود اصالتا یزدی است، برویم. دکتر اسفندیار اختیاری نماینده زرتشتیان ایران در مجلس است، کسی که سه دوره است به پارلمان می رود اما خود را نه نماینده زرتشتیان بلکه نماینده ایرانیان می نامد. این عنوان حرف ها برای گفتن دارد.

می خواهیم از او درباره رابطه خوب و همیشگی بین زرتشتیان و مسلمانان استان یزد بپرسیم. اینکه فارغ از ماجراهای این روزها چه چیزی باعث می شود تا مسلمانان دارالعباده و مردم همیشه متدین و مومن یزد زرتشتیان را برای مشارکت در ساختن ایران آباد همراهی کنند. ریشه این اعتماد و دوستی زیبا و نمونه بین دو آیین الهی در استان یزد از کجا نشات می گیرد. گفتگوی آفتاب یزد با اسفندیار اختیاری نماینده زرتشتیان و رئیس کمیته پژوهش و فناوری مجلس شورای اسلامی در ادامه می آید.

*جناب آقای دکتر اختیاری در استان یزد همواره از رابطه خوب زرتشتیان و مسلمانان به‌ویژه در تاریخ معاصر یکصد سال گذشته صحبت می‌شود آیا این موضوع رابطه خوب را باید صرفا از روی تعارفات معمولی که در این جور مواقع با هم داریم،  بدانیم؟

من اهل تعارف نیست . به صراحت می گویم  این رابطه خوب بین زرتشتیان و مسلمانان و صد البته دیگر ادیان الهی که در یزد زندگی می‌کنند عین واقعیت است. من به عنوان فردی که در این استان بزرگ شده‌ام، می توانم بگویم که روابط زرتشتیان و مسلمانان بر اساس احترام متقابل بوده است. زرتشتیان و مسلمانان یزد همواره با هم تعامل داشته و دارند و همواره به هم کمک کرده‌اند و می‌کنند .فراموش نکنیم زرتشتیان، ایران را خاستگاه اول و آخر خودشان می‌دانند و برای همین برای پیشرفت این کشور هرچه داشته‌اند انجام داده‌اند و می دهند.

*به صورت مصداقی در استان یزد، زرتشتیان چه فعالیت‌هایی داشته‌اند؟

زرتشتیان در تاریخ معاصر یزد در دو مقوله بیشتر از دیگر زمینه‌ها فعالیت کرده و تأثیرگذار بودند این دو مقوله یکی آموزش و دیگری بهداشت بوده است. در زمینه آموزش،  زرتشتیان، در استان یزد ۴۲ مدرسه نوین تاسیس کرده‌اند جالب آن است که اولین مدرسه ثبت شده در آموزش و پرورش یزد  به نام زرتشتیان تاسیس شده است؛ به عبارتی تاریخ معاصر آموزش در یزد توسط زرتشتیان کلید خورده است.

در بحث بهداشت نیز زرتشتیان اولین گام‌های نوین را در این استان برداشتند. نخستین  زایشگاه و بیمارستان جنوب شرق ایران توسط زرتشتیان در یزد با نام زایشگاه بهمن تاسیس شده است ، محلی که نه فقط برای  استان یزد، بلکه در مقطعی برای مردم جنوب شرق ایران بوده است . بعد از این بیمارستان، زرتشتیان بیمارستان گودرز را در یزد ساختند، برای تهیه آب شرب استان، زرتشتیان آب انبارهایی می‌ساختند و حتی  برای احترام به عقاید برخی از مسلمانان یزد، تدارک لازم را می دیدند. همه اینها نشان‌دهنده روابط دوستانه بین مسلمانان و زرتشتیان یزد است. بیمارستان‌های زرتشتیان در یزد و مراکز بهداشت بزرگی که ساخته‌اند هنوز هم در این استان فعال است و اکثریت مدارس ساخت زرتشتیان نیز همچنان فعال و پذیرای دانش آموزان سرتاسر استان است ،همچنان نیز  مدرسه سازی و بیمارستان سازی توسط خیرین و زرتشتیان در این استان انجام می‌گیرد.

*تعاملات امروز بین زرتشتیان و مسلمانان یزد چگونه است؟

مطمئنا که تعاملات بسیار سازنده‌ای بین زرتشتیان و مسلمانان یزد وجود دارد. در همین ماجرای عضو زرتشتی شورای شهر یزد پرواضح است که اکثریت رای دهندگان به او مسلمانان بوده‌اند و این موضوع نشان می‌دهد که مسلمانان به زرتشتیان اعتماد داشته و دارند. در بازار‌های یزد هنوز هم زرتشتیان مورد اطمینان هستند، در مراکز فرهنگی هم همین طور! در محل کار و مکانها و ادلره های دیگر نیز اعتماد مسلمانان به زرتشتیان مشهود است.

*زرتشتیان یزد به غیر از خدماتی که به آن اشاره کردید در چه زمینه‌های دیگری پیش قدم بوده اند؟

خیرین زرتشتی همراه و همگام با مسلمانان در کارهای خیرگام بر می‌داشتند و برای آبادانی استان از ساخت قنات تا جاده سازی اقدام کرده اند .

*وضعیت مدیریت زرتشتیان یزد در بخش‌های مختلف چگونه بوده است؟

این موضوع در دهه های گذشته امری طبیعی بوده است و مثال زدنی. آنچه هست اینکه مردم یزد به زرتشتیان اعتماد دارند امیدواریم همان طور که آقای روحانی در سخنرانی هایش از حضور همه اقوام و ادیان در مدیریت شهری و کشورسخن می‌گویند با شایسته سالاری شاهد حضور تمامی پیروان ادیان الهی در سطح  گسترده تر مدیریت ارشد کشور نیز باشیم .

*آقای اختیاری چه قدر به باز شدن چنین محیطی به آینده امید دارید؟

نیت‌های مسئولین ما نیک است و امیدوارم که این نیت‌ها بیش از گذشته به اجرا و عمل در آیند. همه ما ایمان داریم ایران، متعلق به همه ایرانی هاست. زرتشتیان زادگاه و موطن همیشگی شان ایران است و همان طور که در جنگ تحمیلی شهدایی برای این سرزمین تقدیم کرده اند نشان می‌دهند که آنها عاشق ایران و مردم آن از هردین و قو می هستند .

-به شهدای زرتشتی هم اشاره داشتید، آیا در استان یزد خاطره‌ای درارتباط با شهدای زرتشتی دارید؟

اولا نه من و نه هیچکس دیگر نباید ذره‌ای بین شهدای ایرانی تفاوت قائل شود شهدای مسلمان، ارمنی، کلیمی، آشوری و زرتشتی عزیزانی هستند که هرچه به روان پاکشان درود بفرستیم کم است. آسایش امروز فارغ از هر شعاری به خاطر آنهاست و زرتشتیان شهید نیز بخشی از شهدای جنگند. کسانی که در حفظ امنیت کشور از جان گذشتند. خوشبختانه یزدی‌ها نیز ارزش خون شهید زرتشتی را درک می‌کنند. مثلا به خاطر دارم روزی که شهید رستم آذرباد را برای بدرقه ابدی آوردند، همه یزد برای خاکسپاری این شهید زرتشتی حضور یافتند.

*در مورد موضوع توقف فعالیت سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر فکر می  کنید نتیجه چه خواهد شد؟

من از همان اول پیگیر این موضوع بوده و هنوز هم هستم. چرا که موضوع فقط یک فرد نیست! در کنار آنکه باید از حق آقای سپنتا نیکنام نیز به حق دفاع شود .آقای نیکنام رای آورده، و باید هم به جایگاهش برسد و به آن احترام گذاشت. اما اکنون فراتر از نیکنام پای حق یک ایرانی در میان است .جدای از افراد و نام‌ها باید حق این ایرانی پابرجا بماند و خوشبختانه مجلس نیز بر این حق پافشاری می‌کند که طبق قانون باید عمل شود. آنچه که در این جا از دیدگاه من بدعت است این موضوع است که یک فردی که رای نیاورده بر چه اساس از فرد رای آورده شورا چنین شکایتی می‌کند؟

همه هیئت نظارت‌ها و هیئت‌های اجرایی و چارچوب‌های قانون در انتخابات شورای شهر مشخص اند  تا زمانی که انتخابات برگزار نشده و نتایج اعلام نشده شما هر شکایتی که دارید می‌توانید بکنید اما بعد از نتایج انتخابات، و تایید آن،  دیگر آن فرد منتخب، مصون است و باید به نتیجه رای احترام گذلشت. چگونه یک فرد می اید و به دلیل انتخاب یک شخص، شکایت می‌کند که فلانی زرتشتی است ونباید درشورا باشد.  اگر این روال پیش رود از فردا هر کس از رئیس‌جمهور، رئیس مجلس و… نیز شکایت می‌کند.

* سخن پایانی تان چیست؟

. مردم ما همیشه قانونمدار بودند .اعتقاد دارم که باید در چارچوبی که همه بدنه جامعه قبول داریم عمل کنیم. جامعه دیندار و دین مدار و مسلمان یزد به یک جوان زرتشتی اعتماد کردند انتخاب سپنتانیکنام  انتخاب مردم یزد است. امیدوارم که مسئولین از تعامل ما مردم با یکدیگر در این سال‌ها برای رفع این مشکل الگو بردارند. همه به ایرانی بودن خود افتخار کرده و می‌کنیم پس مطمئنا همه ما نیز پیگیر حق خواهیم  بود. ضمن اینکه از یاد نبریم حکم قطعی صادر نشده، فعلا دستور موقت توقف صادر شده است.

مطالب مرتبط با برچسب

نماینده زرتشتیان: اعضای مجمع نسبت به طرح تثبیت قانون شوراها نگاه مصلحتی و مثبت دارند
دکتر اسفندیار اختیاری با بیان اینکه طرح تثبیت قانون شوراها در دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار دارد، گفت: اعضای مجمع نسبت به این طرح نگاه مصلحتی و مثبتی دارند.
نماینده زرتشتیان: اعضای مجمع نسبت به طرح تثبیت قانون شوراها نگاه مصلحتی و مثبت دارند
نماینده ایرانیان زرتشتی در مجلس با بیان اینکه پایان مهلت 6 ماهه عدم حضور سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد به معنی لغو عضویت وی نیست، از احتمال لغو حکم موقت عدم حضور سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد توسط دیوان عدالت اداری تا اتخاذ تصمیم نهایی مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد و ابراز امیدواری کرد که هر چه زودتر این پرونده به نتیجه برسد.
تقدیر نمایندگان پیروان ادیان الهی از دکتر اسفندیار اختیاری
نمایندگان پیروان ادیان الهی در مجلس از تلاش مستمر و نقش موثر نماینده زرتشتیان در تهیه، تدوین و تصویب قانون شوراها قدردانی کردند.
تقدیر نمایندگان پیروان ادیان الهی از دکتر اسفندیار اختیاری
رییس کمیته پژوهش و فناوری مجلس با بیان اینکه برخی از دانشگاه‌ها با تاسیس پارک علم و فناوری و مراکز رشد، دانشجوها را به کارآفرینی تشویق می‌کنند، خواستار اجرای نظام ملی نوآوری در دانشگاه‌ها شد.

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها