چهارشنبه, ۰۳ بهمن ۱۳۹۷
آخرین خبر با عنوان ، بازدید بخشداران و دهیاران استان البرز از روستای مبارکه در 3 ساعت قبل منتشر شده است .
»   تصاویر, جشنواره مینا ایزدیار, علمی, فرهنگی, مراسم ها  »   گزارش و تصاویری از پنجمین جشنواره علمی فرهنگی دکتر مینا ایزدیار
1,448 بازدید
۱۷ مهر ۱۳۹۶ , ساعت ۲:۰۰
گزارش و تصاویری از پنجمین جشنواره علمی فرهنگی دکتر مینا ایزدیار

گزارش و تصاویری از پنجمین جشنواره علمی فرهنگی دکتر مینا ایزدیار

پنجمین جشنواره علمی فرهنگی زنده یاد دکتر مینا ایزدیار پسین چهاردهم مهرماه برابر با ورهرام روز در جشنگاه خسروی و با حضور پرشمار همکیشان و مهمانان ویژه برگزار شد.

این جشنواره با پخش سرود ملی و سرود خوان اشم وهو، گاتاخوانی فرناز گشتاسبی و سپهر گشتاسبی آغاز شد.

جشنواره علمی فرهنگی زنده یاد دکتر مینا ایزدیار که پس از درگذشت این چهره شاخص علمی کشور و بنیانگذار انجمن تالاسمی ایران هر ساله در زادروزش و به همت خانواده و همسر آن روانشاد مهندس پرویز ملک پور، دکتر اسفندیار اختیاری و جمعی از همکیشان برنامه ریزی و برگزار می شود، امسال برگزیدگان و نام آور خود را به جامعه معرفی کرد.

دبیر جشنواره، دکتر اسفندیار اختیاری، در آغاز ضمن سپاس از حضور همکیشان، چهره های شاخص علمی و میهمانان ویژه جشنواره، مختصری درباره محور و ویژگی های پنجمین جشنواره سخن گفت و یادآوری کرد در این جشنواره از دانش‌آموزانی که به جز درس خواندن تاثیر ملی نیز داشته‌اند و  نیک‌اندیشانی که برای گسترش علم، آزمایشگاه یا کارگاهی بنیان کرده اند و پژوهشگرانی که در زمینه‌ی آخشیگ آب فعالیت کرده‌اند، تقدیر می کند. دکتر اختیاری همچنین در پایان از دکتر ویدا ورهرامی و هموندان کانون دانشجویان زرتشتی که مدیریت اجرایی این برنامه را بر دوش داشتند، تشکر کرد.

دکتر سینا ایزدیار مدیر طرح تحقیقاتی “بررسی میزان شیوع کم خونی و ژنتیک مولکولی هموگلوبینوپاتی ها در میان زرتشتیان ایران” که زیر نظر معاونت علمی ریاست جمهوری اجرا می شود و با تخصیص بودجه از طرف صندوق حمایت از پژوهشگران کشور تحت زیرمجموعه کرسی پژوهشی دکتر مینا ایزدیار با جمعی از همکاران از اردیبهشت ۹۵ مشغول به کار تحقیقاتی هستند، گزارشی از کلیات و روند پیشرفت پروژه ارائه کرد. وی هدف از انتخاب این موضوع برای پژوهش را توجه به رشته‌ی تخصصیِ دکتر ایزدیار و کمبود کار پژوهشی در این حوزه عنوان کرد که با تایید بنیاد حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور برنامه ریزی و اجرای مراحل آن آغاز شد. ایشان از همکارانشان در طرح؛ دکتر فرزاد یزدانی، جیران زبردست، دکتر نادر صفریان، دکتر راشین جهانگیری، دکتر اسفندیار اختیاری، مهندس پرویز ملکپور و رابطان در شهرها به ویژه شاهرخ باستانی در یزد و کانون دانشجویان زرتشتی در تهران یاد کرد. به گفته‌ مدیر طرح، تاکنون نمونه گیری های یزد و تهران به پایان رسیده و در بررسی اولیه نتایج توسط متخصص خونشناسی طرح، از میان ۱۷۸ نمونه خون جمع‌آوری شده از ۲۶ محله یزد، ۱۶ مورد گزارش کم‌خونی وجود داشته که ۱۰ مورد غیرژنتیکی و شش مورد شک به مشکلات ژنتیکی مرتبط با بیماریهایی مانند بتا تالاسمی و آلفا تالاسمی است که افراد و خانواده درجه یک آنها تحت بررسی‌های بیشتر و دقیق تر قرار خواهند گرفت.

فرنشین انجمن زرتشتیان تهران دکتر رستم خسرویانی دیگر سخنران جشنواره، ضمن برشمردن ویژگی های نیک اخلاقی دکتر مینا ایزدیار از اهمیت تلاش های بی وقفه ایشان در کنترل بیماری ژنتیکی تالاسمی سخن گفت و این کار بزرگ علمی و انسانی را ستود و افزود که این انجمن تالاسمی و این جشنواره ماندگار خواهد ماند همان‌گونه که تالاسمی و ژن این بیماری از بین نخواهد رفت. وی همچنین از خانواده زنده یاد دکتر ایزدیار و برگزار کنندگان جشنواره قدردانی کرد.

دکتر علی ربانی متخصص غدد اطفال که در مرکز طبی کودکان از همکاران روانشاد دکتر ایزدیار بوده نیز نیکی های منحصر به فرد اخلاقی این بانوی زرتشتی و پزشک حاذق را برشمرد.

اجرای شاهنامه خوانی موبدیار پریا ماوندی بر شکوه مراسم بیش از پیش افزود

در ادامه نخستین میهمان ویژه جشنواره دکتر پورفتح اله مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران و از دانشجویان زنده یاد دکتر ایزدیار با معرفی دبیر جشنواره به جایگاه دعوت و به سخنرانی پرداخت. وی با برشمردن اقدامات درست و نیکی که در زمینه خون و پالایش آن تاکنون انجام شده است از اهداکنندگان خون جامعه زرتشتی بسیار قدردانی کرد و گفت که انتقال خون سالم امروزه با اهداکنندگان آگاه روبروست و همین امر باعث سلامت هر چه بیشتر فراورده های سالم خون به گیرندگان و جلوگیری از انتقال بیماری های ثانویه می گردد.

به گفته دکتر پورفتح اله، دکتر ایزدیار یکی از پزشکان حاذق و دلسوز کشور بود که با درد بیمارانش پیوند می خورد و او را از کسانی دانست که برای انتقال خون سالم به گیرندگان خون تلاش های بی وقفه ای کرده است. سپس با حضور مهندس ملکپور، از جایزه و پژوهانه دکتر ایزدیار برای نخستین بار در این مراسم رونمایی شد. این جایزه و پژوهانه با هدف افزایش کیفیت و سلامت خون تا رسیدن به نقطه صفر بیماری در انتقال خون هر ساله مزین به نام دکتر مینا ایزدیار به پژوهشگرانی اهدا خواهد شد که در زمینه کیفیت و سلامت خون پژوهشی درست و سازنده ارائه دهند.

دکتر شهیندخت مولاوردی که خود دکترای حقوق بین الملل دارد و دستیار رییس جمهور در امور حقوق شهروندی است، دومین مهمان ویژه جشنواره بود که با معرفی و دعوت دبیر جشنواره به روی سن آمد و از نقش پررنگ زنان و تاثیر شگرف و غیرقابل انکار دکتر مینا ایزدیار در پیشرفت علم و کاهش آلام بیماران گفت و بیان کرد ثروت‌های ملی سرمایه‌های انسانی هستند و نه سرمایه‌های زیرزمینی که روزی به پایان می‌رسند، بنابراین باید همچون دکتر ایزدیار باشیم که علاوه بر گسترش سه اصل اندیشه نیک، گفتار نیک و کردار نیک، روی نیروهای انسانی سرمایه‌گذاری کرد تا مسیر کشور برای رشد اقتصادی پایدار، هموار بشود. او گفت: دکتر ایزدیار از آن دسته آدم‌هایی بود که زمانی که هستند، هستند و زمانی که نیستند هم هستند و نبودشان نیز تاثیرگذار و منشا اثر نیک مانند همین بنیان نهادن جشنواره است و حتا او را باید در گروه انسان های شگفت انگیزی دانست که تعدادشان به انگشتان دست هر فرد هم نمی رسد و ما این انسانها را در زمان بودنشان درک نمی کنیم و نمی شناسیم اما تاثیراتشان چنان قوی و مشخص است که بعد از درگذشتشان نبودشان را عمیقا حس می کنیم.

وی همچنین خدمات زنده یاد دکتر ایزدیار را به دو بخش تقسیم کرد. یکی پیش از درگذشت وی که انجمن تالاسمی در ایران را بنیان‌ گذاشت و در مرکز طبی کودکان فعالیت‌های فراوان و مهمی داشت و بخش دوم نیز پس از مرگ که علاوه بر به یادگار گذاشتن آثار علمی ارزشمند، در قالب این جشنواره به زرتشتیان خدمت‌های بسیاری کرده است.

سپس با خواندن رزومه پرافتخار دو برگزیده و یک نام آور زرتشتی توسط مجری برنامه، معرفی شدند. موبد مهندس مهربان فیروزگری، مهندس الکترونیک و موبد به نام و فرهیخته زرتشتی به عنوان نام آور و دکتر جمشید فرجودی استاد دانشگاه و دکترای مهندسی عمران با گرایش زلزله و دکتر سهراب شهریاری استاد تمام دانشگاه و فوق دکترای رشته زمین شناسی شاخه ردیابی آبهای زیرزمینی و بنیانگذار دانشکده علوم زمین یادبود خود را از دستیار رییس جمهور دریافت کردند.

همچنین تقدیر از دانش آموزان موفق از شهرهای مختلف و تقدیر از رتبه برتر کنکور در رشته ریاضی و تجربی و سه افتخارآفرین زرتشتی در حوزه ورزش و مسابقات جهانی ربوکاپ از بخش های دیگر برنامه بود.

گفتنی است روانشاد مینا ایزدیار در نهم مهرماه ۱۳۲۸ در کرمان زاده شد. تحصیلات دبستان و متوسطه خود را در کرمان و تهران به پایان رساند و در سال ۱۳۴۶ با رتبه‌ ۱۳ کشوری در دانشگاه تهران در رشته‌ پزشکی پذیرفته شد. در سال ۱۳۵۲ با مهندس پرویز ملک‌پور ازدواج کرد. ثمره‌ این ازدواج سه فرزند با نام‌های شیرین، شیدا و شیرزاد است. دکتر مینا ایزدیار از سال ۱۳۶۲ خورشیدی برای بنیان گزاردن انجمن تالاسمی ایران تلاش خود را آغاز و پس از شش سال این انجمن را بنیان و به ثبت برساند. وی در ۳۱ خوردادماه ۱۳۹۲ پس از یک سال و نیم مبارزه با بیماری سرطان چشم از جهان فروبست.

گاتهاخوانی فرناز و سپهر گشتاسبی

موبدیار دکتر راشین جهانگیری مجری جشنواره

دکتر اسفندیار اختیاری، دبیر جشنواره

سخنرانی دکتر سینا ایزدیار در مورد طرح بررسی شیوع کم خونی در میان زرتشتیان

سخنرانی دکتر رستم خسرویانی فرنشین انجمن زرتشتیان تهران

دختران تهرانی پذیرفته شده در آزمون مدارس استعدادهای درخشان و تیزهوشان از مقطع ششم به هفتم: بهار خادمی، شیرین خسروی، نیوشا خضری، رازمهر رستمی، پوروچیستا سعادت، بهار فرخانی، شادان کشاورزی، آرزو نمیرانیان، آیدا نمیری، موژان هماوندی

پذیرفته شدگان شهرهای دیگر: نیوشا مهرکام، کیانا میزانیان باغ گلستان، بیتا مالی، واسنا بختیاری، پارمیدا زنده نوش، شیوا یزدانی

دانش آموزان پسر پذیرفته شده در آزمون مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی از مقطع ششم دبستان به هفتم: سروش باستانی، مهبد بمانی چم، آرین بهمردی، پویان پیمانی فرد، مهران دارابیان، بهداد دینیاری شریف آباد، پویا زندیان، نریمان شهریاری، ارشیا شهریاری، پویا فرهی یزدی، آروین کشاورزی، کاویان گشتاسبی، شروین نمیرانیان

پذیرفته شدگان شهرهای دیگر: سامیا آذرگشاسبی، مهربرزین رستمی، کیوان بختیاری، ارشیا فرودی قاسم آباد، کامیار جهانگیری فرد، ارشان فرودیان

سخنرانی دکتر علی ربانی، همکار روانشاد دکتر مینا ایزدیار

دختران تهرانی پذیرفته شده در آزمون نمونه دولتی و تیزهوشان از مقطع نهم به دهم: پگاه بزرگچمی، آریانا خضری، نیوشا زندیان، شینا سرداری، نیلوفر هرمزدی

پذیرفته شدگان شهرهای دیگر: مهسا باستانی، بهار بهشاد، آرمیتا پیروزمند، ساینا زندخاوری، شیرین فرودی، آریانا نجمی

پسر تهرانی پذیرفته شده در آزمون مدارس استعدادهای درخشان و نمونه دولتی: هومان پورمستدام

پذیرفته شدگان شهرهای دیگر: فرامرز بزرگی چم، مهرداد ظهرابیان

شاهنامه خوانی و نقالی موبدیار پریا ماوندی

سخنرانی دکتر علی اکبر پور فتح اله، مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران

رونمایی از جایزه پژوهشی دکتر ایزدیار برای کیفیت و سلامت خون

تقدیر از فربد مهرخداوندی که در مسابقات جهانی ژاپن و در رشته شوتوکان مقام سوم جهان را کسب کرده است.

همچنین از ارشام بلیوانی مقام نخست مسابقات جهانی ربوکاپ در ژاپن و ونداد غیبی قهرمان تنیس زیر ۱۴ سال ایران نیز که در سالن حضور نداشتند نیز تقدیر شد.

تقدیر از رامبد خسرویانی رتبه برتر زرتشتی در کنکور گروه علوم تجربی

تقدیر از شایان رخوا رتبه برتر زرتشتی در کنکور گروه علوم ریاضی

سخنرانی دکتر شهین دخت مولاوردی دستیار رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی

تقدیر از دکتر سهراب شهریاری به عنوان استاد برگزیده زرتشتی

تقدیر از دکتر جمشید فرجودی به عنوان استاد برگزیده زرتشتی

تقدیر از موبد مهربان فیروزگری به عنوان نام آور زرتشتی

مطالب مرتبط با برچسب

گزارش و تصاویری از پنجمین جشنواره علمی فرهنگی دکتر مینا ایزدیار
پنجمین جشنواره علمی زنده یاد دکتر مینا ایزدیار به مناسبت زادروز آن روانشاد در پنج بخش برگزار می شود و واجدین شرایط تا 10 شهریور ماه برای نام نویسی و ارسال مدارک فرصت دارند.

یک دیدگاه برای گزارش و تصاویری از پنجمین جشنواره علمی فرهنگی دکتر مینا ایزدیار

  1. فرزین نمیرانیان
    +2

    روحت شاد که چگونه جشنواره ات پر بار است

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لطفا معادله امنیتی را تکمیل کنید *

  • آخرین خبرها